Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Końcówka roku nie dla dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 28.12.2018)

28 gru 2018 15:45|Bartosz Grejner

Dolar słabnie przy wzrostach na rynku akcji. Inflacja w Niemczech niższa od oczekiwań, ale to wynik cen energii i żywności. Pozytywne nastroje na rynku akcji i gorsza kondycja amerykańskiej waluty nie pomagają złotemu, który tracił na wartości po południu.

Jen i frank zyskują

W ciągu ostatnich dni, przy silnych ruchach na rynku akcji, można było zaobserwować specyficzne zachowanie się dolara. Amerykańska waluta zyskiwała wraz ze wzrostami na rynku akcji, traciła w odwrotnej sytuacji. Dzisiaj mieliśmy do czynienia z lekkim zaburzeniem tej ostatniej zależności. Wzrostom na azjatyckim i europejskim rynku akcji towarzyszył spadek wartości dolara. Główne indeksy w Europie zyskiwały ok. 2%, stąd też dosyć nietypowa była również aprecjacja franka i jena, walut postrzeganych jako “bezpieczne przystanie”, które najczęściej zyskują gdy wzrasta awersja do ryzyka i np. spadają ceny akcji.

Należy jednak pamiętać, że gwałtowne zmiany nastrojów na rynku akcji, jakie obserwujemy, ciężko wytłumaczyć. Wczoraj główne indeksy w USA zakończyły sesję wzrostami mimo, że w ciągu dnia traciły 3 proc. W poprzednich dniach zmienność także była bardzo duża. Choć te ruchy na akcjach cały czas w ograniczonym tylko stopniu przekładają się na rynek walutowy, tempo tych zmian wskazuje, że obserwowane wzrosty czy spadki mogą się obrócić o 180 stopni w bardzo krótkim przedziale czasowym. To zwiększa niepewność na rynku. Szczególnie, że mamy końcówkę roku i ograniczony handel na początku przyszłego tygodnia (kolejna obawa o gwałtowne spadki), a także czynniki bardziej polityczne niż ekonomiczne, które wpływają na notowania.

Chodzi przede wszystkim o niezadowolenie prezydenta USA z podnoszenia stóp procentowych przez Rezerwę Federalną i potencjalne spotkanie z jej szefem, Jerome Powellem. Donald Trump nie zgadza się także na budżet USA, który nie uwzględnia oczekiwanych przez niego wydatków na budowę muru z Meksykiem. Podczas gdy kwestie te “wiszą w powietrzu”, ciężko o stabilizację na rynku, choć w teorii obie kwestie nie powinny mieć aż tak dużego wpływu (Rezerwa Federalna jest niezależna, a kwestia budżetu choć szkodzi nieco PKB - zostanie rozwiązana).

Dziś o godz. 14:00 Destatis opublikował wstępne dane inflacji konsumenckiej (CPI) w Niemczech. Już dane z poszczególnych landów, które napływały wcześniej silnie sugerowały, że nie należy spodziewać się wysokiego odczytu. Ostatecznie wskaźnik CPI wyniósł w grudniu 1,7% r/r, o 0,2 pkt proc. poniżej oczekiwań. Jeżeli jednak popatrzymy na składowe, za spadek ten odpowiedzialne są niskie wzrosty cen w ujęciu rok-do-roku żywności (1%) oraz energii (4,8%). Inflacja bazowa najprawdopodobniej pozostaje na stabilnym poziomie, co raczej nie powinno szkodzić euro. Niskie koszty energii (powiązane z mocnymi spadkami cenowymi na rynku surowców) mogą być za to pozytywnym czynnikiem kosztów produkcji, pozytywnie przekładając się na PKB.

Złoty słabszy

Wspomniana wcześniej globalna aprecjacja waluty szwajcarskiej spowodowała także istotny wzrost kursu CHF/PLN. Relacja franka do złotego wzrosła dzisiaj do 3,84 - to najwyższy poziom od 10 września br. Zmiany w relacji do pozostałych, podstawowych walut nie były co prawda duże, ale umożliwiły dzisiaj wzrost kursu EUR/PLN do ok. 4,3070, co stanowi górną granicę notowań z ostatnich 5 tygodni. Słabszą kondycję polskiej waluty można było zauważyć na tle regionalnego partnera - węgierskiego forinta. Kurs PLN/HUF spadł dzisiaj poniżej poziomu 74,6, do najniższego poziomu od 5 tygodni. Złoty także tracił dzisiaj do funta czy nawet minimalnie do globalnie słabszego (na godz. 15:00) dolara.

Co ciekawe, połączenie silnych wzrostów na rynku akcji ze słabszym dolarem najczęściej były pozytywnym sygnałem dla złotego. Jednakże, wzrost niepewności pod koniec roku i zyskujący frank oraz jen nieco zaburzają taki dobry scenariusz dla złotego. Sytuacja tych dwóch ostatnich może się jeszcze mocno zmienić w drugiej części dnia, kiedy bardziej aktywni będą inwestorzy amerykańscy. Jeżeli presja popytowa na japońską i szwajcarską walutę nieco się zmniejszy, a dolar pozostanie osłabiony przy jednoczesnym utrzymaniu silnych wzrostów na rynku akcji, kondycja złotego może się poprawić.

W przyszłym tygodniu na rynku

Pierwsza część tygodnia na rynku walutowym zapowiada się stosunkowo spokojnie, ze względu na ograniczony handel na części głównych giełdach 31. i 1. stycznia. Za to jego końcówka może okazać się już bardzo istotna. W czwartek ISM opublikuje grudniowy poziom wskaźnika PMI sektora przemysłowego w USA. Piątek będzie jeszcze istotniejszy pod względem publikacji makroekonomicznych. Poznamy wstępne dane inflacji konsumenckiej w grudniu w Polsce a także w strefie euro. Opublikowane dotychczas dane sugerują, że dla strefy euro będzie ona niższa niż bieżące oczekiwania, choć istotne w tym przypadku będzie odczyt bazowy.

W piątkowe popołudnie natomiast Departament Pracy w USA opublikuje raport z rynku pracy w USA. Najważniejszymi informacjami będą: zmiana w liczbie etatów w sektorze pozarolniczym oraz jak wzrosło przeciętne wynagrodzenie za godzinę. Inwestorzy będą szczególnie zwracać uwagę na ten drugi czynnik, jako że ma on większe przełożenie na inflację. Dolar jest w ostatnim okresie osłabiony i solidne dane (wzrost etatów o ok. 180-200 tys., wynagrodzeń o 3,0% r/r lub więcej) z raportu z rynku pracy mogą okazać się właśnie bodźcem, który wprowadzą dolara z powrotem na ścieżkę aprecjacyjną.

28 gru 2018 15:45|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

28 gru 2018 14:36

Ile będzie wart bitcoin w 2019 r.?

28 gru 2018 13:07

Słabszy dolar (komentarz walutowy z 28.12.2018)

27 gru 2018 15:56

Wahania jena i dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 27.12.2018)

27 gru 2018 12:21

Olbrzymia zmienność nastrojów (komentarz walutowy z 27.12.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut