Karta wielowalutowa — co to jest?

05.05.2020 11:58|Cinkciarz.pl

Opłaty za przewalutowanie transakcji zrealizowanej za granicą spędzają Ci sen z powiek? Nigdy tak naprawdę nie wiesz, ile dokładnie zapłacisz za zakupy w obcej walucie? Z tymi i wieloma innymi problemami jeszcze do niedawna borykali się polscy konsumenci. Odpowiedzią na te kwestie jest karta wielowalutowa, oferująca nie tylko możliwość zaoszczędzenia pieniędzy, ale i wysoką wygodę użytkowania.

Czym jest karta wielowalutowa?

Karta wielowalutowa Cinkciarz.pl

Aby wyjaśnić, czym dokładnie jest karta wielowalutowa, najlepiej posłużyć się przykładem. Jeszcze kilka lat temu planując na przykład wakacje w Grecji, należało wziąć ze sobą gotówkę lub zawczasu zamówić kartę walutową, prowadzoną w euro. Następnie posiadacz rachunku w euro musiał zadbać o przewalutowanie środków i przelanie ich na odpowiedni rachunek bankowy.

Wszystko to musiał wykonać przed wyjazdem, przewidując większość kosztów, których mógł się spodziewać już na miejscu. Oczywiście w każdej chwili mógł skorzystać z karty prowadzonej w polskich złotych, jednak w takim przypadku nigdy nie był pewny, ile dokładnie zapłaci np. za obiad w restauracji.

Płatność kartą złotową za granicą jest oczywiście możliwa. W takim przypadku kwota do zapłaty w euro zostanie przeliczona przez bank, a nasz rachunek zostanie obciążony sumą w polskich złotych. Nie znamy jednak dokładnego kursu wymiany, po jakim płatność zostanie przeliczona. Banki bardzo często wykorzystują ten fakt, stosując nieatrakcyjne z punktu widzenia klienta tabele kursowe.

Oprócz tego mogą się również pojawić dodatkowe opłaty i prowizje. Sporo banków nalicza sobie w takim przypadku nawet dodatkowe 3% kwoty transakcji, co przy większych sumach lub wysokiej częstotliwości przeprowadzanych płatności może finalnie przerodzić się w znaczącą kwotę. Kwotę, którą można zaoszczędzić, korzystając z karty wielowalutowej.

Karta tego typu jest bowiem przypisana do kilku lub nawet kilkunastu rachunków bankowych prowadzonych w różnych walutach. Podczas dokonywania płatności automatycznie rozpoznaje walutę transakcji i pobiera kwotę z właściwego rachunku. Jeżeli zatem płatność jest realizowana w dolarach, środki zostaną pobrane z konta prowadzonego w tej walucie.

Posługując się kartą wielowalutową unikamy większości niespodzianek związanych z dodatkowymi opłatami za przewalutowanie, a z naszego konta pobierana jest wyłącznie kwota transakcji. Jeżeli za obiad w nadmorskiej, greckiej knajpce zapłaciliśmy 40 euro, to dokładnie o taką kwotę pomniejszone zostanie nasze saldo na rachunku prowadzonym w euro.

Gdzie można płacić kartą wielowalutową?

Płatność kartą wielowalutową

Karta wielowalutowa pod względem swojej funkcjonalności niczym nie odbiega od tradycyjnej karty płatniczej. Można nią płacić w sklepach stacjonarnych, restauracjach, punktach usługowych, sklepach internetowych. Możliwe są również wypłaty z bankomatów, choć tutaj warto zwrócić uwagę na ograniczenia wydawane przez instytucje płatnicze. Może się bowiem okazać, że za darmo możemy wypłacić wyłącznie niewielką kwotę miesięcznie, a każda nadwyżka obarczona będzie dodatkową opłatą.

Nie ulega wątpliwości, że karta wielowalutowa zyskuje na znaczeniu podczas płatności przeprowadzanych za granicą. Klient może wtedy uniknąć niepotrzebnego przewalutowania po niekorzystnym kursie. Taka metoda płatności przydaje się także, gdy zamawiamy coś z zagranicznego sklepu internetowego. W takim przypadku możemy się zdecydować na płatność w lokalnej walucie, nie dając zarobić pośrednikom, którzy przy płatności w polskich złotych dokonaliby przewalutowania.

Karta wielowalutowa może też służyć do codziennych płatności w PLN. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczynić z niej swoją główną kartę płatniczą i posługiwać się nią każdego dnia, robiąc zakupy w sklepach spożywczych czy płacąc za paliwo na stacji benzynowej. To ciekawa alternatywa dla zwykłego konta, szczególnie że prowadzenie takiego rachunku wraz z kartą jest często darmowe.

Karta wielowalutowa – dla kogo jest przydatna?

Dla kogo karta wielowalutowa może okazać się przydatna? Z możliwości, jakie oferuje, skorzystają przede wszystkim osoby, które często podróżują za granicę. Mowa nie tylko o krajach ze strefy euro, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii czy Skandynawii. Karta wielowalutowa może przynieść korzyści także w mniej popularnych krajach (np. azjatyckich), gdzie nie korzysta się z najpopularniejszych walut świata.

Podróżnicy, biznesmeni – kto jeszcze może skorzystać z zalet karty wielowalutowej? Praktycznie każdy – aby zaoszczędzić na płatnościach w obcej walucie, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Beneficjentami takiego rozwiązania mogą być np. internauci, którzy robią zakupy w zagranicznych sklepach internetowych, gdzie często można coś kupić znacznie taniej, niż w Polsce.

