Europejski Bank Centralny o krok od cięcia stóp procentowych?

15.07.2019 15:55|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Temat luzowania polityki monetarnej w strefie euro zadomowił się już na dobre, a wszystko zaczęło się do forum bankowości centralnej w Sintrze w Portugalii w połowie czerwca. Za chwilę minie miesiąc od tego wydarzenia, a na rynku już pojawiają się kolejne opinie, co wkrótce może zrobić Europejski Bank Centralny.

Przypomnijmy, że spowolnienie w gospodarce strefy euro jest głębsze i bardziej długotrwałe niż zakładał to przed wakacjami prezes EBC Mario Draghi. Pierwotnie sądził, że spowolnienie będzie przejściowe, a inflacja wróci do celu w średnim terminie. Tymczasem ani spowolnienie nie jest przejściowe, ani inflacja nie ma zamiaru szybko się podnieść. To spowodowało, że w połowie czerwca Mario Draghi stwierdził, że jeśli perspektywy nie ulegną poprawie, to potrzebna będzie ponowna stymulacja gospodarki, a w zestawie narzędzi EBC pozostaje również możliwość cięcia stóp procentowych.

Już 25 lipca Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Zobaczmy zatem, jakie są najnowsze oczekiwania instytucji finansowych na najbliższe miesiące w kwestii polityki monetarnej EBC. Według najnowszej notki Societe Generale spodziewa się, że EBC obniży stopę depozytową o 10 punktów bazowych we wrześniu, po wprowadzeniu kolejnych czynników ryzyka do swoich prognoz na posiedzeniu w przyszłym tygodniu. Societe Generale przewiduje, że EBC obniży stopę depozytową o 20 punktów bazowych i stopę refinansowania o 10 punktów bazowych w czerwcu 2020 r. Co więcej, bank centralny uruchomi program QE w wysokości 40 mld euro miesięcznie przez rok. Ma być to spowodowane wystąpieniem recesji w USA, która pogłębi spowolnienie w Europie – podaje SocGen.

Tymczasem bank UBS oczekuje, że EBC zmieni swoje prognozy na najbliższym posiedzeniu i obetnie stopy dwa razy po 10 punktów bazowych we wrześniu i grudniu. Przeszkoda, która stoi przed nowym programem QE, wydaje się teraz znacznie niższa niż zaledwie cztery tygodnie temu, ale nadal UBS nie uważa, że program skupu aktywów z pewnością zostanie ponownie wprowadzony. QE może się pojawić, jeśli perspektywy wzrostu i inflacji w strefie euro pogorszą się jeszcze bardziej lub jeśli Fed złagodzi politykę monetarną bardziej, niż się to obecnie przewiduje – dodaje UBS.

Jak to wszystko może wpływać na rynki? Dostęp do tańszego pieniądza może powodować kontynuację hossy na rynkach akcji zarówno w Europie, jak i w USA, a z kolei na rynku walut może wpływać na niższą zmienność np. na parze EUR/USD.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

15 Jul 2019 9:55

Chiny – PKB najniższe od 27 lat

12 Jul 2019 15:36

Kluczowe wydarzenia tygodnia

12 Jul 2019 10:51

Inflacja w USA spadła. Kolejny argument za cięciem stóp procentowych

11 Jul 2019 15:31

Ropa naftowa najdroższa od końca maja – powodów jest kilka

11 Jul 2019 10:44

Rynki zadowolone z wystąpienia szefa Fed. Dolar słabnie, S&P 500 bije rekordy

10 Jul 2019 15:46

Prognozy dla strefy euro wciąż się pogarszają

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.