Kluczowe wydarzenia tygodnia (9-15 września)

09.09.2019 10:51|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem drugiego tygodnia września będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Przy powszechnie zwiększającej się presji na luzowanie monetarne EBC będzie miał okazję być może wyznaczyć kierunek dla pozostałych banków centralnych.

W tym tygodniu będzie mieć miejsce przedostatnie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego z Mario Draghim jako prezesem tej instytucji. Kolejne, ostatnie już dla Włocha spotkanie EBC, odbędzie się 24 października. Z kolei od listopada stery ma przejąć szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde. Mario Draghi zostanie zapamiętany jako Super Mario, czyli osoba, która podejmowała wszelkie możliwe działania, aby ratować strefę euro, euro oraz wspomagać wzrost gospodarczy, akcję kredytową, inflację, a także rządy, ponieważ to za kadencji Draghiego zobaczyliśmy ujemne rentowności obligacji.

Wiele wskazuje na to, że Mario Draghi zakończy swoją pracę w EBC, pogłębiając ujemne stopy procentowe celem ratowania inflacji i europejskiej gospodarki. Według konsensusu rynkowego już w czwartek 12 września możemy zobaczyć cięcie stopy depozytowej o 10 punktów bazowych z -0,4 do -0,5 proc. Możliwe jest również wznowienie programu skupu aktywów. Zdaje się, że w oczekiwaniu na te działania rynek zaczął już zaniżać oprocentowanie obligacji w Europie, gdzie chociażby niemieckie bundy (obligacje 10-letnie) wyznaczyły historyczne minima rentowności na poziomie -0,74 proc.

Tnąc stopy procentowe i wprowadzając ponownie QE, Europejski Bank Centralny może zirytować Donalda Trumpa, który narzeka na mocnego dolara i na to, że euro spada jak kamień. W rezultacie amerykański eksport staje się mniej konkurencyjny, co Trumpowi się nie podoba, a temat ceł nie został jeszcze zakończony. Łagodzenie polityki monetarnej przez EBC może także wywrzeć presję na amerykańskiej Rezerwie Federalnej, której decyzję poznamy 18 września. Decyzja EBC w czwartek 12 września o godz. 13:45, a konferencja prasowa o godzinie 14:30.

W kontekście możliwych niższych stóp procentowych w strefie euro i wysokiej inflacji w Polsce ciekawa może być także decyzja Rady Polityki Pieniężnej. W środę 11 września RPP zdecyduje o stopach procentowych w Polsce. Według większości stopy procentowe na razie mogą nie ulec zmianie, ale dyskusja podczas konferencji prasowej powinna być interesująca, gdyż mamy coraz większe ujemne realne stopy procentowe. Konferencja prasowa po posiedzeniu RPP w środę 11 września o godz. 16:00.

Tymczasem w USA opublikowane zostaną dane m.in. o inflacji i sprzedaży detalicznej. Przy silnym rynku pracy, rosnących wynagrodzeniach i spadających cenach benzyny, amerykańscy konsumenci powinni pozostawać silni. Nastroje i zaufanie znajdują się na bardzo wysokich poziomach, co może wspierać wydatki konsumpcyjne. Inflacja bazowa miała wynieść w USA w sierpniu 2,3 proc., a inflacja CPI 1,8 proc. Dane te poznamy w czwartek 12 września o godz. 14:30.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy, do której należy Cinkciarz.pl Sp. z o.o.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

6 Sep 2019 11:59

Dane z amerykańskiego rynku pracy bez większego wpływu na dolara

6 Sep 2019 10:50

Spadek zapasów ropy podbił ceny surowca

5 Sep 2019 9:17

Od 10 lat ryzyko kryzysu nie było tak wysokie – co to oznacza dla inwestora?

4 Sep 2019 10:20

Hossa metali szlachetnych wciąż trwa

3 Sep 2019 10:30

Dolar wciąż w natarciu

2 Sep 2019 10:41

Kluczowe wydarzenia tygodnia (2-8 września)

71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.