W przypadku płatności kartą złotową oszczędności wynikające między innymi z niższej ceny bardzo często są niwelowane przez koszty przewalutowania, które może występować nawet dwukrotnie. Korzystanie z karty wielowalutowej pomija te niedogodności.

Uwaga na DCC przy wypłatach z bankomatów

Jedną z większych zalet kart wielowalutowych jest możliwość wypłacania gotówki z bankomatów za granicą. Korzystając z takiej opcji należy jednak uważać na niekorzystny z punktu widzenia klienta mechanizm DCC (Dynamic Currency Conversion). Na czym on polega?

Po włożeniu karty wielowalutowej do bankomatu system rozpozna główną walutę naszej karty. Najczęściej będzie to polski złoty. W związku z tym zaproponuje przewalutowanie po własnym kursie, by nie musiał tego robić bank. W takim przypadku z naszego konta pobrane zostałyby złotówki.

Zabieg ten jest bardzo często niekorzystny ze względu na mało atrakcyjne kursy walut. Z racji, iż nasza karta obsługuje wiele walut jednocześnie, nie należy się na taką czynność godzić. Gdy na wyświetlaczu bankomatu pojawi się informacja (najczęściej w języku angielskim) o propozycji przewalutowania, należy ją odrzucić. Dzięki temu z naszego konta pobranie zostanie kwota we właściwej walucie – np. we wspomnianej już Grecji będzie to euro.

Posiadaczom kart wielowalutowych nie opłaca się korzystać z DCC, gdyż ich karty dokonują automatycznego przewalutowania transakcji po zazwyczaj znacznie lepszym kursie.

Z mechanizmem DCC możemy się również spotkać w niektórych terminalach płatniczych. Jeżeli podczas płatności w sklepie stacjonarnym lub restauracji na ekranie terminala pojawi się informacja o możliwości przewalutowania, należy ją odrzucić i zdecydować się na transakcję w lokalnej walucie.

Wady i zalety kart wielowalutowych

Wiele zalet kart wielowalutowych wymieniliśmy już powyżej. Najważniejszą z nich jest oczywiście możliwość oszczędzania pieniędzy na płatnościach w walutach obcych. Innym, równie ważnym atutem, jest szybki dostęp do rachunków bankowych prowadzonych w różnych walutach.

Konsumenci korzystający z kart wielowalutowych chwalą sobie również łatwą obsługę i wygodę podczas podróży. Większość kwestii związanych z obsługą mogą bowiem podejrzeć w dedykowanych aplikacjach. Tam też mogą zmienić limity czy przejrzeć historię płatności. Mają natychmiastowy wgląd w swoje fundusze.

Część kart wielowalutowych wydawana jest za darmo lub za symboliczną opłatą. Instytucje świadczące taką usługę coraz częściej rezygnują też ze stałych kosztów związanych z prowadzeniem rachunków nawet w kilkunastu walutach obcych, przez co posiadanie karty wielowalutowej nic nas nie kosztuje – nawet jeżeli nie korzystamy z niej zbyt często.

Czy karty wielowalutowe mają jakieś wady? Nie wszystkie usługi tego typu oferują dostęp do dużej liczby walut. Często są one ograniczane do tych najpopularniejszych – euro, dolara, franka szwajcarskiego, funta szterlinga czy jena japońskiego. Może to nie spełniać potrzeb konsumentów, szczególnie jeżeli wybierają się do bardziej egzotycznego kraju. Posiadacze kart wielowalutowych muszą również uważać na mechanizm DCC podczas wypłaty pieniędzy z bankomatów.

Karta wielowalutowa od Cinkciarz.pl

Już niedługo w ofercie Cinkciarz.pl pojawi się prawdziwa karta wielowalutowa, będąca odpowiedzią na potrzeby współczesnych konsumentów. Zaoferuje natychmiastowy dostęp do wielu walut. Użytkownicy będą mogli płacić w większości walut świata. Otrzymają też możliwość prowadzenia rachunków w 20 różnych walutach (łącznie z PLN), co eliminuje konieczność otwierania dedykowanych kont walutowych w bankach.

Wszystko to zupełnie za darmo, bez stałych kosztów, prowizji czy ukrytych opłat za przewalutowanie. Portal nie będzie też wymagać minimalnych wpłat na rachunek. Z karty będzie można korzystać zarówno na co dzień, jak i zaledwie kilka razy w roku – np. podczas wakacyjnego wyjazdu.

Więcej informacji na temat wielowalutowych kart od Cinkciarz.pl można przeczytać na dedykowanej stronie - https://cinkciarz.pl/karty-wielowalutowe.


Zobacz również:

29 kwi 2020 12:15

Karta wielowalutowa – którą wybrać?

27 kwi 2020 13:16

Historia frankowiczów, czyli jak po 10 latach spłacania mieć ma głowie jeszcze większy kredyt

17 kwi 2020 14:01

Karta wielowalutowa, czyli kantor zawsze pod ręką

15 kwi 2020 12:25

Złoto, srebro, platyna – gratka nie tylko dla jubilera

9 kwi 2020 8:49

Ciekawostki i fakty o walutach

2 kwi 2020 8:38

Inwestycje w waluty, od czego zależą kursy, zyski i straty

Atrakcyjne kursy 28 walut

Rozpocznij chat