Czarny scenariusz dla funta brytyjskiego

21.08.2019 14:07|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Do przedłużonego terminu brexitu zostały już tylko nieco ponad dwa miesiące. Z końcem października Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską zgodnie z wyrażoną w referendum wolą obywateli. Wciąż nie ma jednak konkretnej umowy rozwodowej. Stąd też scenariusz brexitu bez umowy nadal jest dość prawdopodobny.

Próby zmiany umowy, którą wynegocjowała premier Theresa May, na razie nie przynoszą efektów. Obecny premier Boris Johnson przygotował się do podróży do Niemiec i Francji w celu uzyskania wsparcia dla renegocjowania umowy rozwodowej. Niemiecka kanclerz Angela Merkel powiedziała jednak już we wtorek, że nie ma potrzeby ponownego rozpatrzenia istniejącej umowy brexitu.

To zmniejsza szanse na powodzenie misji premiera Johnsona i może wywierać presję na funta. Według brytyjskiego banku Barclays w przypadku tzw. twardego brexitu Bank Anglii zostałby zmuszony do cięcia stóp procentowych o 50 pkt bazowych w terminie jednego roku.

Według Barclays kurs pary walutowej GBP/USD mógłby spaść wtedy nawet do poziomu 1,0900 z obecnego 1,2130. To jest czarny scenariusz dla funta względem dolara amerykańskiego. Z kolei w relacji do euro kurs EUR/GBP mógłby wzrosnąć aż o 8 proc. w okolice 0,9900, a więc blisko parytetu.

Wykres tygodniowy GBP/USD

Wykres tygodniowy pary GBP/USD. Źródło: platforma Conotoxia

Z perspektywy wykresu notowania GBP/USD zatrzymały się po ostatnim spadku w rejonie minimów, które zostały wyznaczone w październiku 2016 r. i styczniu 2017 r. Według założeń analizy technicznej pokonanie tego wsparcia mogłoby dopiero otwierać drogę na niższe poziomy. W krótszym terminie kluczowy dla funta wydaje się również kanał trendowy, którego górne i dolne ograniczenie wyznaczają obecnie najbliższe miejsca oporu i wsparcia.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

21 Aug 2019 10:18

Euro przed protokołem Fed i sympozjum w Jackson Hole

20 Aug 2019 16:07

Bank Szwajcarii bliższy obniżek stóp procentowych?

20 Aug 2019 10:31

Pozytywne informacje dla dolara australijskiego

19 Aug 2019 15:13

Rynki dyskontują zmasowaną pomoc dla gospodarki

19 Aug 2019 10:12

Coraz mniej chętnych do sprzedaży euro

16 Aug 2019 15:47

Kluczowe wydarzenia tygodnia (19-25 sierpnia) – czas na sympozjum w Jackson Hole

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.