Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 05.10.2017

5 paź 2017 11:40|Bartosz Grejner

Funt pod presją - stracił do dolara już blisko 3% w ciągu dwóch ostatnich tygodni. Notowania EUR/USD stabilne, ale jutro możemy spodziewać się istotnych wahań. Złoty bez większych zmian po wczorajszej konferencji RPP, ale jej gołębie stanowisko w dłuższym okresie może szkodzić polskiej walucie.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 13:30: Publikacja zapisu rozmów z ostatniego posiedzenia komitetu monetarnego Europejskiego Banku Centralnego.

Euro i dolar stabilne, funt traci

Wczorajsze wystąpienie zarówno przewodniczącej Rezerwy Federalnej (Janet Yellen) jaki i przewodniczącego Europejskiego Banku Centralnego (Mario Draghi) nie przyniosły nieoczekiwanych stwierdzeń i notowania zarówno euro jak i dolara pozostały stabilne. Główna para walutowa, tj. EUR/USD, nadal znajdowała się wewnątrz stosunkowo wąskiego przedziału 1,17 - 1,18.

Dalszej części dnia (o godz. 13:30) zostanie opublikowany zapis rozmów (tzw. “minutes”) z ostatniego posiedzenia komitetu monetarnego. Może on wprowadzić więcej zmienności do notowań euro, choć szanse na zmianę bieżącej tendencji wydają się być ograniczone. Wycena wspólnej waluty od ostatniego spotkania zmniejszyła się (z ok. 1,20 na EUR/USD), co raczej będzie zmniejszać wpływ potencjalnych obaw o zbyt wysoki kurs wymiany.

Euro z kolei mogłoby zyskiwać gdyby pojawiły się stwierdzenia sugerujące przedział czasowy rozpoczęcia ograniczania programu skupu aktywów. Biorąc jednak pod uwagę sygnały dochodzące od członków EBC, szanse na takie stwierdzenia są niewielkie. Najprawdopodobniej więc dopiero piątkowy raport z rynku pracy może wywołać istotniejsze zmiany wyceny dolara i tym samym euro. Gdyby okazał on się zgodny lub nieco lepszy od oczekiwań, dolar mógłby powrócić na ścieżkę aprecjacyjną.

W przeciwieństwie do euro i dolara, funt od rana wyraźnie tracił na wartości, kontynuując trend deprecjacyjny. Za jednego funta należało dzisiaj zapłacić poniżej 1,32 dol., podczas gdy jeszcze dwa tygodnie temu był wart 3% więcej. Do dzisiejszego zwiększenia przeceny mógł także przyczynić się komentarz ze strony Federacji Niemieckiego Przemysłu (BDI), która stwierdziła, że niemieckie firmy w Wielkiej Brytanii muszą się przygotować na “bardzo twardy” Brexit.

Z jednej strony perspektywa zacieśniania monetarnego w Wielkiej Brytanii (w związku z inflacją bliską 3%) może wspierać funta przed głębsza przeceną, z drugiej jednak niepewność wobec procesu Brexitu oraz osłabiona pozycja gabinetu premier Theresy May zwiększają niepewność, co może wywoływać z kolei w dalszym ciągu presję na brytyjską walutę.

RPP bez zmian

Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej po dwudniowym posiedzeniu, ogłosiła wczoraj pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Również komunikat oraz konferencja prasowa nie przyniosła bardziej jastrzębich stwierdzeń, które mogłyby sugerować wcześniejsze zacieśnianie monetarne. Rada również spodziewa się spadku inflacji w kolejnych miesiącach.

Adam Glapiński, przewodniczący RPP, powtórzył także swój pogląd o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian do końca 2018 r. Wczorajsza konferencja i komunikat nie wywołały większych zmian w wycenie złotego. Jednakże gołębia retoryka Rady może szkodzić złotemu w przypadku dalszych przygotowań do rozpoczęcia zacieśniania monetarnego w strefie euro.

Za wyjątkiem relacji do globalnie słabszego funta (który tracił do PLN ok. 0,5%), notowania złotego do głównych walut pozostawały blisko wczorajszych poziomów. To może jednak zmienić się w dniu jutrzejszym. Gdyby dane z rynku pracy w USA (szczególnie odnośnie wynagrodzeń) pozytywnie zaskoczyły i spowodowały aprecjację dolara to, biorąc pod uwagę utrzymanie gołębiej retoryki RPP, złoty mógłby tracić na wartości.

 

5 paź 2017 11:40|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

4 paź 2017 15:01

Popołudniowy komentarz walutowy z 04.10.2017

4 paź 2017 12:25

Komentarz walutowy z 04.10.2017

3 paź 2017 15:24

Popołudniowy komentarz walutowy z 03.10.2017

3 paź 2017 12:24

Komentarz walutowy z 03.10.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut