Ropa ponownie drożeje na światowych rynkach

21.08.2019 17:22|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Od 7 sierpnia, a więc w zaledwie dwa tygodnie, notowania ropy naftowej typu WTI, wydobywanej w rejonie Zatoki Meksykańskiej, wzrosły o ponad 12 proc. Co więcej, cena ropy próbuje pokonać linię trendu spadkowego, która została wyznaczona od szczytów z połowy lipca.

Rynek ropy naftowej jest bardzo wrażliwy w ostatnim czasie na dwie kwestie. Jedną z nich jest oczywiście temat wojny handlowej i jej eskalacji między Stanami Zjednoczonymi i Chinami, ponieważ może prowadzić do większego spowolnienia w światowych gospodarce i tym samym mniejszego popytu na ropę, co wywierać może presję na spadek cen ropy. Z drugiej zaś strony rynek przygląda się co tydzień, jak wyglądają zapasy ropy w Stanach Zjednoczonych.

Amerykański instytut naftowy (API) poinformował o spadku zapasów o 3,45 miliona baryłek w zeszłym tygodniu. To z kolei przynosi wytchnienie inwestorom zaniepokojonym globalną gospodarką. Co więcej, pomogły również zapowiedzi Arabii Saudyjskiej o możliwej interwencji na rynku ropy, które pojawiły się w pierwszej połowie sierpnia.

Ropa WTI, wykres dzienny

Ropa WTI, wykres dzienny. Źródło: platforma Conotoxia

W rezultacie cena ropy obroniła wcześniej wyznaczone wsparcie przy poziomie 50,74 USD za baryłkę. Od tego miejsca cena czarnego złota pięła się w górę, aby przetestować ponownie linię trendu spadkowego. Dziś linia ta jest pokonywana i jeśli bykom uda się doprowadzić do zamknięcia świecy dziennej nad wspomnianym oporem, to wzrosną szanse na zmianę sentymentu. Wtedy też kolejnym celem dla wzrostów mogą być okolice poprzednich szczytów przy 58,80 czy 60,80 USD.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

21 Aug 2019 14:07

Czarny scenariusz dla funta brytyjskiego

21 Aug 2019 10:18

Euro przed protokołem Fed i sympozjum w Jackson Hole

20 Aug 2019 16:07

Bank Szwajcarii bliższy obniżek stóp procentowych?

20 Aug 2019 10:31

Pozytywne informacje dla dolara australijskiego

19 Aug 2019 15:13

Rynki dyskontują zmasowaną pomoc dla gospodarki

19 Aug 2019 10:12

Coraz mniej chętnych do sprzedaży euro

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.