Bank Szwajcarii bliższy obniżek stóp procentowych?

20.08.2019 16:07|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Rośnie presja inwestorów na globalne łagodzenia polityki monetarnej, czyli cięcie stóp procentowych przez największe banki centralne świata, oraz inne działania mające na celu pobudzenie gospodarki i inflacji.

Wydaje się, że pod największą presją jest w tym momencie Europejski Bank Centralny, który nawet nie zdążył po kryzysie sprzed dekady znormalizować polityki pieniężnej, a już jest zmuszony podjąć kolejne działania. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest tutaj przynajmniej cięcie stopy depozytowej oraz możliwe wznowienie programu skupu aktywów. Tego typu oczekiwania rynku wraz ze wzrostem awersji inwestorów do ryzyka mogły spowodować zdecydowane umocnienie franka szwajcarskiego.

Na rynku walutowym kurs EUR/CHF spadł do najniższego poziomu od czerwca 2016 r., zwracając na siebie uwagę banku centralnego Szwajcarii (SNB). Szwajcarom nie jest na rękę silny frank, czemu dali wyraz w 2011 r., wprowadzając minimalny kurs wymiany w parze EUR/CHF na poziomie 1,2000. Wtedy Europa przeżywała kryzys, a kapitał wracał do Szwajcarii w bardzo szybkim tempie. Obecne tempo aprecjacji franka nie jest tak spektakularne, ale może wywierać presję na decyzję SNB, zwłaszcza gdy do łagodzenia polityki monetarnej szykuje się Europejski Bank Centralny.

 

EUR/CHF wykres miesięczny

EUR/CHF wykres miesięczny. Źródło: platforma Conotoxia

W ankiecie agencji Bloomberg 5 na 17 ankietowanych wyraziło opinię, że główna stopa procentowa w Szwajcarii zostanie obniżona o 25 punktów bazowych. Jeszcze w lipcu taki pogląd przedstawiał tylko 1 ankietowany. UBS Group czy Raiffeisen Bank należą do instytucji, które obecnie przewidują, że SNB obniży stopy procentowa z najniższego na świecie poziomu -0,75 proc.

Tymczasem rynek stopy procentowej na podstawie kontraktów terminowych wycenia z ok. 80-procentowym prawdopodobieństwem możliwość cięcia stóp procentowych o ćwierć punktu procentowego. Ostatnie dane sugerują, że bank centralny Szwajcarii już podjął kroki mające na celu zmniejszenie siły franka przez interwencje na rynku walutowym. Gdyby doszło do obniżki stóp, być może zdanie to byłoby łatwiejsze. Najbliższe posiedzenie SNB odbędzie się 19 września, ale Bank Szwajcarii znany jest z tego, że potrafi podejmować istotne decyzje poza spotkaniami. Zatem z każdą chwilą, gdy frank się umacnia, warto zachować czujność.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

20 Aug 2019 10:31

Pozytywne informacje dla dolara australijskiego

19 Aug 2019 15:13

Rynki dyskontują zmasowaną pomoc dla gospodarki

19 Aug 2019 10:12

Coraz mniej chętnych do sprzedaży euro

16 Aug 2019 15:47

Kluczowe wydarzenia tygodnia (19-25 sierpnia) – czas na sympozjum w Jackson Hole

16 Aug 2019 11:06

Najpierw widmo recesji, a po tym próba stabilizacji

14 Aug 2019 16:00

Recesja na horyzoncie. Czym jest inwersja krzywej dochodowości?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.