Rynek długu w centrum uwagi

07.08.2019 15:52|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Rynek obligacji skarbowych jest teraz w centrum uwagi inwestorów na całym świecie. Zmiana kursu w polityce banków centralnych wraz z brakiem rosnącej inflacji i eskalacją konfliktu między USA i Chinami zdają się prowadzić do wzmocnienia hossy na rynku długu.

Rentowność 30-letnich obligacji Stanów Zjednoczonych spadła do najniższego poziomu w historii. Rentowność 10-letnich obligacji USA znalazła się najniżej od trzech lat, a 2-letnich obligacji spadła poniżej 1,6 proc. W konsekwencji silniej spadających rentowności na dłuższym końcu mamy do czynienia z coraz większym odwróceniem krzywej rentowności.

Krzywa rentowności w USA obecnie, miesiąc temu i rok temu

Krzywa rentowności w USA obecnie, miesiąc temu i rok temu. Źródło: investing.com

W praktyce może to oznaczać, że rynek bardzo obawia się o spowolnienie gospodarcze lub recesję i również liczy na dalsze łagodzenie polityki monetarnej.

Popyt na obligacje obserwujemy nie tylko w USA, ale także globalnie. W Australii rentowność 10-letnich obligacji spadła do poziomu 0,955 proc., a więc najniższego w historii. Tymczasem oprocentowanie 10-letnich obligacji Niemiec dociera do poziomu -0,6 proc., co też jest poziomem nieobserwowanym nigdy wcześniej. Wszystko to zdaje się potwierdzać, że rynek na poważnie bierze pod uwagę globalne luzowanie polityki monetarnej ze względu na niepewność co do przyszłej sytuacji gospodarczej spowodowanej wojną handlową.

Przy takiej hossie na rynku długu powinniśmy obserwować zdecydowaną bessę na rynku akcji. Tak się jednak nie dzieje, ponieważ w tym momencie gospodarka ma się bardzo dobrze. Co więcej, oczekiwania na pomoc ze strony banków centralnych powodują, że inwestorzy na rynku akcji nie zakładają czarnego scenariusza. Wydaje się więc, że nadal kluczowe dla światowych giełd są zyski spółek i ich perspektywy. Jeśli tutaj doszłoby do pogorszenia sytuacji, to wtedy faktycznie mogłoby to przełożyć się na rynek akcji.

Tygodniowy wykres S&P 500

Tygodniowy wykres S&P 500. Źródło: platforma Conotoxia

Wydaje się, że obecnie mamy już od dłuższego czasu do czynienia z dezinflacyjną fazą spowolnienia w gospodarce, co jest korzystne dla rynku obligacji. Teoretycznie po tej fazie cyklu powinna przyjść faza dezinflacyjnego ożywienia, co z kolei może być korzystne dla rynku akcji. Tylko czy uda się do tego momentu kupić je taniej?

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd., spółki z grupy Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

69 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

7 Aug 2019 10:25

Bank Nowej Zelandii poszedł na całość. Kurs NZD załamał się

6 Aug 2019 15:18

Złoto korzysta ze spadku indeksów giełdowych

6 Aug 2019 11:13

To był najgorszy dzień dla rynku akcji w tym roku

5 Aug 2019 15:07

Koniec aprecjacji amerykańskiej waluty jest już bliski?

5 Aug 2019 10:39

Gorąco na rynkach wraz ze wzrostem napięcia między USA i Chinami

2 Aug 2019 14:56

Kluczowe wydarzenia tygodnia

71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.