Lepsze dane z Wielkiej Brytanii umocniły funta

11.06.2019 11:32|Daniel Kostecki

Oprócz rozpoczęcia wyścigu o przywództwo w Partii Konserwatywnej równie istotnym tematem z Wielkiej Brytanii są tamtejsze dane gospodarcze. Choć wczorajsza publikacja dotycząca produkcji nie zachwyciła, to dzisiejsze dane z rynku pracy pokazują, że ten wciąż pozostaje silny mimo niepewności w sprawie brexitu.

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii utrzymała się na poziomie 3,8 proc., co oznacza wciąż jej najniższy poziom od 1974 r. Odczyt był zgodny z oczekiwaniami rynku. Z opublikowanych danych wynika, że bezrobocie spadło o 34 tys. do 1,30 mln osób, a zatrudnienie wzrosło o 32 tys. do rekordowego poziomu 32,75 mln. Pozytywnie zaskoczyły również dane dotyczące wynagrodzeń, gdyż odczyt był powyżej rynkowego konsensusu.

Zarobki pracowników w Wielkiej Brytanii wraz z premiami wzrosły o 3,1 proc. w ujęciu rocznym do poziomu 532 funtów tygodniowo. Mimo że dane oznaczają spowolnienie wynagrodzeń ze zrewidowanego w górę wzrostu o 3,3 proc. w poprzednim okresie, ale są powyżej konsensusu rynkowego na poziomie 3 proc. Wzrost płac osłabił się w sektorze prywatnym, usługach, usługach finansowych, produkcji oraz handlu detalicznym, hotelach i restauracjach.

Dodatkowo funta brytyjskiego mogą wspierać wypowiedzi przedstawiciela Banku Anglii Michaela Saundersa, który stwierdził wczoraj, że Bank centralny nie musi czekać, aż cała niepewność polityczna wokół brexitu opadnie, aby podnieść stopy procentowe. Dziś z kolei dodał, że w Wielkiej Brytanii może pojawić się więcej podwyżek stóp procentowych, jeśli brexit przebiegnie gładko. Jeśli jednak Bank Anglii miałby podjąć jakąś decyzję, to zdaje się, że mogłoby to być najwcześniej w ostatnim kwartale tego roku. Rynek stopy procentowej w ogóle nie wycenia jednak takiej możliwości, gdyż widzi możliwość cięcia stóp procentowych o 3 punkty bazowe do grudnia – co w praktyce może oznaczać brak zmian stóp procentowych do końca roku w Wielkiej Brytanii.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


Zobacz również:

10 cze 2019 15:54

Czy euro ma szanse na większe umocnienie?

10 cze 2019 9:57

Stany Zjednoczone zawieszają plan nałożenia ceł na Meksyk

7 cze 2019 15:39

Kluczowe wydarzenia tygodnia

7 cze 2019 9:29

EBC nie osłabił euro. Rynek czeka na NFP

6 cze 2019 13:15

Europejski Bank Centralny może być pod presją

6 cze 2019 9:10

Pogłębiła się przecena na rynku ropy

Rozpocznij chat