Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Gospodarka Niemiec na cenzurowanym (popołudniowy komentarz walutowy z 6.02.2019)

6 lut 2019 17:14|Bartosz Grejner

Euro słabnie po kolejnych danych z największej gospodarki Europy. Stopy procentowe w Polsce bez zmian, ale złoty nieco słabszy.

EUR/USD poniżej 1,14

Notowania euro znajdują się obecnie pod presją podażową słabych danych z Europy. Dzisiejsze dane o spadku zamówień przemysłowych w Niemczech nie poprawiają sentymentu do wspólnej waluty przed jutrzejszą publikacją produkcji w sektorze. Notowania euro do dolara godzinę po rozpoczęciu sesji na nowojorskim parkiecie znajdowały się poniżej granicy 1,14, spadając do najniższego poziomu od 25 stycznia.

Po raz kolejny kontrastem dla danych ze strefy euro były te z USA. Deficyt handlu zagranicznego USA spadł w listopadzie z 55,7 mld do 49,3 mld dolarów, podczas gdy konsensus rynkowy zakładał ujemny bilans na poziomie 54 mld. Te dane z uwagi na przebrzmiały okres będą miały bardzo ograniczony wpływ na dolara, ale po raz kolejny obrazują dysproporcję pomiędzy USA a Europą, co może wspierać amerykańską walutę.

Zgodnie z oczekiwania Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe w Polsce na niezmienionym poziomie (główna stopa referencyjna 1,5 proc.). Wpływ komunikatu RPP i konferencji prasowej był także ograniczony. Rada utrzymuje gołębie nastawienie do polityki monetarnej od dłuższego czasu, a obecnie spowolnienie w największych gospodarkach w Europie wspierać będzie brak podwyżek w tym roku i być może całym 2020 r. Złoty był dzisiaj nieco słabszy, ale nie był to efekt wydarzeń związanych z RPP, a raczej nieco silniejszego dolara i kolejnych słabszych od oczekiwań danych z Niemiec. Istotne pod tym względem mogą być jutrzejsze dane o produkcji przemysłowej, gdyż mogą potencjalnie tę presję podażową jeszcze nieco zwiększyć. W kolejnych godzinach natomiast powinniśmy obserwować stabilizację wokół bieżących poziomów.

Jutro na rynku

Już sam początek czwartkowej doby może przynieść zwiększenie zmienności na rynku walutowym. O godz. 1:00 (polskiego czasu) w Waszyngtonie przemawiać będzie Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej. Słowa Powella są zazwyczaj bardzo skrupulatnie analizowane i chociaż tym razem chodzi o jego spotkanie z przedstawicielami kadry nauczycielskiej, to komentarze ws. polityki monetarnej mogą zwiększyć poziom wahań amerykańskiej waluty. Szanse na to, by szef Fed miał zaostrzyć swoje gołębie stanowisko, są bardzo małe, stąd ostateczny wpływ na dolara prawdopodobnie będzie ograniczony.

O godz. 8:00 Destatis opublikuje dane produkcji przemysłowej w Niemczech w grudniu. W listopadzie zanotowała ona silny spadek, a dzisiejsze dane o zamówieniach w tym sektorze w grudniu również zmniejszyły się bardziej, niż tego oczekiwano. Konsensus rynkowy wskazuje na spadek produkcji o 3,4 proc. w skali roku (oraz jej wzrost o 0,8 proc. miesiąc do miesiąca). Kolejny miesiąc większego od oczekiwań jej spadku może zwiększyć nieco obawy o przyspieszenie spowolnienia gospodarczego w Niemczech. Może to zwiększyć presję podażową na euro, ale także osłabić koszyk złotego, biorąc pod uwagę, że Niemcy to główny partner handlowy Polski.

Komitet monetarny Banku Anglii opublikuje o godz. 13:00 komunikat w sprawie polityki monetarnej, a także zapis rozmów z posiedzenia. Praktycznie pewne jest, że ani stopy procentowe, ani program skupu obligacji nie ulegną zmianie. Zmienność na funcie może jednak ulec silnemu zwiększeniu, jeżeli członkowie komitetu poświęcą więcej uwagi procesowi brexitu. Biorąc pod uwagę brak jasnych rozstrzygnięć w tej kwestii, bardziej prawdopodobne jest, że utrzymująca się niepewność może nieco zwiększyć obawy członków komitetu o wpływ brexitu na gospodarkę.

6 lut 2019 17:14|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

6 lut 2019 13:04

Dolar utrzymuje wzrosty (komentarz walutowy z 6.02.2019)

5 lut 2019 17:04

Funt traci pod presją (popołudniowy komentarz walutowy z 5.02.2019)

5 lut 2019 13:48

Orędzie Donalda Trumpa (komentarz walutowy z 5.02.2019)

4 lut 2019 15:49

Dane ze strefy euro nie pomagają (popołudniowy komentarz walutowy z 4.02.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut