Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dolar nadal zyskuje (popołudniowy komentarz walutowy z 9.10.2018)

9 paź 2018 15:37|Bartosz Grejner

Kolejny dzień aprecjacji dolara. Notowania EUR/USD spadają do blisko 1,14. Pogorszenie nastrojów dotyka także złotego, polska waluta jest tylko o ok. 1,5 proc. od najniższej wartości względem dolara od 1,5 roku.

Euro pod presją

Podczas wtorkowej sesji obserwowaliśmy dalsze pogarszanie się globalnego sentymentu. Słabe nastroje mocno przeceniały rynek akcji, a wraz z większą awersją do ryzyka ponownie wzmacniały dolara. Notowania głównej pary walutowej, tj. euro do dolara, wyznaczyły dzisiaj nowy najniższy poziom od 1,5 miesiąca, spadając do ok. 1,143.

Inwestorzy w dalszym ciągu obawiają się kontynuacji problemów Włoch. Zapisane w budżecie włoskim prognozy tempa wzrostu gospodarczego są nadto optymistyczne, dużo wyższe niż te opublikowane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Choć cały czas prawdopodobieństwo głębszego kryzysu w stylu greckim sprzed lat jest niewielkie, to przedłużanie się przepychanki z Komisją Europejską w sprawie budżetu będzie ciążyć na całym rynku.

W tym zamieszaniu wyraźnym zwycięzcą jest amerykańska waluta. Jeszcze dwa tygodnie temu euro warte było 1,18 dolara. Dzisiaj jest już warte ok. 3 proc. mniej. Nie należy wykluczyć odreagowania w krótkim okresie, rynek akcji może pociągnąć” euro nieco w górę. Jednakże wysokie tempo wzrostu USA i postępujące tam zacieśnianie monetarne, w kontekście strefy euro i coraz bardziej ewidentnego wyhamowania tempa rozwoju, pozwala sugerować, że dolar będzie stopniowo zyskiwał na wartości.

Aprecjacja dolara i słaby sentyment globalny to najczęściej zła kombinacja dla złotego. Kurs USD/PLN wzrósł dzisiaj do ok. 3,78. To tylko nieco ponad 1,5 proc. od blisko 1,5-rocznych szczytów. Jeżeli nie będziemy obserwować spowolnienia tempa globalnej aprecjacji dolara, poziom ten w szybkim tempie może zostać osiągnięty.

Jutro na rynku

Jeszcze przed południem (o godz. 10:30) Biuro Statystyki Narodowej (ONS) opublikuje dane z brytyjskiej gospodarki za sierpień. Tempo wzrostu produkcji przemysłowej stopniowo spada, począwszy od marca tego roku. Wynosiło ono wtedy 2,9 proc. rok do roku, podczas gdy w lipcu już tylko 0,9 proc., notując czwarty z rzędu miesiąc jego spowolnienia. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na minimalny wzrost w sierpniu do 1,0 proc. oraz utrzymanie głównej składowej  przetwórstwa przemysłowego  na poziomie 1,1 proc.

O tej samej godzinie ONS przedstawi dane handlu zagranicznego. Dane za lipiec pozytywnie zaskoczyły, pokazując deficyt na poziomie 9,97 mld funtów, o 1,8 mld niższy niż oczekiwania rynkowe; okazał się on również najniższy od czerwca 2016 r. Konsensus rynkowy wskazuje na wzrost w sierpniu do 10,9 mld funtów.

Pozytywny wydźwięk danych mógłby nieco wzmocnić funta, ale efekt może być krótkotrwały. W bieżącej sytuacji rynkiem funta w największej mierze rządzą doniesienia w kwestii Brexitu oraz globalny sentyment. Brak jednoznacznie pozytywnego przekazu odnośnie opuszczenia UE przez Wielką Brytanię, a także problemy wewnętrzne gabinetu premier Theresy May oraz globalny wzrost awersji do ryzyka będą najprawdopodobniej uniemożliwiać wyraźną aprecjację funta. Jego cena wyrażona w dolarach wynosi obecnie ok. 1,3 USD i w okolicy tego poziomu prawdopodobnie będzie oscylować w najbliższym czasie.

9 paź 2018 15:37|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

9 paź 2018 12:54

Włoskie problemy i cięcie prognoz (komentarz walutowy z 9.10.2018)

8 paź 2018 15:26

Euro ponownie pod presją (popołudniowy komentarz walutowy z 8.10.2018)

8 paź 2018 11:48

Włoskie kombinacje i niemieckie dane (komentarz walutowy z 8.10.2018)

8 paź 2018 10:32

Bitcoin niby w dołku, ale w rok dawał 50 proc. zysku

Atrakcyjne kursy 27 walut