Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 03.03.2016

3 mar 2016 13:32|Marcin Lipka

Rynek mniej optymistyczny niż w poprzednich dniach po danych z USA, Chin oraz Wielkiej Brytanii. Niejednoznaczne sondaże dotyczące Brexitu. Złoty pozostaje stabilny do euro. Wysoki wzrost sprzedaży detalicznej w Polsce według danych Eurostatu.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • 14.30: Cotygodniowe wnioski o zasiłki dla bezrobotnych z USA (szacunki: 270k).
  • 16.00: Zamówienia w amerykańskim przemyśle (szacunki: +2.1%).
  • 16.00: ISM z amerykańskiego sektora usług (szacunki: 53.1 punktu).

Lekkie ochłodzenie nastrojów

Tempo poprawy nastrojów globalnych spowodowane przede wszystkim przez wzrosty na amerykańskiej giełdzie i dojście indeksu S&P 500 do okolic 2 tys. punktów nieco wyhamowało. Dodatkowo na rynek trafiły słabsze dane makroekonomiczne w postaci nieco gorszego opisu gospodarczego w Beżowej Księdze Fedu oraz niższych od oczekiwań publikacji indeksów PMI z Chin oraz Wielkiej Brytanii.

Ogólny raport o sytuacji ekonomicznych w poszczególnych oddziałach Rezerwy Federalnej nadal pokazuje, że gospodarka rozwija się w większości dystryktów. Warto jednak zauważyć, że tempo tej ekspansji osłabło jeżeli porównany ją ze styczniowym opisem. Na 12 regionów sytuacja poprawiła się w 7 podczas gdy w styczniu 9 dystryktów raportowało lepsze warunki gospodarcze. W marcu jeden z dystryktów (Kansas City) zanotował niewielkie pogorszenie aktywności gospodarczej.

Beżowa Księga może więc dodać jeszcze więcej niepewności przed zaplanowanym na połowę bieżącego miesiąca posiedzeniem Fedu. Przede wszystkim kluczowe będzie pytanie, w jakim stopniu spowolnienie poza granicami USA wpłynie na pogorszenie się scenariusza bazowego w Stanach Zjednoczonych. Pochodną tej decyzji będą zarówno projekcje makroekonomiczne poszczególnych członków FOMC jak i ścieżka zacieśnienia monetarnego.

Kolejny raz napłynęły dość słabe odczyty z Chin. PMI opisujący przyszłą kondycję sektora usług obniżył się do poziomu 51.2 punktu. Ankietowani przez Caixin i Markit przedsiębiorcy raportowali „spowolnienie wzrostu w sektorze usług” oraz spowalniające tempo zatrudnienia. Dodatkowo zbiorczy wskaźnik sektora przemysłowego i usługowego osunął się poniżej 50 punktów, czyli poziomu, które oddziela rozwój od regresu. W podsumowaniu do danych He Fan, szef ekonomistów Caixin napisał, że „ponowny spadek poniżej 50 punktów wskazuje, że gospodarka nadal jest słaba i niestabilna.

Największym zaskoczeniem jednak prawdopodobnie był znacznie gorszy od oczekiwań (55.1 punktu) odczyt usługowego PMI z Wielkiej Brytanii. Publikacja na poziomie 52.7 punktu była najsłabsza od marca 2013 rok. Dodatkowo według Markit i CIPS które przeprowadzają badanie wzrost zatrudnienia był na 2.5 letnich minimach.

W podsumowaniu do danych Chris Williamson, szef ekonomistów Markit, zwraca uwagę, że wzrost PKB w pierwszym kwartale mógł wyhamować do 0.3%. Ankietowani również według Williamsona „obawiali się oznak wypłaszającego się popytu”, zmienności na rynkach finansowych oraz zwiększonego ryzyka Brexitu.

Kontynuując temat Brexitu warto zwrócić uwagę, że na podstawie średniej z ostatnich 6 sondaży publikowanej na portalu „Whatukthinks.org” odsetek zwolenników pozostania w Unii wynosi 51%, a Brexit popiera 49%. Cały czas można więc się spodziewać, że najbliższe tygodnie będą nerwowe na funcie zwłaszcza, badania opinii publicznej pozostaną niejednoznaczne, a kolejne dane makroekonomiczne pokażą spowolnienie wzrostu gospodarczego na Wyspach.

Rynek zagraniczny w kliku zdaniach

Dziś najważniejszą publikacją powinny być odczyty ISM z sektora usług w USA. Jeżeli odczyt spadnie poniżej poziomu 52 punkty (konsensus 53.1), czyli najniższego poziomu od 6 lat wtedy obawy o amerykańską gospodarkę mogą się zwiększyć. Dodatkowo rynek będzie oczekiwać, że Fed powstrzyma się przed podwyżką stóp procentowych przez całą pierwszą połowę roku. Z drugiej strony gdyby dane były bliskie lub lepsze od konsensus wtedy uwaga przesunie się na piątkowego odczyty „paryollsów”. Gdyby i one potwierdziły siłę gospodarki amerykańskiej wtedy dolar może zauważalnie zyskać na wartości i EUR/USD zakończyć tydzień nawet poniżej granicy 1.0800.

Strategia stabilizacji

Para EUR/PLN waha się w środkowych rejonach przedziału 4.30-4.35. Przy obecnych warunkach rynkowych można go uznać jako poziom równowagi. Nie powinien go także zaburzyć niewielki wzrost awersji do ryzyka spowodowany słabszymi danymi z globalnej gospodarki. W takim scenariuszu należy się spodziewać łagodniejszej polityki pieniężnej poza granicami kraju co ogólnie powinno wspierać PLN w relacji do innych walut. Dopiero wyraźniejsze zaburzenia na rynkach globalnych stanowią ryzyko wyjścia EUR/PLN wyraźnie powyżej granicę 4.35.

W ramach ciekawostki warto również zauważyć, jak różni się sprzedaż detaliczna w Polsce publikowana przez Eurostat i GUS. Według tego pierwszego rosła ona w styczniu w tempie 7.5% r/r. Z kolei podstawowy odczyt GUS który jest przedstawiany przez media media wyniósł +0.9% r/r za styczeń. Różnica wynika przede wszystkim z faktu iż Eurostat przedstawia wolumen sprzedaży, a GUS zmianę wartości, a dodatkowo publikacja jest wyrównana sezonowo.


3 mar 2016 13:32|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

2 mar 2016 17:29

Popołudniowy komentarz walutowy z 02.03.2016

2 mar 2016 13:41

Komentarz walutowy z 02.03.2016

1 mar 2016 16:51

Popołudniowy komentarz walutowy z 01.03.2016

1 mar 2016 13:30

Komentarz walutowy z 01.03.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut