Czy są szanse na podwyżki stóp procentowych w Polsce?

17.06.2019 11:31|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Polska gospodarka wydaje się radzić sobie świetnie jak na obserwowane spowolnienie w gospodarce europejskiej czy niemieckiej. W przeciwieństwie do strefy euro i Stanów Zjednoczonych w naszym kraju nie rozważa się cięcia stóp procentowych czy monetarnego wsparcia gospodarki. Takie wsparcie płynie za to ze strony stymulacji fiskalnej.

Inflacja w Polsce z kolei jest blisko celu Narodowego Banku Polskiego, który wynosi 2,5 proc. z dopuszczalnym odchyleniem o 1 punkt procentowy. Niemniej jednak zaczynają już pojawiać się kolejne opinie, że być może Radzie Polityki Pieniężnej nie uda się utrzymać stóp procentowych bez zmian do końca jej kadencji w 2022 roku.

W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej członek Rady Polityki Pieniężnej Eugeniusz Gatnar powiedział, że inflacja, w tym inflacja bazowa, rośnie. „Uważam, że CPI osiągnie 3 proc. do końca tego roku, co oznacza, że ​​przekroczy cel szybciej, niż zakładano w poprzedniej projekcji. Inflacja bazowa również będzie rosła, przekraczając 2 proc. w drugiej połowie 2019 r. To z pewnością będzie argument za podwyżką stóp” - wyjaśnia. Eugeniusz Gatnar dodał, że wyższa prognoza inflacji w lipcowej projekcji, w połączeniu ze wzrostem cen żywności i energii, może doprowadzić do wniosku o podwyżkę stóp jesienią tego roku.

Zwracając uwagę również na wypowiedzi pozostałych członków RPP, wydaje się, że utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie do 2022 roku może być dość trudne, a ryzyko przechyla się w stronę możliwości podwyżek stóp procentowych w Polsce.

Jeśli faktycznie w Polsce mielibyśmy zobaczyć wzrost stóp procentowych wcześniej, niż się tego do tej pory spodziewano, to może mieć to korzystne przełożenie na złotego. Wtedy też mogłaby się pojawić większa dywergencja w oczekiwaniach między Polską, strefą euro czy Stanami Zjednoczonymi. W tych gospodarkach rynek oczekuje łagodzenia polityki monetarnej, a w Polsce mógłby zacząć oczekiwać zacieśniania. Tego typu dywergencje mogą w długim terminie istotnie wpływać na kurs walutowy, w tym przypadku korzystnie na złotego.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

14 Jun 2019 12:59

Kluczowe wydarzenia tygodnia

14 Jun 2019 11:10

Złoto najdroższe od kwietnia 2018 roku

13 Jun 2019 15:03

Ropa drożeje o prawie 4 proc.

13 Jun 2019 8:56

Wzrosły szanse na ponowne cięcie stóp procentowych w Australii

12 Jun 2019 15:50

Coraz większe szanse na cięcie stóp w USA

12 Jun 2019 11:03

Cała uwaga zwrócona na dane o inflacji z USA

71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.