Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dolar nie pomoże złotemu (popołudniowy komentarz walutowy z 20.02.2019)

20 lut 2019 16:18|Bartosz Grejner

Czynniki, które zazwyczaj przyczyniały się do wzrostu wartości polskiej waluty, ostatnio jej nie pomagają. Notowania złotego w relacji do euro i funta zbliżają się do symbolicznych poziomów. „Minutes” z ostatniego FOMC w centrum uwagi, ale mogą nie być aż tak gołębie, jakby tego rynek oczekiwał.

Dolar w dalszym ciągu słaby

Najistotniejszym wydarzeniem, na które czeka rynek, będzie dzisiejsza publikacja zapisu rozmów z ostatniego posiedzenia komitetu monetarnego Rezerwy Federalnej (FOMC). Zmiany na szerokim rynku nie były dzisiaj duże, ale widać, że oczekiwania są nastawione na bardzo łagodny przekaz płynący z tzw. minutes. Główny indeksy giełdowe w Europie oraz kontrakty futures w USA kontynuowały wzrosty, osiągając najwyższe poziomy od 3-4 miesięcy. Z kolei notowania euro do dolara pozostawały ponad poziomem 1,13, czyli blisko górnej granicy notowań od 7 lutego.

Przedstawiciele FOMC do tej pory wyrażali pogląd o potrzebie cierpliwości oraz pauzy w podwyżkach stóp procentowych. W efekcie gołębi przekaz jest już wkalkulowany w cenę i jeżeli okaże on się nie dość łagodny, to może nawet ostatecznie nieco wzmocnić dolara. Polityka monetarna banku centralnego w USA uzależniona będzie od napływających danych makro z rynku USA. Istnieją obawy, że silniejsze od oczekiwań spowolnienie gospodarcze w strefie euro, brexit, zagrożenia dla handlu międzynarodowego i spowolnienie w Chinach może także negatywnie wpływać na gospodarkę USA. Jeżeli jednak gospodarka okaże się relatywnie odporna, a inflacja nie będzie spowalniać, dwie podwyżki stóp procentowych mogą z powrotem stać się realnym scenariuszem, co pomogłoby dolarowi powrócić na ścieżkę aprecjacyjną.

Brak aprecjacji dolara, spadające rentowności obligacji skarbowych w USA, dobry sentyment na rynku akcji i lepsze dane makro z polskiej gospodarki to cały czas zbyt mało, by poprawić sytuację złotego. Polska waluta wyraźnie traciła dzisiaj na wartości, kurs EUR/PLN zbliżył się ponownie do granicy 4,35, a GBP/PLN do 5,00. To poziomy, przy których złoty może stać się atrakcyjny dla inwestorów, szczególnie jeżeli jutrzejsze dane z Polski i strefy euro okażą się dobre. W umocnieniu złotego pomogłoby także dalsze osłabienie dolara, ale szanse na istotną jego przecenę są ograniczone. Gospodarka USA i jej aktywa, pomimo niepewności wokół polityki monetarnej, jest cały czas bezpieczną przystanią dla kapitału i jeżeli nie będziemy obserwować znacznie gorszych od oczekiwań danych o PKB, inflacji i z rynku pracy, amerykańska waluta nie ma dużego potencjału do utraty wartości.

Jutro na rynku

Pomiędzy godz. 9:15 a godz. 10:00 IHS Markit opublikuje wstępne dane za luty indeksów PMI sektorów przemysłowego i usług dla Francji, Niemiec i zbiorczego dla strefy euro. Ostatnie miesiące nie były dobre pod kątem aktywności, w szczególności w sektorze przemysłowym, w którym obserwowaliśmy spadki produkcji i oczekiwań wśród największych gospodarek Europy. Istotną kwestią jest, czy trend ten również kontynuowany będzie również na początku roku. Mogą być to szczególnie ważne odczyty dla euro, które w ostatnich dniach zyskało na tle słabszego dolara. Słabsze od oczekiwań odczyty indeksów PMI mogą w szybkim tempie osłabić wspólną walutę.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) przedstawi jutro dane o sprzedaży detalicznej w styczniu w Polsce. Dane zarówno o wynagrodzeniach, jak i produkcji przemysłowej za styczeń okazały się powyżej oczekiwań rynkowych, zmniejszając nieco obawy o spowolnienie gospodarcze w Polsce. Złoty jednak pozostaje słaby, m.in. ze względu na brak perspektyw na podwyżki stóp procentowych. Jeżeli jednak również dane o sprzedaży przekroczą konsensus rynkowy (wzrost o 5,4 proc. r/r w ujęciu realnym), a dane PMI ze strefy euro nie zawiodą, może to być bodziec, który przyczyni się do odrobienia części strat przez złotego poniesionych w ostatnich trzech tygodniach.

20 lut 2019 16:18|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

20 lut 2019 12:39

Dobre dane, ale złoty słaby (komentarz walutowy z 20.02.2019)

19 lut 2019 16:41

Zysk funta i strata złotego (popołudniowy komentarz walutowy z 19.02.2019)

19 lut 2019 14:31

Bankowy gigant z własną kryptowalutą!

19 lut 2019 13:08

Silny rynek pracy na Wyspach (komentarz walutowy z 19.02.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut