Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 12.12.2016

12 gru 2016 12:54|Marcin Lipka

Kolejne wzrosty ropy naftowej po ogłoszeniu porozumienia o ograniczeniu produkcji przez kraje spoza OPEC. Nowe rekordy rentowności amerykańskiego długu przed posiedzeniem Fed. Złoty słabnie zarówno do głównych walut, jak i do forinta.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Brak danych makro, które mogą zauważalnie wpłynąć na analizowane pary walutowe.

Kolejne wzrosty ropy naftowej

W weekend w Wiedniu przedstawiciele krajów spoza kartelu OPEC zgodzili się ograniczyć produkcję ropy naftowej o 558 tys. baryłek dziennie. Ponad połowę tego zobowiązania wzięła na siebie Rosja, twierdząc, że zmniejszy wydobycie o 300 tys. baryłek dziennie. Ogólnie można ocenić, że postawa wielu państw była dość zaskakująca. Np. Kazachstan zobowiązał się do cięcia produkcji o 20 tys. baryłek, mimo że wcześniej szacowano (EIA), że jego produkcja zwiększy się o prawie 100 tys. baryłek po rozpoczęciu eksploatacji nowego złoża.

Z Wiednia napłynęła także inna ciekawa informacja dotycząca Arabii Saudyjskiej. Minister Energii Khalid A. Al-Falih powiedział, że jego kraj gotowy jest nawet do większego cięcia produkcji, niż wynikało to ze zobowiązań przedstawionych w listopadzie. Rijad może zredukować wydobycie nawet poniżej 10 mln baryłek dziennie (obecnie 10,53 mln).

Widać wyraźnie, że kraje produkujące ropę naftową nie tylko starają się sprostać wcześniejszym oczekiwaniom dotyczącym ograniczenia podaży tego surowca, ale nawet sugerują jeszcze niższe wartości produkcji. Powoduje to dalsze wzrosty cen. Dziś ropa Brent jest notowana już po 57 USD za baryłkę, czyli najwięcej prawie półtora roku. Wydaje się jednak, że na ten moment producenci nie będą podejmować dalszych działań. Prawdopodobnie cena w okolicach 60 USD/baryłek jest dla nich satysfakcjonująca, zwłaszcza że mamy również do czynienia z rekordowo drogim dolarem. Dalsze wzrosty cen ropy mogłyby nawet zaszkodzić wzrostowi gospodarczemu na świecie.

Zresztą już teraz litr ropy Brent kosztuje 1,5 zł. To jest o 100% więcej niż na początku br. roku i tylko 50-70 groszy mniej niż przed załamaniem cen w drugiej połowie 2014 roku. Natomiast w przypadku tureckich konsumentów ropa wyrażona w lirze jest obecnie droższa niż w wielu miesiącach lat 2012-2013. Fakt ten nie tylko będzie podnosić ceny w wielu gospodarkach krajów rozwijających się, ale także może przyczyniać się do pogorszenia się bilansu handlowego i ich większej wrażliwości na zewnętrzne zawirowania.

Fed w centrum uwagi

Od początku zeszłego tygodnia zwracamy uwagę na wagę środowego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Inwestorzy w coraz większym stopniu wyceniają bardziej stromą ścieżkę przyszłych stóp procentowych. Rentowności na 10-letnich obligacjach skarbowych USA przekraczają już poziom 2,5%. Podobnie sytuacja wygląda na instrumentach zapadających za 5 lat. Płaciły one dziś ponad 1,93%, czyli najwięcej od maja 2011.

Nadal jednak jest stosunkowo dużo miejsca do wzrostu rentowności obligacji skarbowych, gdyby doszło do zmian w projekcjach makroekonomicznych Rezerwy Federalnej. Zmiana mediany oczekiwań z dwóch na trzy podwyżki stóp procentowych w 2017 r. pokazałaby, że FOMC zaczyna poważnie rozważać scenariusz szybszego wzrostu gospodarczego i większej presji inflacyjnej. Nawet gdyby finalnie ta koncepcja nie została zrealizowana to i tak mogłaby dać impuls aprecjacyjny dla dolara nawet na kilka kolejnych miesięcy. Byłoby to widoczne zwłaszcza w stosunku do jena czy euro, gdzie polityka japońskich oraz europejskich władz monetarnych pozostaje ekstremalnie łagodna.

Złoty nadal słaby

Tydzień dla złotego rozpoczyna się negatywnie. Polska waluta jest słaba nie tylko do dolara czy euro, ale także do forinta. Para PLN/HUF przed południem spadała o około pół procenta w porównaniu z piątkowym zamknięciem i była notowania blisko granicy 70,40. Nadal więc na krajowej walucie nie widać pozytywnych efektów łagodniejszej polityki pieniężnej z EBC, a scenariusz spadku EUR/PLN poniżej 4,45 może się coraz bardziej oddalać.

Względnie wysoko utrzymują się również notowania funta. Brytyjska waluta przez miesiąc zyskała ponad 5 proc. do euro. Z kolei złoty do euro stracił 2,5 proc. od końca pierwszej dekady listopada. W rezultacie wzrosty funta w ciągu miesiąca sięgają prawie 40 groszy. Dodatkowo GBP względnie pozytywnie reaguje na silnego dolara, a także na dane z Wielkiej Brytanii, które nie pokazują spowolnienia gospodarczego związanego z Brexitem. Może to powodować, że Bank Anglii, zamiast utrzymywać perspektywę dalszej stymulacji monetarnej, przejdzie do neutralnego nastawienia. Na kolejnych posiedzeniach może nawet rozpocząć sugerowanie, że kolejnym ruchem będzie podwyżka kosztów kredytu. To powinno nadal utrzymywać funta względnie wysoko w relacji do złotego, nawet zakładając, że powrócą średnioterminowe obawy o Brexit.

 

12 gru 2016 12:54|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

9 gru 2016 16:15

Popołudniowy komentarz walutowy z 09.12.2016

9 gru 2016 11:42

Komentarz walutowy z 09.12.2016

8 gru 2016 16:08

Popołudniowy komentarz walutowy z 08.12.2016

8 gru 2016 12:51

Komentarz walutowy z 08.12.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut