Europejski Bank Centralny może być pod presją

06.06.2019 13:15|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego wraz z konferencją prasową szefa EBC, a także projekcjami makroekonomicznymi, stanowią jedno z najważniejszych wydarzeń tego tygodnia. Europejski Bank Centralny musi zmagać się ze spadkiem inflacji i słabym ożywieniem w gospodarce.

Jeszcze nie tak dawno temu instytucja odpowiedzialna za politykę monetarną w strefie euro była skłonna zakończyć program skupu aktywów oraz zapowiedzieć, że pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie do końca wakacji. Europejski Bank Centralny ostatnio zmienił zdanie pod wpływem niekorzystnych danych makroekonomicznych, trwającej wojny handlowej oraz niższych oczekiwań inflacyjnych. W konsekwencji w komunikacie do decyzji w sprawie stóp procentowych znajduje się następujący zapis: „Rada Prezesów oczekuje obecnie, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do końca 2019 r., a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do zapewnienia dalszego stabilnego zbliżania się inflacji do poziomu poniżej, ale blisko 2 proc. w średnim okresie”.

Tymczasem uczestnicy rynku stopy procentowej, widząc coraz gorsze perspektywy dla europejskiej gospodarki wraz z cięciem prognoz dotyczących wzrostu PKB oraz spoglądając na bieżące dane o inflacji, a także na bliskie rekordowo niskich poziomów oczekiwania inflacyjne, zakładają, że EBC do lipca 2020 roku obetnie stopy procentowe o 10 pkt bazowych. Wydaje się, że jest to obecnie mało prawdopodobne, ale pokazuje, jak bardzo gołębiej postawy od EBC oczekują inwestorzy.

Najważniejszymi punktami wystąpienia Mario Draghiego, szefa EBC, mogą być najnowsze projekcje makroekonomiczne ekspertów EBC, gdzie zostaną zawarte najnowsze oczekiwania dotyczące m.in. inflacji i wzrostu PKB. Drugą najważniejszą kwestią może być właśnie temat inflacji. To właśnie jej wzrost jest głównym zadaniem EBC. Kluczowym zagadnieniem będzie to, czy Mario Draghi nadal będzie przekonywać rynek, że jest to jedynie przejściowy okres, czy może zmieni zdanie. I wreszcie jeszcze jeden główny wątek, czyli najnowsza runda tanich pożyczek dla banków TLTRO. Do tej pory nie poznaliśmy żadnych szczegółów tego programu, a to posiedzenie może być do tego dobrą okazją. Na plus dla EBC jest ostatni wzrost akcji kredytowej dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

Kluczowym rynkiem, na który warto zwrócić uwagę, będzie euro i pary walutowe z nim związane, np. EUR/USD. Decyzję Europejskiego Banku Centralnego poznamy o godzinie 13:45, a konferencja prasowa odbędzie się o godzinie 14:30.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

6 Jun 2019 9:10

Pogłębiła się przecena na rynku ropy

5 Jun 2019 15:41

Kolejne słabsze dane ciążą dolarowi

5 Jun 2019 13:09

Trwa największy rajd na rynku złota w tym roku

5 Jun 2019 11:07

Prognozy dla światowego wzrostu gospodarczego wciąż nie są najlepsze

4 Jun 2019 17:37

Dolar wciąż słaby po wystąpieniu Jerome’a Powella

4 Jun 2019 12:47

Inflacja w strefie euro zanurkowała

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.