Najważniejsze waluty świata

20.05.2020 14:22|Cinkciarz.pl

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych na świecie jest aż 180 różnych walut. Większość z nich używana jest wyłącznie w jednym kraju, przez co niekoniecznie cieszy się globalną popularnością. Zdecydowanie bardziej znane są waluty używane globalnie. To właśnie one najczęściej biorą udział w transakcjach realizowanych na całym świecie, przez co można je nazwać najważniejszymi walutami świata.

Król jest tylko jeden

Dolar amerykański

Nikogo nie powinien dziwić fakt, że najważniejszą i jednocześnie najpopularniejszą walutą na świecie jest dolar amerykański. Charakterystyczny, zielony banknot z wizerunkami prezydentów Stanów Zjednoczonych jest w niektórych kręgach utożsamiany z definicją pieniądza uniwersalnego. Jak wynika z danych Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), dolar amerykański odpowiadał w kwietniu 2019 roku za ponad 88% wszystkich transakcji walutowych.

Dolar amerykański jest także najważniejszą walutą aktywów rezerwowych. Międzynarodowy Fundusz Walutowy podaje, że w pierwszym kwartale 2019 roku aż 62% wszystkich światowych aktywów rezerwowych stanowiły właśnie te dolarowe.

Poszczególne państwa denominują przynajmniej część swoich obligacji właśnie w dolarze, nawet jeżeli same posługują się inną walutą. Niektóre kraje wiążą wręcz swoją walutę z dolarem, a inne czynią go jednym z akceptowalnych środków płatniczych, by ograniczyć inflację czy chociażby zwiększyć zaufanie do kraju na arenie międzynarodowej.

Co ciekawe, dolar amerykański wykorzystywany jest nie tylko na terenie Stanów Zjednoczonych. Jest on oficjalnym środkiem płatniczym także w Portoryko, Mikronezji, Ekwadorze, Palau, Salwadorze, Timorze Wschodnim, w Zimbabwe, Marianach Północnych oraz Bonaire, Sint Eustatiusie i Sabie, a także na Wyspach Marshalla.

Ponadto kilka innych walut zawdzięcza przynajmniej część swojej nazwy dolarowi amerykańskiemu. Mowa między innymi o dolarze kanadyjskim, australijskim, singapurskim czy hongkońskim.

W Europie liczy się euro

Banknoty euro

Na drugim miejscu według statystyk Banku Rozrachunków Międzynarodowych plasuje się euro, choć wielu Europejczyków z pewnością wskazałoby właśnie tę walutę jako najważniejszą na świecie. Dane są jednak nieubłagane: choć euro to druga najważniejsza waluta naszego globu, w porównaniu do dolara wypada znacznie słabiej. Bierze udział w nieco ponad 32% wszystkich transakcji.

Unikalną cechą euro jest fakt, że jest to wspólna waluta dla 19 krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej. Euro jest również oficjalnym środkiem płatniczym w Andorze, Monako, San Marino i Watykanie. Waluta spełnia tę funkcję także w Kosowie i Czarnogórze, choć kraje te przyjęły euro jako swoją walutę bez zawarcia odpowiedniej umowy z Unią Europejską.

Euro, jak nie trudno się domyślić, jest także drugą najważniejszą na świecie walutą rezerwową, ustępując pod tym względem wyłącznie wcześniej opisywanemu dolarowi.

Na kurs tej waluty wpływają między innymi działania Europejskiego Banku Centralnego czy aktualny stan gospodarek najważniejszych krajów członkowskich UE.

Jen zamyka podium

Jen japoński

Podium najważniejszych walut na świecie zamyka jen japoński. W kwietniu 2019 roku odpowiadał on za niemal 17% wszystkich transakcji walutowych na świecie. Trzecie miejsce zajmuje także w rankingu najpopularniejszych rezerw walutowych.

Dla Europejczyka popularność jena japońskiego może nieco dziwić. W końcu jest kilka innych walut, które mogłyby aspirować do miana najważniejszych. W ujęciu globalnym pozycja japońskiej waluty jest jednak zrozumiała. Kraj Kwitnącej Wiśni legitymuje się bowiem trzecią co do wielkości gospodarką na świecie (zaraz za Stanami Zjednoczonymi i Chinami).

Ponadto japoński sektor finansowy jest bardzo mocno rozwinięty, a sama waluta określana jest mianem bezpiecznej przystani. Co to oznacza? Waluty zaliczane do bezpiecznych przystani to takie, które zyskują zainteresowanie inwestorów w momencie, gdy na rynku obserwujemy wzrost ryzyka.

Najstarsza waluta świata

W rankingu nie mogło zabraknąć najstarszej waluty świata. To najdłużej funkcjonujący pieniądz, który na przestrzeni lat zdołał sobie wyrobić miano w miarę stabilnej waluty. W ostatnim okresie wizja ta zaczęła się jednak zmieniać, a kurs funta brytyjskiego poddawany był większym wahaniom. Powodem były między innymi wydarzenia związane z brexitem, przez które funt szterling zaczął być porównywany do walut krajów wschodzących.

