Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 29.03.2016

29 mar 2016 12:59|Marcin Lipka

Niższe odczyty inflacji bazowej z USA oraz rewizja danych za styczeń zmniejszają szansę na scenariusz szybkiego zacieśnienia monetarnego. Niespójne sygnały dotyczące Brexitu. Złoty pozostaje stabilny w relacji do euro, funta i franka.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • 15.00: Zmiany cen domów w USA według indeksu S&P/CS (szacunki: +5.75% r/r)
  • 16.00: Nastroje amerykańskich konsumentów według Conference Board (szacunki: 94 punkty)
  • 18.20. Wystąpienie Janet Yellen „Perspektywy gospodarcze i polityka monetarna”

Rewizja danych w dół ciąży na PKB

Poniedziałkowe dane z amerykańskiej gospodarki zaskoczyły negatywnie. Przed świętami zwracaliśmy uwagę, że publikacja dotycząca bazowej inflacji PCE może być ważnym elementem w dyskusji na temat zacieśniania polityki monetarnej. Okazało się jednak, że rewizja wydatków konsumentów przykuła jeszcze więcej uwagi.

Konsensus ekonomistów zakładał, że inflacja PCE z wyłączeniem paliw i żywności wzrośnie o 1.8% r/r. Dodatkowo po przekraczającej szacunki rynku publikacji CPI za miesiąc luty można było liczyć, że będziemy mieli niespodziankę w górę. Stało się zupełnie przeciwnie i inflacja utrzymała się na poziomie 1.7% zmniejszając oczekiwania dotyczące podwyżek stóp procentowych w USA.

Niewykluczone, jednak, że ważniejsza była rewizja danych dotycząca wydatków konsumentów za miesiąc styczeń. We wstępnym odczycie opublikowanym w lutym amerykański Departament Handlu donosił, że wzrosły one o 0.5% m/m. Natomiast wczoraj ta wartość została zrewidowana do 0.1% m/m.

To spowodowało między innym znaczną rewizją w dół oczekiwań dotyczących odczytu PKB za pierwszy kwartał. Rezerwa Federalna z Atlanty w modelu GDPNow szacuje obecnie, że amerykańska gospodarka urośnie w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku o 0.6% k/k w ujęciu zanualizowanym. Jeszcze 24 marca ten szacunek wynosił +1.4%, a w pierwszej dekadzie bieżącego miesiąca przekraczał 2.0%.

Ostatnie informacje potwierdzają, że to jednak gołębie w FOMC mają więcej argumentów w tym momencie. Niewykluczone, że nieco światła na kwestię zacieśnienia monetarnego może rzucić dzisiejsze wystąpienie Janet Yellen. Jego temat zawiera kwestie gospodarcze i te dotyczące polityki monetarnej. Stąd około 18.20 możemy zobaczyć bardziej wyraźne ruchy na amerykańskiej walucie. Na razie jednak argumenty za kontynuacją słabszego dolara zaczynają przeważać.

Bliżej czy dalej Brexitu?

W ostatnich dniach na rynek trafiło kilka sondaży dotyczących Brexitu. Publikowana przez portal „whatukthinks.org” średnia z 6 badań wskazuje, że 48% ankietowanych chce opuścić Unię Europejską, a 52% popiera pozostanie w strukturach UE. To sugeruje niewielki wzrost przeciwników Brexitu (wcześniej było 51% do 49%)

Warto jednak zauważyć, że w skład tej średniej wchodzi nowy sondaż telefoniczny Survation zakończony 19 marca. Pokazuje on przewagę zwolenników pozostania w Unii na poziomie 11 punktów procentowych. Z drugiej strony ta przewaga stopniała z 15 punktów procentowych w porównaniu do badania tego samego ośrodka sprzed miesiąca.

Dodatkowo ICM opublikował pierwszy sondaż online po wydarzeniach w Brukseli. Przeprowadzane w dniach 22-24 marca badanie pokazuje, że 45% ankietowanych Brytyjczyków chce pozostać w Unii, a 43% głosowałoby za jej opuszczeniem. Na razie jednak nie sprawdzają się obawy rynkowe, że bezpieczeństwo może stanowić dla Wyspiarzy silny argument. W poprzednim sondażu ICM zakończonym 20 marca przewagę dwóch punktów procentowych mieli zwolennicy Brexitu.

Niepewności dotyczących przyszłego wyniku dodają jeszcze dwa elementy. Po pierwszej jest to utrzymujący się wysoki odsetek niezdecydowanych, który kształtuje się w okolicach 20% i wykazuje nawet tendencje wzrostowe. ICM w ostatnim badaniu również zauważa, że tylko 47% ankietowanych deklaruje, że na pewno weźmie udział w referendum. Zwykle na około trzy miesiące przed wyborami do parlamentu 66% deklaruje udział w głosowaniu zauważa ICM.

Ogólnie więc należy stwierdzić, że choć odsetek zwolenników Brexitu nie rośnie to jednak element niepewności jest na tyle silny, że na razie trudno liczyć, by ta kwestia była pomijana w wycenie brytyjskiej waluty.

Stabilizacja na złotym

Świąteczny handel na złotym był spokojny. Również dziś przed południem nie obserwujemy nerwowych ruchów na żadnej z głównych walut powiązanych z PLN. Można więc oczekiwać, że obecne poziomy prawdopodobnie utrzymają się do końca dnia. Większym zagrożeniem może być jedynie nerwowa reakcja inwestorów po wystąpieniu Janet Yellen i znaczne przeceny na rynku kapitałowym.

Taki scenariusz jest jednak mało prawdopodobny, gdyż jeżeli szefowa Fedu będzie tak gołębia jak miało to miejsce na ostatniej konferencji FOMC to dolar może stracić nieco na wartości, a na giełdach utrzyma się względnie dobry sentyment. To byłaby pozytywna informacja na PLN w krótkim terminie zwłaszcza w relacji do USD.


29 mar 2016 12:59|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

25 mar 2016 16:20

Popołudniowy komentarz walutowy z 25.03.2016

25 mar 2016 13:10

Komentarz walutowy z 25.03.2016

24 mar 2016 16:28

Popołudniowy komentarz walutowy z 24.03.2016

24 mar 2016 13:08

Komentarz walutowy z 24.03.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut