Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

PKB Niemiec i Polski zawodzi (komentarz walutowy z 14.02.2019)

14 lut 2019 11:46|Bartosz Grejner

Niemcy uniknęły recesji, a PKB strefy euro zgodne z oczekiwaniami – to jednak niewiele pozytywów dla euro. Wzrost gospodarczy w Polsce spowalnia i notuje najsłabszy wynik od ponad dwóch lat.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 14:30: Sprzedaż detaliczna w USA w styczniu (szacunek dla głównego wskaźnika: +0,1 proc. m/m; szacunek dla wskaźnika bazowego: 0,0 proc. m/m).
  • Godz. 14:30: Złożone wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA w ub. tygodniu (szacunki: 225 tys.).

Recesja była o krok

Wyczekiwane przez rynek wstępne dane niemieckiego PKB za IV kwartał okazały się słodko-gorzkie. Z jednej strony Niemcy uniknęły recesji w ostatnich trzech miesiącach roku, gdyż odczyt Destatis pokazał stagnację wzrostu gospodarczego, co jest relatywnie pozytywną informacją, biorąc pod uwagę istotne obawy rynku, że mogło nastąpić spowolnienie. Z drugiej jednak strony konsensus rynkowy zakładał wzrost o 0,1 proc. w skali kwartału. Zresztą sam niemiecki urząd statystyczny podczas konferencji sprzed miesiąca stwierdził, że gospodarka niemiecka zanotowała nieznaczny wzrost w IV kw., co jednak nie okazało się prawdą.

W skali rocznej wzrost o 0,9 proc. okazał się zgodny z oczekiwaniami większości ekonomistów, ale już wyrównany sezonowo wzrost o 0,6 proc. był o 0,1 pkt proc. poniżej oczekiwań. Tuż po rozpoczęciu notowań na europejskich parkietach giełdowych, notowania euro do dolara spadły do ok. 1,1250, czyli dolnej granicy notowań z ostatnich trzech miesięcy.

Opublikowane trzy godziny później dane dla strefy euro nie zawiodły oczekiwań. Wzrost PKB wyniósł 1,2 proc. w skali roku oraz 0,2 proc. kwartał do kwartału. Choć to bardzo słaby wynik, brak negatywnego zaskoczenia może dać nieco wytchnienia wspólnej walucie. Po publikacji danych PKB przez Eurostat notowania EUR/USD wzrosły do ok. 1,1280.

Koniec eldorado w Polsce?

Wstępne dane PKB Polski za IV kwartał z kolei wskazały, że gospodarka rozwijała się w tempie 4,8 proc. rok do roku. Jednakże wzrost w skali kwartału wyniósł jedynie 0,5 proc. i był najniższy od III kw. 2016 r., a także o 0,2 pkt proc. poniżej oczekiwań rynkowych. Silniejsze od wcześniejszych oczekiwań spowolnienie gospodarcze w strefie euro wyraźnie dotknęło również Polskę, co może negatywnie oddziaływać na już i tak osłabionego złotego.

Koszyk polskiej waluty cały czas pozostaje słaby, a dzisiejsze dane o PKB Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) nie dają żadnego wsparcia. Kurs EUR/PLN w dalszym ciągu utrzymuje się ok. 4,34, a USD/PLN osiągnęło dzisiaj nad ranem 3,86 – tj. najwyższy poziom od maja 2017 r. Dla złotego podobnie jak dla euro szczególnie istotne będą odczyty danych makro za styczeń. Jeżeli będą one równie słabe co te z końcówki 2018 r., obie waluty mogą się jeszcze istotnie osłabić – w szczególności, jeżeli towarzyszyć temu będzie aprecjacja dolara i wzrost rentowności obligacji skarbowych USA.

14 lut 2019 11:46|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

13 lut 2019 16:21

Inflacja w USA zaskakuje (popołudniowy komentarz walutowy z 13.02.2019)

13 lut 2019 13:05

Najgorsze dane o produkcji od wielkiej recesji (komentarz walutowy z 13.02.2019)

12 lut 2019 16:13

Złoty i euro odrabiają straty (popołudniowy komentarz walutowy z 12.02.2019)

12 lut 2019 13:29

Dolar najdroższy od prawie dwóch lat (komentarz walutowy z 12.02.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut