Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 30.08.2017

30 sie 2017 12:01|Bartosz Grejner

Poprawa sentymentu na rynku daje chwile wytchnienia dolarowi. Po południu jednak jego wahania mogą się zwiększyć w związku z zaplanowanymi publikacjami. Po wczorajszym odrobieniu strat po południu, polska waluta była w nieco słabszej kondycji podczas porannych notowań.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • 14.00: Inflacja konsumencka w sierpniu w Niemczech (szacunki: 1,8% r/r; poprzednio 1,7% r/r),
  • 14.15: Zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym w sierpniu w USA - ADP ( szacunki: 183 tys.; poprzednio 178 tys.),
  • 14.30: Tempo wzrostu PKB w II kw. w USA - annualizowane (szacunki: 2,8% r/r; poprzednio: 2,6% r/r).

Polepszenie nastroju na rynku

Wczorajszego popołudnia nie spełnił się scenariusz pogłębienia spadków głównych indeksów europejskich. Po południu obawy geopolityczne, które wpływały na pogorszenie sentymentu w pierwszej części dnia, uległy zmniejszeniu. Zwiększenie popytu na bardziej ryzykowne aktywa sprawiło, że główne indeksy giełdy w USA zakończyły dzień na plusie, a część wcześniej wypracowanych zysków oddały tzw. “bezpieczne przystanie”, czyli m.in. złoto, jen czy frank.

Trend ten kontynuowany był również dzisiaj podczas porannych notowań. Dolar w dalszym stopniu nieco się wzmacniał - cena za 1 dolara przekroczyła z powrotem 110 jenów, a za 1 euro spadła poniżej 1,20. W efekcie, indeks dolara (DXY) wzrósł dziś rano do 92,5 pkt - najwyższego poziomu od piątku. Należy jednak mieć na względzie, że mimo tego odreagowania deprecjacji amerykańskiej waluty z ostatnich dni, cały czas pozostaje ona pod istotną presją.

W dalszej części dnia wahania jej kursu mogą jeszcze się istotnie zwiększyć. Jeszcze przed początkiem sesji na nowojorskiej giełdzie poznamy dane ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym w USA. Mogą one sugerować inwestorom, jaka będzie zmiana zatrudnienia w oficjalnym raporcie Departamentu Pracy, który zostanie opublikowany w piątek.

Z kolei kwadrans później (14.30), na rynek napłyną dane o tempie wzrostu PKB w USA w II kwartale. Choć to już kolejny odczyt, poprzednie kwartały pokazały, że mogą one odbiegać zarówno od wstępnych danych, jak i konsensusu. Stąd w połączeniu ze wspomnianymi danymi ADP, notowania dolara mogą ulec sporym wahaniom w okolicach tych publikacji, szczególnie jeżeli odbiegałyby one istotnie od konsensusu.

Jednakże, ostateczny pozytywny lub negatywny ich wpływ na dolara wydaje się ograniczony. W kolejnych dwóch dniach opublikowane zostaną jeszcze dane o inflacji PCE oraz wspomniany raport z rynku pracy. Uczestnicy rynku mogą więc podejść ostrożnie do dzisiejszych danych i poczekać do piątku, aż znane będą wszystkie dane z tego tygodnia.

Stąd, stosunkowo największej reakcji możemy oczekiwać właśnie w piątek - od czwartkowych danych o inflacji oraz piątkowego raportu z rynku pracy w USA zależeć może kształtowanie się notowań dolara w kolejnych tygodniach.

Złoty nieco słabszy

Wczorajszego popołudnia złoty odrobił większość strat poniesionych w związku z pogorszeniem się sentymentu. Pomimo lepszego nastroju na rynku dzisiaj, złoty był w nieco gorszej kondycji i tracił do głównych walut. Skala wahań jednak jest stosunkowo ograniczona i mieści się w przedziale, jaki obserwowaliśmy w ostatnich dniach.

Dla wyceny polskiej waluty istotne również będą wspomniane dane z gospodarki USA. W przypadku pozytywnego ich odbioru przez rynek i umocnienia się dolara w rezultacie złoty mógłby tracić na wartości. Stąd prawdopodobnie do piątku, wahania kursów wymiany polskiej waluty będą ograniczały się do przedziału wahań z ostatnich dni, przy czym najsilniej może reagować para USD/PLN.

 

30 sie 2017 12:01|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

29 sie 2017 15:00

Popołudniowy komentarz walutowy z 29.08.2017

29 sie 2017 10:46

Komentarz walutowy z 29.08.2017

28 sie 2017 14:57

Popołudniowy komentarz walutowy z 28.08.2017

28 sie 2017 11:35

Komentarz walutowy z 28.08.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut