Fed pod coraz większą presją Trumpa

08.08.2019 15:45|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Prezydent Donald Trump niezmiennie wyraża się krytycznie o banku centralnym Stanów Zjednoczonych, wywierając coraz większą presję na luzowanie polityki monetarnej. Ostatnie wypowiedzi Trumpa wskazują na jego dużą determinację.

Prezydent Trump oświadczył w mediach społecznościowych, że kolejne banki centralne tną stopy procentowe. Dodał, że problemem USA nie są Chiny. „Problemem Stanów Zjednoczonych jest Rezerwa Federalna, zbyt dumna, aby przyznać się do błędu, który polegał na zbyt szybkim podnoszeniu stóp procentowych” – pisał Donald Trump. Dodał, że Fed musi ciąć stopy procentowe w o wiele większym stopniu.

Nowa Zelandia, Indie, Tajlandia – banki centralne tych krajów obcięły w tym tygodniu stopy procentowe bardziej, niż oczekiwano. Wiele wskazuje też na to, że do bardziej zdecydowanych działań szykuje się również Europejski Bank Centralny, aby walczyć ze słabnącą gospodarką i niską inflacją. To wszystko mogło mieć wpływ na wypowiedzi Donalda Trumpa. Może również wywierać presję otoczenia na samą Rezerwę Federalną.

Presja na Fed nie wynika tylko z nacisków politycznych, ale także i rynkowych. Inwestorzy oczekują z 85-procentowym prawdopodobieństwem, że we wrześniu Rezerwa Federalna zdecyduje się ciąć stopy procentowe o 25 punktów bazowych. I to nie miałby być jeszcze koniec łagodzenia polityki monetarnej w USA. Jeśli Fed, który obecnie jest dość oporny, zmieni zdanie, to może mieć to również wpływ na notowania amerykańskiej waluty.

Większe cięcie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych mogłoby wywierać presję na dolara amerykańskiego, a wtedy prezydent Trump mógłby ogłosić swój triumf, ponieważ nie dość, że Fed obniżyłby stopy, to jeszcze potaniałby dolar. Wpisywałoby się to idealnie do kampanii przed wyborami prezydenckimi w USA, które odbędą się w przyszłym roku.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

8 Aug 2019 11:17

Arabia Saudyjska rozmawia o możliwej interwencji na rynku ropy

7 Aug 2019 15:52

Rynek długu w centrum uwagi

7 Aug 2019 10:25

Bank Nowej Zelandii poszedł na całość. Kurs NZD załamał się

6 Aug 2019 15:18

Złoto korzysta ze spadku indeksów giełdowych

6 Aug 2019 11:13

To był najgorszy dzień dla rynku akcji w tym roku

5 Aug 2019 15:07

Koniec aprecjacji amerykańskiej waluty jest już bliski?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.