Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 23.05.2017

23 maj 2017 12:24|Marcin Lipka

Najwyższy w historii odczyt niemieckiego indeksu IFO i kolejne bardzo dobre dane indeksów PMI dla gospodarki strefy euro. Nadal sporo znaków zapytania w kwestii amerykańskiego budżetu i podatków. Złoty stabilizuje się blisko ostatnich poziomów. EUR/PLN w okolicach 4.20.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • 15.45: Indeksy PMI ze Stanów Zjednoczonych (szacunki dla przemysłu i usług: 53 pkt dla obu odczytów).
  • 16.00: Sprzedaż nowych domów w USA (szacunki: 610 tys.).

Bardzo dobre PMI i historyczne rekordy Ifo

Przed południem zostały opublikowane kolejne bardzo dobre odczyty PMI z gospodarek strefy euro. Indeks PMI przygotowany przez Markit IHS obejmujący zarówno sektor usług, jak i produkcji, utrzymał się na 6-letnich szczytach i wyniósł 56.8 pkt.

Na uwagę zwłaszcza zwraca poprawiająca się sytuacja zatrudnienia. Jego majowy wzrost był drugim najszybszym od sierpnia 2007 roku, a w przetwórstwie przemysłowym strefy euro zatrudnienie zwiększało się najbardziej w 20-letniej historii badań tego wskaźnika. W komentarzu do danych dla 8 krajów dzielących wspólną walutę Chris Williamson, szef ekonomistów IHS Markit, pisze, że majowe dane są „spójne ze wzrostem PKB 0.6-0.7% k/k” w drugim kwartale 2017 roku.

Z drugiej jednak strony cały czas warto zwracać uwagę, że dane ankietowe, które wahają się blisko wieloletnich rekordów, od dobrych kilku miesięcy nie mają szerokiego potwierdzenia w twardych odczytach. Produkcja przemysłowa dla strefy euro w marcu wyniosła zaledwie 1.9% r/r. To praktycznie tyle samo ile wynosiła jej przeciętna z ostatnich 24 miesięcy (1.7% r/r). Również dane z Francji za ostatnich kwartał były dość słabe (PKB +0.3% k/k i +0.8% r/r), chociaż PMI wskazują znaczną poprawę od początku roku.

Na tle całej Unii z większych krajów cały czas najlepiej wyglądają Niemcy. Potwierdziły to nie tylko dzisiejsze dane PMI, ale również odczyt Ifo. Instytut badające nastroje przedsiębiorców naszego zachodniego sąsiada określił je jako euforyczne. Dodatkowo podstawowy wskaźnik wzrósł do poziomu 114.6 pkt, co było najwyższą wartością od 1991 roku, czyli od momentu rozpoczęcia badań.

Cieszyć zwłaszcza może fakt, że poprawiająca się bieżąca sytuacja jest także wspierana przez rosnący komponent indeksu oczekiwań. To zwiększa szansę, że dobra koniunktura w Niemczech będzie stosunkowo trwała i również będzie wspierać gospodarczą sytuację w Polsce.

Jeżeli zaś chodzi o reakcję rynku walutowego to była ona umiarkowanie pozytywna dla euro. EUR/USD wybijał się przed południem powyżej granicy 1.1250, ale ten poziom nie został utrzymany. Niewykluczone także, że inwestorzy czekają na więcej szczegółów dotyczących zaprezentowanych wczoraj przez Biały Dom zmian budżetowych na najbliższą dekadę.

Cięcie wydatków i wysoki wzrost PKB

O godzinie 3.00 polskiego czasu Biuro Zarządzania Budżetem Białego Domu ujawniło część planu wydatków i przychodów na najbliższą dekadę. Przede wszystkim zaplanowane znaczne cięcia budżetowe (w sumie o 3.6 biliona dolarów), które mają znacznie zmniejszyć dług do PKB do 2027 roku (z niecałych 80 proc. do 60 proc. według wyliczeń The Wall Street Journal”), a także spowodować, że w 2027 roku budżet osiągnie nadwyżkę (kalkulacje „Financial Times”).

Plan Białego Domu zakłada również również przyspieszenie wzrostu gospodarczego z oczekiwanych 2.3% w 2017 do 3.0% w 2020. Również trzyprocentowy wzrost ma utrzymać się do końca okresu projekcji czyli do 2027 roku. Biorąc pod uwagę chociażby szacunki wzrostu przedstawiane przez Rezerwę Federalną wynoszące nico poniżej 2.0 proc. w długim terminie oczekiwania można odebrać jako zbyt optymistyczne. „WSJ” także przypomniał, że pierwszy plan budżetu G.W. Busha z 2001 zakładał, że po dekadzie USA zadłużenie do PKB wyniesie w Stanach Zjednoczonych 0 proc. PKB, a finalnie miało wartość około 60 proc. PKB.

W założeniach Białego Domu brakuje także precyzyjnych informacji jaki poziom podatków dla przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych został założony w planie. Być może więcej informacji napłynie w najbliższych dniach. Dziś plan budżetu na kolejną dekadę ma być przesłany do Kongresu. Prawdopodobnie ze względu na brak istotnych szczegółów związanych z podatkami i trudne do oszacowania szanse wprowadzenia zmian reakcja na szerokim rynku jest niezauważalna.

Na złotym spokój

Notowania krajowej waluty są spokojne. Cały czas EUR/PLN porusza się blisko granicy 4.20. Wysokie wartości EUR/USD przekraczające lekko granicę 1.1250 powodują, że dolara pozostaje blisko rocznych minimów nieco powyżej granicy 3.70. Po południu w USA zostaną opublikowane indeksy PMI z amerykańskiej gospodarki oraz dane z rynku nieruchomości.

Ich wpływ na notowania dolara może być jednak niesymetryczny. Biorąc pod uwagę nastroje przy słabszych danych prawdopodobnie USD może pogłębić ostatnie spadki, ale nieco lepsze odczyty mogą w niewielkim stopniu pomóc dolarowi. Ważne także będzie jak zareagują przedstawiciele Kongresu na plan budżetowy Białego Domu, chociaż biorąc pod uwagę jego bardzo optymistyczne założenia i silne cięcia wydatków finalna wersja może znacznie odbiegać od pierwotnych założeń.

 

23 maj 2017 12:24|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

22 maj 2017 14:57

Popołudniowy komentarz walutowy z 22.05.2017

22 maj 2017 12:21

Komentarz walutowy z 22.05.2017

19 maj 2017 15:01

Popołudniowy komentarz walutowy z 19.05.2017

19 maj 2017 12:20

Komentarz walutowy z 19.05.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut