10 przydatnych typów aplikacji na Androida

19.02.2020 08:15|Cinkciarz.pl

Dziś mało kto wyobraża sobie funkcjonowanie bez telefonu. Stają się one bardziej „inteligentne”, oferując coraz więcej zaawansowanych funkcji. Skoro i tak nosimy je w kieszeni, warto skorzystać z ich możliwości.

Aplikacja do treningów sportowych

Oto dziesięć przykładów przydatnych aplikacji, które mogą nas wspomóc w codziennym życiu.

Statystyczny posiadacz smartfona korzysta z niego średnio przez 3 godziny i 15 minut każdego dnia – wynika ze statystyk aplikacji RescueTime. Co więcej, 20% najaktywniejszych użytkowników telefonów spędza z nimi ponad 4,5 godziny dziennie.

Wydawałoby się, że z urządzeń mobilnych najintensywniej korzystamy w weekend. Nic jednak bardziej mylnego. Statystyki wskazują, że jest odwrotnie. Podczas czasu wolnego naszym telefonom poświęcamy nieco mniej czasu niż w tygodniu.

Dziś telefony służą nam nie tylko do komunikacji. To także sposób na szybką rozrywkę, sprawdzenie, co dzieje się u naszych znajomych czy nawet obejrzenie odcinka ulubionego serialu. Przyzwyczailiśmy się, że smartfony co chwilę serwują nam dawkę rozrywki i nowości w postaci powiadomień. Dlatego tak często po nie sięgamy – przeciętnie aż 58 razy dziennie, z czego około 30 razy w godzinach pracy (pomiędzy 9 a 17).

Współczesne telefony są nierozłącznym elementem naszego życia. Na dobre wpisały się w nasze przyzwyczajenia. Wbrew pozorom nie muszą być wyłącznie rozpraszaczem uwagi i kolejną okazją do marnotrawienia czasu. Dzięki przydatnym aplikacjom mogą okazać się pomocne!

Aplikacje pogodowe

Aplikacja pogodowa

Bezchmurne niebo i słońce, a może rzęsisty deszcz? Wychodząc z domu, warto sprawdzić aktualne prognozy pogody, by uniknąć niemiłego zaskoczenia. By poznać możliwe warunki atmosferyczne na najbliższe godziny, niekoniecznie trzeba obejrzeć pogodynkę. Wystarczy chwycić smartfona i skorzystać z jednej z wielu aplikacji.

Aplikacje pogodowe oprócz w miarę precyzyjnej prognozy na cały dzień, oferują też szereg innych funkcjonalności. Dzięki nim sprawdzimy aktualne ciśnienie, prognozę długoterminową dla dowolnego miejsca, wilgotność powietrza, siłę wiatru czy dokładny czas wschodu i zachodu słońca.

Mogą nas one również ostrzegać przed nagłymi zmianami pogody i niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi. Dzięki atrakcyjnym dla oka widżetom informacje o aktualnej pogodzie można „przypiąć” do ekranu startowego smartfona, by mieć je zawsze pod ręką.

Do najbardziej rozbudowanych i popularnych aplikacji pogodowych należy AccuWeather, Today Weather, Pogoda – The Weather Channel, Pogoda & Radar czy Windy.com.

Nawigacja w kieszeni

Nawigacja w telefonie

Kilkanaście lat temu dotarcie w nieznane nam miejsce było dość kłopotliwe. Trzeba było przestudiować mapy i zaplanować trasę do celu, która nie zawsze okazywała się optymalna ze względu na objazdy i zdarzenia na drodze.

Dziś wystarczy wpisać cel podróży w jednej z wielu dostępnych nawigacji na smartfony. Współczesne aplikacje potrafią nie tylko wytyczyć odpowiednią drogę, ale również poinformują nas o ewentualnych opóźnieniach – robotach drogowych, wypadkach czy nawet korkach. Zaproponują też alternatywną trasę, która skróci drogę do celu i ominie utrudnienia.

Interaktywne mapy pomogą nam także poruszać się na pieszo w nieznanym terenie. Zaproponują najkrótszą drogę do celu, a także podpowiedzą, jakie połączenie komunikacji miejskiej będzie dla nas optymalne.

Najbardziej rozbudowane, darmowe nawigacje na smartfony to m.in. Mapy Google, Here WeGo, Yanosik oraz Waze.

Język pod ręką

W dzisiejszym świecie, będącym globalną wioską, znajomość języków obcych jest niezwykle ważna, gdyż spotykamy się z nimi w wielu miejscach – nie tylko podczas zagranicznych podróży. Nie sposób spamiętać jednak wszystkie zwroty i wyrażenia – w takich sytuacjach z pomocą przychodzą mobilni tłumacze, zamknięci w naszych smartfonach.

Wśród aplikacji tłumaczeniowych największą popularnością cieszy się Tłumacz Google. Obsługuje ponad 100 języków, z czego około 50 można zapisać w pamięci telefonu i korzystać z nich nawet bez połączenia z internetem.

Tłumacz Google wspomoże nas również w rozszyfrowaniu znaków graficznych, zapisanych w języku obcym. W takim przypadku wystarczy zrobić jego zdjęcie.

Aplikacja cechuje się stosunkowo wysoką skutecznością i dokładnością tłumaczenia tekstu. Okazjonalnie zdarza się jej jednak pomylić kontekst wypowiedzi, dlatego warto mieć rękę na pulsie i analizować tłumaczony tekst.

Wymiana walut w dowolnym miejscu

Osoby, które dużo podróżują lub często robią zakupy w zagranicznych sklepach internetowych, z pewnością regularnie korzystają z kantorów, wymieniając walutę. Aby usprawnić ten proces, warto skorzystać z dedykowanych aplikacji mobilnych, dzięki którym unikniemy wizyty w kantorze stacjonarnym i zaoszczędzimy na lepszych kursach walut.

Aplikacja Wymiana Walut Cinkciarz.pl oferuje łatwy i szybki dostęp do 27 walut znajdujących się w ofercie portalu finansowego.

Użytkownik może wymieniać walutę w dowolnym momencie, sprawdzać aktualne kursy, zarządzać swoim portfelem walutowym, analizować notowania, korzystać z wygodnego kalkulatora walutowego i innych narzędzi wspierających wymianę walut.

Zlecone transakcje może opłacić z rachunku bankowego lub z środków znajdujących się w portfelu walutowym. Dostępne są również szybkie metody płatności, w tym m.in. możliwość zapłaty kartą.

Słuchowiska i podcasty

Słuchawki i smartfon

Podczas podróży np. komunikacją miejską, nie zawsze mamy ochotę na słuchanie muzyki. Alternatywą mogą się okazać podcasty oraz słuchowiska, które nie tylko dostarczają angażującej rozrywki, ale również mogą poszerzać naszą wiedzę i horyzonty.

Jeżeli nie mamy ulubionych podcastów, z pomocą przychodzą aplikacje gromadzące różne słuchowiska, podzielone nie tylko na język, ale także tematykę i zainteresowania. Wystarczy wybrać kategorię, która nas interesuje, by zacząć poznawać wybrane audycje. Podcasty, które przypadną nam do gustu, możemy subskrybować, by otrzymać powiadomienie, gdy pojawi się kolejny odcinek.

Aplikacje do podcastów oferują również sporo funkcji związanych z wygodnym odtwarzaniem słuchowisk. Można zmieniać tempo odsłuchu, pomijać fragmenty ciszy czy podbijać głośność wokali.

Wśród dostępnych aplikacji do podcastów najwięcej funkcji i możliwości oferuje Google Podcasts, Podbean, Pocket Casts, Podcast Addict czy chociażby CastBox.

Menedżer haseł

Smartfon może też pomóc zadbać o bezpieczeństwo naszych haseł w sieci. W dobie licznych portali, na które się logujemy, warto zwrócić uwagę, w jaki sposób to robimy i czy dane dostępowe są unikalne. Generalna zasada głosi, by do każdego portalu stosować osobne hasło. Kto by jednak zdołał je wszystkie spamiętać?

W tym momencie do akcji wkraczają menedżery haseł, które zrobią to za nas. Z ich pomocą możemy wygenerować unikalne hasło, składające się z ciągu skomplikowanych znaków, które będzie trudne do złamania przez algorytmy. Aplikacje tego typu automatycznie uzupełniają dane logowania do naszych witryn, więc pozbywamy się problemu związanego z zapamiętywaniem haseł.

Dbają też o bezpieczeństwo przechowywanych danych. Większość aplikacji tego typu stosuje zaawansowane szyfrowanie zapisanych haseł. By się do nich dostać, należy wpisać hasło główne – jedyne, które musimy zapamiętać.

Wśród najlepszych menedżerów haseł na Androida wymienia się między innymi LastPass, Keeper, 1Password czy RoboForm.

Zaplanuj swój dzień

Wysokie tempo życia i natłok obowiązków często sprawiają, że o czymś zapominamy. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą specjalne aplikacje organizujące nasz dzień. Dzięki nim możemy zapisać najważniejsze rzeczy do zrobienia i otrzymywać powiadomienia przypominające o zadaniach, które musimy wykonać.

Zadania można kategoryzować według priorytetów, przypisywać do nich inne osoby, dodawać własne notatki, komentarze, a nawet pliki. Dzięki temu możemy zaplanować nie tylko nasze obowiązki, ale także skoordynować większy, grupowy projekt.

Osoby chcące wspomóc organizację swoich obowiązków powinny sprawdzić takie aplikacje jak Todoist, Wunderlist czy Any.do.

Pomocnik żywieniowy

Pośpiech, w jakim żyjemy, nie sprzyja zdrowemu i zbilansowanemu odżywianiu. Także w tym aspekcie z pomocą mogą przyjść aplikacje, które poinformują nas między innymi o tym, jak kaloryczne posiłki jadamy i ile wartości odżywczych zawierają.

Dzięki nim możemy ustawić własne cele żywieniowe i ściśle się ich trzymać, skrupulatnie notując wszystko, co zjedliśmy w ciągu całego dnia. Wprowadzanie posiłków jest ułatwione dzięki opcji skanowania kodów kreskowych produktów. W takim przypadku wartości odżywcze zjedzonych przez nas porcji zostaną automatycznie wyświetlone.

Systematyczne monitorowanie tego, co jemy, pozwala zbilansować naszą dietę i wyrobić zdrowsze nawyki żywieniowe. Aplikacje, które mogą nam w tym pomóc, to między innymi MyFitnessPal oraz Fitatu.

Agregatory wiadomości

Każdego dnia internet zalewany jest przez niezliczoną liczbę wiadomości. W jaki sposób je odsiać, by dotrzeć do informacji, które nas interesują lub są dla nas ważne? Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z agregatorów wiadomości.

Dzięki nim możemy wskazać nasze zainteresowania, by czytać informacje tematycznie z nimi powiązane. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykluczyć jakąś kategorię – np. politykę. Na podstawie naszej aktywności agregatory uczą się tego, co lubimy, by serwować nam jeszcze lepiej dobrane treści.

Aplikacje tego typu mają również wbudowane narzędzia ułatwiające czytanie. Niektóre z nich oferują specjalny tryb, skupiający się na tekście i pozbawiony dodatkowych rozpraszaczy. Można też oznaczyć wybrany artykuł do przeczytania na później, by powrócić do niego w bardziej dogodnym momencie.

Godne polecenia agregatory wiadomości to między innymi Squid, Wiadomości Google, Microsoft News oraz Feedly, a do anglojęzycznych źródeł – Flipboard.

Gdzie jest mój telefon?

Telefon to urządzenie, w którym przechowujemy wiele cennych i często prywatnych informacji. Warto go zatem odpowiednio zabezpieczyć na wypadek ewentualnej kradzieży lub zgubienia. Jedną z takich możliwości jest zainstalowanie aplikacji do lokalizacji urządzenia.

Po jej aktywacji możemy sprawdzić aktualną lokalizację telefonu bezpośrednio z przeglądarki internetowej. Istnieje możliwość wywołania głośnego alarmu, by móc odszukać urządzenie np. w domu. Gdy mamy podejrzenie, że telefon został zgubiony lub skradziony – możemy zdalnie wyświetlić na ekranie informację dla osoby, która go znajdzie, zablokować system lub nawet wyczyścić wszystkie prywatne dane, by nie dostały się w niepowołane ręce.

Aplikacją, która świetnie spełnia te założenia, jest między innymi Google Znajdź moje urządzenie.


Zobacz również:

10 paź 2019 11:34

Jak zintegrować płatności w sklepie e-commerce?

Atrakcyjne kursy 28 walut

Rozpocznij chat