Australia – prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych wzrosło po publikacji danych z rynku pracy

16.05.2019 09:25|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Już od dawna rynek spekuluje o możliwości cięcia stóp procentowych przez Bank Australii (RBA), co może przekładać się również na słabość australijskiej waluty. Argumentem za cięciem stóp procentowych ma być spadek cen nieruchomości, pogorszenie sentymentu wśród konsumentów czy spowolnienie gospodarcze w Chinach spowodowane wojną handlową, które również może odbijać się na gospodarce Australii.

Do wyliczanki argumentów doszedł dziś także rynek pracy, który był bardzo silny, co mogło odkładać obniżkę stóp procentowych w czasie. Jednak zarówno wczorajsza publikacja indeksu wynagrodzeń, jak i dzisiejsze dane dotyczące stopy bezrobocia spowodowały, że prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu RBA wzrosło do 60 proc. z 40 proc. przed publikacją danych makroekonomicznych.

W kwietniu stopa bezrobocia w Australii wzrosłą do 5,2 proc. Jest to najwyższy poziom od 8 miesięcy. Liczba bezrobotnych wzrosła w kwietniu o 21 200 do 703,9 tys. W rezultacie na rynku zaczęły pojawiać się pierwsze notki i komentarze z instytucji finansowych, które zakładają cięcie stóp procentowych w te wakacje. Bank Morgan Stanley utrzymuje, że pierwsza obniżka stóp RBA nastąpi w sierpniu, ponieważ obecne dane nie są aż tak rozczarowujące i RBA nie zmieni stóp procentowych w czerwcu. Jednak kolejna słaba publikacja w przyszłym miesiącu może zwiększyć perspektywy obniżki stóp w lipcu.

Tymczasem notowania AUD/USD spadły poniżej 0,6900, co oznacza najniższy poziom od stycznia.

Wykres_liniowy_AUD_USD

Wykres liniowy AUD/USD, W1. Źródło: platforma Conotoxia.

Spoglądając na wykres liniowy, który eliminuje nagłe tąpnięcie kursu z początku roku (flash crash), możemy obserwować wybicie dołem z formacji trójkąta. Formacja ta jest przeważnie strukturą kontynuującą trend. Modelowy zasięg po wybiciu może znajdować się w rejonie 0,6775, a kluczowym oporem pozostają okolice 0,7040.

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

16 May 2019 4:23

Ropa odrabia straty. Zyskuje trzeci dzień z rzędu

16 May 2019 1:11

EUR/USD – największe wyprzedanie od trzech lat

15 May 2019 15:54

Wzrosły szanse na cięcie stóp procentowych w USA po kolejnych danych

15 May 2019 10:18

Dolar australijski najtańszy od ponad pięciu miesięcy

14 May 2019 10:58

Złoto zyskało na fali niepewności. Kluczowe zmiany na wykresie dziennym

14 May 2019 4:45

Włochy ponownie straszą. Euro tanieje, a rentowności obligacji rosną

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.