Coraz większe szanse na cięcie stóp w USA

12.06.2019 15:50|Daniel Kostecki

Kolejne instytucje wypowiadają się o możliwym i relatywnie szybkim działaniu Rezerwy Stanów Zjednoczonych, które miałoby przynieść cięcie stóp procentowych już w najbliższym czasie. Kolejny argument pojawił się dziś o godz. 14:30 po publikacji danych dotyczących inflacji w USA.

Inflacja w maju w USA spadła do 1,8 proc. z pięciomiesięcznego maksimum w kwietniu, co było odczytem poniżej oczekiwań rynku wynoszących 1,9 proc. Tymczasem inflacja bazowa, która wyklucza ceny żywności i energii, spadła do 2,0 procent, również poniżej konsensusu rynkowego będącego na poziomie 2,1 procent. Ceny energii spadły o 0,5 procent, po wzroście o 1,7 proc. w poprzednim miesiącu. Z kolei cena benzyny spadła o 0,2 proc. w porównaniu do wzrostu 3,1 proc. w kwietniu). Inflacja cen żywności przyspieszyła do 2,0 proc. w maju z 1,8 procent w kwietniu.

W konsekwencji kontrakty terminowe na fundusze federalne Fed wykazały zwiększoną wycenę na cięcie stóp procentowych w lipcu przez Rezerwę Federalną, po słabszym niż oczekiwano raporcie inflacyjnym w USA. Sierpniowe kontrakty futures na fundusze Fed, które wskazują oczekiwany poziom funduszy po lipcowym posiedzeniu FOMC, pokazują kurs na poziomie 2,13 proc. To 24 punkty bazowe poniżej bieżącej efektywnej stopy Fed na poziomie 2,37 proc. Styczniowe kontrakty terminowe na fundusze wskazują stopę 1,725 proc. na koniec 2019 r.

Na rynku coraz więcej mówi się zatem o dalszych krokach Fed. Bank Barclays zakłada, że w lipcu w USA będzie mieć miejsce cięcie stóp procentowych o 50 punktów bazowych. Podobne zdanie dziś wyraził fundusz PIMCO, który stwierdził, że cięcie o 50 punktów bazowych jest możliwe. Nieco bardziej ostrożne wypowiedzi płyną od agencji ratingowej S&P. Oczekuje ona, że amerykański bank centralny obniży stopę funduszy federalnych o 25 punktów bazowych, być może już na wrześniowym spotkaniu. Jednym z argumentów ma być fakt, że administracja prezydenta Donalda Trumpa walczy w bitwach handlowych na więcej niż jednym froncie, co według agencji ratingowej może zakłócić globalne łańcuchy dostaw i obciążyć zaufanie przedsiębiorców i konsumentów.

Dokładnie za tydzień, bo 19 czerwca, poznamy decyzję Fed w sprawie stóp procentowych wraz z najnowszymi projekcjami makroekonomicznymi i konferencją prasową. Wtedy też powinniśmy poznać bardziej klarowne stanowisko Rezerwy Federalnej.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


Zobacz również:

12 cze 2019 11:03

Cała uwaga zwrócona na dane o inflacji z USA

11 cze 2019 15:37

Trump ponownie krytykuje. Rynek w dobrych nastrojach

11 cze 2019 11:32

Lepsze dane z Wielkiej Brytanii umocniły funta

10 cze 2019 15:54

Czy euro ma szanse na większe umocnienie?

10 cze 2019 9:57

Stany Zjednoczone zawieszają plan nałożenia ceł na Meksyk

7 cze 2019 15:39

Kluczowe wydarzenia tygodnia

Rozpocznij chat