Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 08.01.2016

8 sty 2016 13:00|Marcin Lipka

Strach o Chiny mniejszy, ale awersja do ryzyka na rynku nadal widoczna. Dzień z rynkiem pracy w USA – oczekiwania i hipotetyczna reakcja. Złoty nadal pod presją, choć gdy sytuacja globalna ulegnie stabilizacji, jest szansa na odrobienie większości strat.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • 14.30: Sytuacja na amerykańskim rynku pracy: nowe miejsca pracy w sektorze pozarolniczym (szacunki: +200 tys.), stopa bezrobocia (5.0%), wzrost wynagrodzeń (+2.7% r/r; +0.2% m/m).

Chiny

Sytuacja na chińskim rynku uległa pewnej stabilizacji. Dzisiejsza sesja w Szanghaju zakończyła się 2% wzrostem głównego indeksu giełdowego, a juan ustabilizował się na wczorajszych poziomach. Jednym z elementów, który poprawił sytuację, była rezygnacja z zawieszania handlu po przekroczeniu zmian kursów o 5 i 7% w ciągu jednej sesji.

Również ważne dla ustabilizowania sytuacji są prawdopodobnie także interwencje, zarówno na rynku kapitałowym, jak i walutowym. Bloomberg pisze, że „Chiny interweniowały, by podtrzymać spadające akcje drugi raz w tym tygodniu”. Z kolei „Financial Times” cytuje Zhou Hao, ekonomistę Commerzbanku, który twierdzi, że podczas czwartkowego handlu na juanie notowanym w Hongkongu, mieliśmy do czynienia z „agresywną interwencją”. Sprowadziła ona notowania USD/CNH z 6.76 do 6.70.

Sporo dyskusji wywołała również publikacja rekordowego spadku rezerw walutowych w Chinach. Obniżyły się one o ponad 100 miliardów USD w ciągu jednego miesiąca oraz ponad 500 miliardów USD w ciągu roku. Te kwoty oczywiście robią wrażenie (całe rezerwy walutowe Polski to około 100 mld USD), ale warto zwrócić uwagę, że Chiny przez 15 lat, do połowy 2014 roku, zgromadziły 4 biliony USD rezerw, a w 2000 roku wynosiły one jedynie 150 mld USD.

Spadek rezerw to prawdopodobnie głównie efekt odpływu kapitału portfelowego oraz mniejsza chęć zadłużania się w zagranicznej walucie lokalnych przedsiębiorstw. Natomiast jeżeli chodzi o bardziej fundamentalny napływ zagranicznych walut do Chin, na razie nie widać większego zagrożenia. Państwo Środka, według najnowszych informacji Ludowego Banku Chin (PboC), osiągnęło nadwyżkę na rachunku obrotów towarowych w pierwszych 11 miesiącach 2015 roku na poziomie 539 mld USD (około 5% PKB – przyp. aut.). To w skrócie oznacza, że chińska gospodarka jest nadal konkurencyjna i w dłuższym terminie nie potrzebuje napływu kapitału portfelowego z zagranicy.

Payrollsy

Ponieważ obawy o Chiny nieco się zmniejszyły, dzisiejsze popołudnie na rynku walutowym powinny zdominować dane z amerykańskiego rynku pracy. Konsensus Bloomberga pokazuje, że amerykańska gospodarka wytworzyła 200 tys. miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w grudniu.

Jest jednak spora szansa, że odczyt może być nieco wyższy. Po pierwsze wynika to ze środowej publikacji ADP, która pokazała kreację etatów za oceanem w wysokości 257 tys. Choć obie figury nie zawsze się pokrywają, to jednak korelacja między nimi jest dodatnia. Natomiast w dłuższym terminie (średnie 12 miesięczne) praktycznie się pokrywają. Dodatkowo subindeks zatrudnienia w indeksie ISM z sektora usług był dobry i wyniósł 55.7 punktu (powyżej 24 – miesięcznej średniej, która zresztą jest na najwyższym poziomie od 1999 roku).

Jeżeli „payrollsy” będą w granicach 200 tys., rynek będzie zwracać uwagę na poziom bezrobocia (5.0% oczekiwania) oraz wzrost płacy godzinowej (+2.7% r/r i +0.2% m/m). Same oczekiwania dotyczące wynagrodzeń są najwyższe od co najmniej 5 lat w relacji rocznej. Jednak są one również nieco zaburzone przez dobry odczyt w styczniu zeszłego roku, który był znacznie powyżej średniej i wyrównał słabą publikację z grudnia 2014 r. Jeżeli jednak w relacji m/m płace wzrosłyby o 0.3%, a w ciągu roku o 2.8%, można wtedy oczekiwać pozytywnego wpływu na amerykańską walutę.

Ogólnie więc jest większa szansa na lepszą publikację i umocnienie się amerykańskiej waluty. Z drugiej strony, jeżeli oczekiwania nie zostaną spełnione, a dodatkowo publikacja zbiegnie się z wzrostem awersji do ryzyka i zmniejszeniem oczekiwań dotyczących podniesienia stóp procentowych w USA, EUR/USD mógłby skierować się nawet w okolice 1.10.

Rynek zagraniczny w kilku zdaniach

Dzisiejsza publikacja z amerykańskiego rynku pracy będzie dość ważna. Może ona potwierdzić, że gospodarka za oceanem jest w dobrej kondycji i zwiększy szansę na podwyżkę stóp procentowych w marcu. To jest scenariusz bazowy, który powinien wzmocnić USD. Z drugiej strony, jeżeli dane z Departamentu Pracy będą znacznie słabsze (poniżej 150 tys. miejsc pracy), a dodatkowo nałożą się na pogorszenie się sentymentu globalnego, niewykluczony byłby nawet ruch w kierunku 1.10 na EUR/USD.

Awersja do złotego się utrzymuje

Złoty cały czas jest słaby i w tym tygodniu nadal traci około 2% zarówno do euro, jak i dolara. Gdyby z USA napłynęły lepsze od konsensusu dane, wtedy można oczekiwać poprawy sentymentu globalnego i wzrostu wartości PLN, zwłaszcza do euro. Publikacja musiałby być jednak wyjątkowo dobra (wyraźnie ponad 250 tys, i wyższy od oczekiwań wzrost wynagrodzeń), by EUR/PLN mógł przetestować okolice 4.30. W przypadku dolara amerykańskiego niezależnie od scenariusza powinniśmy poruszać się w granicach 4.00.

W kolejnych dniach wpływ Chin będzie wciąż widoczny na złotym. Gdyby jednak sytuacja w Azji ulegała stabilizacji, można oczekiwać również zmniejszenia presji na krajową walutę. Stąd scenariuszem bazowym dla EUR/PLN jest powrót poniżej granicy 4.30. Również, gdy awersja do złotego się zmniejszy, powinniśmy zobaczyć CHF/PLN w okolicach 3.95 lub poniżej.


8 sty 2016 13:00|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

7 sty 2016 16:39

Popołudniowy komentarz walutowy z 07.01.2016

7 sty 2016 13:15

Komentarz walutowy z 07.01.2016

5 sty 2016 16:49

Popołudniowy komentarz walutowy z 05.01.2016

5 sty 2016 14:12

Komentarz walutowy z 05.01.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut