Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 22.03.2016

22 mar 2016 13:35|Marcin Lipka

Po doniesieniach z Brukseli funt wyraźnie traci na wartości. Dennis Lockhart o powrocie do normalizacji polityki pieniężnej. Publikacje makroekonomiczne ze strefy euro nieco lepsze od oczekiwań. Złoty pozostaje stabilny i EUR/PLN jest notowany nieco powyżej poziomu 4.25.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • 14.45: Odczyt PMI z sektora przemysłowego w USA (szacunki: 51.9 punktu).
  • 17.30: Wystąpienie Charlesa Evansa z Fedu.

Funt znowu pod presją

Poranne wydarzenia z Brukseli zaburzyły w pewnym stopniu notowania na walutach. EUR/USD spadł poniżej poziomu 1.1200. Lekko umocniły się również frank czy dolar. Warto jednak zauważyć, że w największym stopniu przeceniony został funt. Brytyjska waluta straciła około 1% wartości do dolara i pół procenta do euro.

Osłabienie funta wynika przede wszystkim ze zwiększonych obaw dotyczących Brexitu. W przypadku wydarzeń związanych z bezpieczeństwem narodowym rośnie ryzyko, że Brytyjczycy będą bardziej skłonni opuścić struktury Unii Europejskiej, nawet gdyby oznaczało to zaburzenia gospodarcze.

Dodatkowo na rynek napływają cały czas raporty sugerujące, że gospodarka na Wyspach straci w związku z Brexitem. Moody's, według doniesień Bloomberga, dołączył do opinii Standard&Poor's oraz Fitch. Agencja przewiduje, że jeżeli Wielka Brytania nie będzie w stanie wynegocjować takiego dostępu do europejskiego rynku, jaki ma obecnie, opuszczenie Unii będzie zagrożeniem dla zysków brytyjskich firm.

Niepewność dotyczącą funta generują nadal niejednoznaczne sondaże. Ostatnie trzy badania przeprowadzone przez ORB oraz ICM, pokazują w dwóch przypadkach niewielką przewagę zwolenników Breixtu, a w jednym 2-procentową przewagę chcących pozostać w strukturach UE. Według portalu „Whatukthinks.org”, średnia z ostatnich 6 badań opinii publicznej pokazuje, że za Brexit jest 49%, a przeciwko 51%.

Na razie wiele wskazuje na to, iż przez kolejne trzy miesiące funt będzie zdominowany przede wszystkim przez powyższe referendum. Dodatkowo biorąc pod uwagę, że instytucje finansowe zakładają nawet 15-20% przecenę GBP/USD w przypadku Brexitu, to im bliżej głosowania, tym większy wpływ informacji dotyczących tego tematu na wycenę funta.

Lockhart i Williams o polityce pieniężnej

Wczoraj mieliśmy dwie wypowiedzi względnie neutralnych przedstawicieli FOMC. Po południu John Williams w wywiadzie dla agencji MNI powiedział, że „jeżeli napływające dane będą zgodne z moimi nadziejami i oczekiwaniami, wtedy kwiecień lub czerwiec będą potencjalnymi datami, aby podwyższyć stopy procentowe”.

Z kolei Dennis Lockhart, przewodniczący Fedu z Atlanty, stwierdził we wtorkowym wystąpieniu, że „w tym roku gospodarka amerykańska jest na ścieżce wzrostu 2.0-2.5%” oraz „normalizacja polityki pieniężnej będzie prawdopodobnie uzasadniona przez tegoroczną kondycję gospodarczą – prawdopodobnie niebawem”.

Poza kluczowymi elementami dotyczącymi polityki pieniężnej Lockhart brzmiał optymistycznie w kontekście amerykańskiej gospodarki i „tłumaczył” czemu Rezerwa Federalna wycofała się z czterech podwyżek stóp procentowych w tym roku (zaburzenia rynkowe, spowolnienie w Chinach, łagodzenie polityki pieniężnej w Japonii i strefie euro).

Ogólnie jednak można odnieść wrażenie, że władze monetarne będą prawdopodobnie chciały zakotwiczyć kolejną podwyżkę na czerwiec. Stąd, nawet jeżeli jeszcze zobaczymy deprecjację dolara na fali wzmocnienia walut rynków wschodzących, czy przetasowań w portfelach inwestorów, to te spadki powinny być ograniczone. Natomiast przy jaśniejszej sugestii o czerwcowej podwyżce ze strony Fedu, amerykańska waluta powinna zacząć odrabiać straty.

Rynek zagraniczny w kilku zdaniach

Doniesienia z Brukseli przykryły dzisiejsze publikacje makro ze strefy euro, które ogólnie były nieco lepsze od oczekiwań. Niemiecki Ifo wzrósł bardziej od konsensusu, a łączący usługi i przemysł indeks PMI dla strefy euro, osiągnął poziom 53.7 punktu przy oczekiwaniach na poziomie 53 punktów.

Biorąc pod uwagę doniesienia z USA oraz ze strefy euro, powinny być one neutralne dla EUR/USD. Dopiero kolejne wypowiedzi przedstawicieli Fedu, które będą coraz silniej sugerować podwyżkę stóp procentowych w czerwcu, mogą być wystarczającym sygnałem do rozpoczęcia spadku głównej pary walutowej w kierunku 1.10.

Złoty nadal stabilny

Notowania złotego nadal przebiegają względnie spokojnie. EUR/PLN jest około 1-2 grosze powyżej poziomu 4.25. Dolar nieco się wzmocnił, ze względu na między innymi doniesienia z Brukseli. Jednak na razie nie należy oczekiwać wyraźnego wzrostu ponad poziom 3.80.

Z drugiej strony krajowa waluta jest mocniejsza do funta. GBP/PLN jest coraz bliżej zejścia w okolice 5.40, czyli najniższych poziomów od grudnia 2014. Dodatkowo warto zauważyć, że złoty odrobił prawie wszystkie tegoroczne straty do forinta. PLN/HUF jest już powyżej poziomu 73, podczas gdy pod koniec stycznia i w połowie lutego krajowa waluta była wyceniania poniżej 70 forintów.

Ogólnie scenariuszem bazowym dla złotego pozostaje stabilizacja w relacji do euro. Dopiero wyraźniejsze pogorszenie sentymentu globalnego może spowodować wzrosty EUR/PLN w okolice 4.30.


22 mar 2016 13:35|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

21 mar 2016 16:44

Popołudniowy komentarz walutowy z 21.03.2016

21 mar 2016 13:25

Komentarz walutowy z 21.03.2016

18 mar 2016 16:55

Popołudniowy komentarz walutowy z 18.03.2016

18 mar 2016 13:10

Komentarz walutowy z 18.03.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut