Kluczowe wydarzenia tygodnia

07.06.2019 15:39|Daniel Kostecki

Po decyzji Europejskiego Banku Centralnego, najnowszych projekcjach makroekonomicznych dla gospodarki strefy euro oraz danych z amerykańskiego rynku pracy rynek w kolejnych istotnych wydarzeniach tygodnia może szukać potwierdzenia głównie dla tempa spowolnienia w światowej gospodarce oraz dla cięcia stóp procentowych przez FED.

Piątkowe dane z rynku pracy USA mogły rozczarować. Po wcześniejszym raporcie ADP dotyczącym zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym raport o zmianie zatrudnienia w sektorach pozarolniczych (NFP) pokazał, że zatrudnienie wzrosło jedynie o 75 tys. przy oczekiwaniach rynku na poziomie 185 tys. Jakby tego było mało, średnie godzinowe zarobki w USA wzrosły w maju o 3,1 proc. w ujęciu rocznym przy konsensusie rynkowym równym 3,2 proc. Był to najsłabszy wzrost od lutego tego roku. Innymi słowy, mniejsza dynamika wzrostu zarobków może przekładać się na mniejszą presję inflacyjną i w konsekwencji niższą inflację, a to z kolei może zwiększać prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych. To zresztą zaczął wyceniać również rynek stopy procentowej. Styczniowe kontrakty terminowe na fundusze Fed wskazują stopę 1,675 proc. na koniec 2019 r. Przed danymi było to 1,735 proc. Na podstawie bieżącej efektywnej stopy funduszy w wysokości 2,38 proc. obecna wycena oznacza cięcie o ponad 50 punktów bazowych.

Ma to kluczowe znaczenie dla danych, które pojawią się w środę 12 czerwca o godz. 14:30. Wtedy poznamy odczyt inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych za maj. Wstępne założenia wskazują na inflację 1,9 proc. oraz inflację bazową 2,1 proc. w ujęciu rocznym. Jakiekolwiek rozczarowanie może mieć istotny wpływ na notowania dolara amerykańskiego, który systematycznie zaczął tracić na wartości właśnie przez słabsze odczyty danych makroekonomicznych z USA.

Tymczasem w Wielkiej Brytanii rozpocznie się już na poważnie polityczna gra. W ciągu kilku najbliższych tygodni powinniśmy poznać nowego lidera konserwatystów, gdyż z dniem 7 czerwca, zgodnie ze wcześniejszą zapowiedzią, Theresa May liderem już nie będzie. Dodatkowo w poniedziałek 10 czerwca o godz. 10:30 poznamy PKB Wielkiej Brytanii. Z kolei we wtorek 11 czerwca, również o godz. 10:30 zostaną opublikowane dane z rynku pracy. Nawet mimo dużej niepewności co do brexitu brytyjski rynek pracy wygląda całkiem dobrze, z niską stopą bezrobocia oraz wysokim wzrostem wynagrodzeń.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.


Zobacz również:

7 cze 2019 9:29

EBC nie osłabił euro. Rynek czeka na NFP

6 cze 2019 13:15

Europejski Bank Centralny może być pod presją

6 cze 2019 9:10

Pogłębiła się przecena na rynku ropy

5 cze 2019 15:41

Kolejne słabsze dane ciążą dolarowi

5 cze 2019 13:09

Trwa największy rajd na rynku złota w tym roku

5 cze 2019 11:07

Prognozy dla światowego wzrostu gospodarczego wciąż nie są najlepsze

Rozpocznij chat