Bank Norwegii najbardziej jastrzębim bankiem centralnym?

19.06.2019 15:17|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Aktualnie na świecie panuje przekonanie, że większość głównych banków centralnych świata albo nie ma zamiaru podnosić stóp procentowych, albo też ma zamiar je ciąć. Do tej ostatniej grupy zaliczają się amerykański FED i Europejski Bank Centralny. Natomiast jest jeden bank, który podniósł stopy procentowe i ma zamiar kontynuować cykl zacieśniania polityki monetarnej.

Jest to Bank Norwegii (Norges Bank), który rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych we wrześniu 2018 r. Przed tą datą główna stopa procentowa w Norwegii wynosiła 0,5 proc. Była to jedna z dwóch podwyżek stóp procentowych. Kolejna miała miejsce w marcu 2019 r., gdzie główna stopa procentowa została podwyższona z 0,75 proc. do 1 proc. Aktualnie oczekuje się, że podczas jutrzejszej decyzji może nastąpić kolejna podwyżka stóp procentowych z 1 proc. do 1,25 proc., a Norges Bank pozostanie jedynym głównym bankiem centralny, który decyduje się na zacieśnianie monetarne.

Niewykluczone jednak, że nie będzie to ostatnia podwyżka stóp procentowych w tym roku. Jest szansa, że Bank Norwegii zasygnalizuje kolejną – w dalszej części tego roku. Niemniej jednak ścieżka dla dalszych podwyżek w 2020 r. może być już mniej stroma ze względu na jak na razie niższe ceny ropy naftowej i globalne podejście do polityki monetarnej pozostałych banków centralnych.

Stopy procentowe w długim terminie mogą wpływać na trendy na rynku walutowym, stąd też warto przyglądać się rozbieżnością, jakie teraz obserwujemy. Dolar amerykański, euro czy korona szwedzka to waluty, których banki centralne mogą pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie lub je ciąć. Tymczasem korona norweska to waluta, dla której stopy procentowe mogą rosnąć. Zdaje się zatem, że warto zwrócić uwagę na takie pary jak USD/NOK, EUR/NOK czy NOK/SEK.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

19 Jun 2019 11:17

W oczekiwaniu na decyzję Rezerwy Federalnej USA

18 Jun 2019 15:41

Złoto ponownie drożeje w oczekiwaniu na globalne łagodzenie polityki monetarnej

18 Jun 2019 12:09

Mario Draghi nie jest już takim optymistą

17 Jun 2019 15:29

Dolar traci na początku tygodnia — rekordowy spadek indeksu NY Empire State

17 Jun 2019 11:31

Czy są szanse na podwyżki stóp procentowych w Polsce?

14 Jun 2019 12:59

Kluczowe wydarzenia tygodnia

71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.