Trwa największy rajd na rynku złota w tym roku

05.06.2019 13:09|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Cena złota wzrosła w ciągu pięciu ostatnich sesji o ponad 5 proc. W rezultacie obserwujemy największy wzrost cen złota w tym roku, który rozpoczął się z okolic 1270 USD za uncję i trwa do obecnego poziomu w okolicach 1337 USD.

W rezultacie notowania tego szlachetnego metalu dotarły do poziomów, które ostatnio obserwowaliśmy w drugiej połowie lutego br. W maju w publikowanych komentarzach poruszaliśmy temat złota oraz tego, że może być ono całkiem dobrą alternatywą na niepewne czasy. Zaznaczyliśmy, że złoto jest w stanie drożeć nawet w momencie, gdy dolar osiągał dwuletnie szczyty.

Wzrost obaw o spowolnienie gospodarcze na świecie, a także eskalacja wojny handlowej powodują, że inwestorzy wracają do bezpieczeństwa. Wzrost napięcia na linii USA-Chiny, nałożenie ceł na meksykańskie produkty i zwiększenie prawdopodobieństwa recesji, a także gwałtowny spadek rentowności obligacji, wydają się dodatkowymi argumentami dla wzrostów cen złota.

Wykres dzienny złota

Wykres dzienny złota. Źródło: platforma Conotoxia

Warto również odnotować, że na przełomie maja i czerwca br. nastąpił odpływ kapitału z globalnych funduszy akcji. Globalne fundusze akcji odnotowały odpływ w wysokości 10,3 mld USD w ostatnim tygodniu maja, ponieważ konflikt handlowy między USA i Chinami mógł skłonić inwestorów do powrotu do bezpiecznych obligacji czy złota.

Obrazuje to chociażby skala ostatnich napływów kapitału do największego funduszu ETF na złoto – SPDR Gold Trust, do którego napłynęło ostatnio prawie 700 mln USD nowych środków.

Przepływy kapitału do największego funduszu ETF

Przepływy kapitału do największego funduszu ETF na złoto. Źródło ETF.com

Podsumowując, utrzymująca się niepewność na rynku, brak większych szans na złagodzenie konfliktu handlowego, zwiększenie się prawdopodobieństwa recesji czy deprecjacja dolara wydają się czynnikami aktualnie korzystnymi dla notowań złota.

 

Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

5 Jun 2019 11:07

Prognozy dla światowego wzrostu gospodarczego wciąż nie są najlepsze

4 Jun 2019 17:37

Dolar wciąż słaby po wystąpieniu Jerome’a Powella

4 Jun 2019 12:47

Inflacja w strefie euro zanurkowała

4 Jun 2019 9:37

Dolar stracił grunt pod nogami

3 Jun 2019 15:50

Fundamenty dla srebra wyglądają korzystnie. Czy cena będzie za nimi podążać?

3 Jun 2019 11:00

Frank ponownie coraz mocniejszy, a strach na rynkach coraz większy

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.