Mimo wszystko według Banku Rozrachunków Międzynarodowych funt szterling zajmuje wysoką czwartą lokatę najczęściej wymienianych walut. W kwietniu 2019 roku był on stroną w niemal 13% wszystkich przeprowadzanych transakcji. Także pod względem rezerw walutowych stanowi on czwartą globalną siłę.

Funt brytyjski jest oficjalną walutą Wielkiej Brytanii, a także jej terytoriów zależnych. Mowa o Brytyjskim Terytorium Antarktycznym, Falklandach, Gibraltarze, Guernsey, Wyspie Man, Jersey, Wyspie św. Heleny, Georgii Południowej i Sandwichu Południowym.

Siła dolarów po raz kolejny

Już wcześniej wspominaliśmy, że nazwę swojej waluty na dolarze wzorowało kilka innych państw. Jednym z nich jest Australia, której mieszkańcy posługują się dolarami australijskimi. Ta nieco bardziej egzotyczna dla nas waluta stanowiła w kwietniu 2019 roku aż 6,8% wszystkich transakcji walutowych na świecie. Wynik ten daje AUD zaszczytne piąte miejsce w rankingu najważniejszych walut świata.

W pierwszej dziesiątce najczęściej wymienianych walut świata znajdziemy jeszcze trzy inne z dolarem w nazwie. Mowa o zajmującym 6. miejsce dolarze kanadyjskim, znajdującym się na 9. pozycji dolarze hongkońskim, a także zamykającym zestawienie dolarze nowozelandzkim.

Jeżeli zatem brać pod uwagę etymologię nazwy, to okazuje się, że dolar całkowicie zdominował ranking najważniejszych walut świata. Na dziesięć pozycji występuje w nim bowiem aż pięć razy – oczywiście pod różną postacią.

Ulubiona waluta frankowiczów

Na siódmym miejscu, z udziałem w dziennych transakcjach na poziomie 5%, uplasował się frank szwajcarski – waluta doskonale znana polskim kredytobiorcom, którzy wiele lat temu ulegli trendom i zdecydowali się zaciągnąć w niej długoletnie zobowiązanie finansowe.

Skąd się bierze tak wysoka popularność na świecie waluty niewielkiego państwa w Europie? Frank szwajcarski, podobnie zresztą jak jen japoński, uważany jest za walutę bezpiecznej przystani, która zyskuje na znaczeniu w oczach inwestorów w momencie pojawienia się ryzyka na rynku, a w szczególności w Europie. Ma to oczywiście związek z reputacją Szwajcarii jako kraju o bardzo wysokim poziomie usług finansowych.

Waluta zza Wielkiego Muru

Druga co do wielkości gospodarka świata i najszybciej rozwijająca się gospodarka narodowa – waluty kraju o takich predyspozycjach również nie mogło zabraknąć, choć zajmuje ona dopiero 8. miejsce. Mowa oczywiście o chińskim renminbi, często zwanym również chińskim juanem.

Waluta ta zawdzięcza swoją pozycję m.in. chińskiej gospodarce, która oparta jest na wydobyciu surowców naturalnych (Chiny wydobywają m.in. najwięcej węgla kamiennego na świecie) i eksporcie dóbr (maszyny, sprzęt, tekstylia, ubrania, obuwie, zabawki, sprzęt sportowy, paliwo).

Chiński juan uczestniczył w kwietniu 2019 roku w 4,3% wszystkich transakcji wymiany walut na świecie. Jego kurs jest zależny między innymi od stosunków handlowych z krajami, do których eksportowane są chińskie towary – głównie Stanów Zjednoczonych i państw europejskich.

Złoty daleko za czołówką

Polski złoty - banknoty

Dla wielu Polaków najważniejszą walutą jest oczywiście złoty. To właśnie w niej zarabiają i rozliczają większość transakcji. Na świecie polski pieniądz nie cieszy się jednak zbyt dużym zainteresowaniem. Według statystyk Banku Rozrachunków Międzynarodowych w kwietniu 2019 r. zaledwie 0,6% wszystkich światowych transakcji było rozliczanych w PLN.

Pod tym względem polski złoty zajmuje dopiero 23. pozycję na liście, ustępując miejsca nie tylko walutom z czołowych lokat, ale także tym nieco bardziej egzotycznym – rupii indyjskiej, randowi południowoafrykańskiemu, lirze tureckiej, realowi brazylijskiemu czy nowemu dolarowi tajwańskiemu.


Zobacz również:

18 maj 2020 12:06

Nowoczesna karta płatnicza – jedna do wszystkiego?

5 maj 2020 11:58

Karta wielowalutowa — co to jest?

29 kwi 2020 12:15

Karta wielowalutowa – którą wybrać?

27 kwi 2020 13:16

Historia frankowiczów, czyli jak po 10 latach spłacania mieć ma głowie jeszcze większy kredyt

17 kwi 2020 14:01

Karta wielowalutowa, czyli kantor zawsze pod ręką

15 kwi 2020 12:25

Złoto, srebro, platyna – gratka nie tylko dla jubilera

Atrakcyjne kursy 28 walut

Rozpocznij chat