Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 01.06.2016

1 cze 2016 16:06|Marcin Lipka

Ropa traci przed posiedzeniem OPEC. OECD na temat ryzyk związanych z opuszczeniem UE przez Wielką Brytanię. Złoty słabszy po popołudniu. Prezes NBP Marek Belka o stopach procentowych.

Jutro kończy się spotkanie przedstawicieli OPEC w Wiedniu. Mimo iż pojawiają się czasami opinie, że kartel może zaskoczyć i w związku z dochodzeniem Iranu do docelowego poziomu wydobycia możliwe jest zamrożenie produkcji i tym samym szybsza redukcja globalnych zapasów, taki scenariusz wydaje się mało prawdopodobny.

Strategia Arabii Saudyjskiej zakładająca utrzymanie względnie niskich cen i zmuszenie mniej efektywnych producentów do ograniczenia produkcji zaczyna przynosić efekty i ceny zmierzają prawdopodobnie do średnioterminowego poziomu równowagi. Kartelowi również pomagają ostanie problemy z wydobyciem (głównie w Kanadzie) oraz większy popyt na paliwa w USA i w Indiach.

Wydaje się więc bardzo mało prawdopodobne, by w tym momencie OPEC chciał jeszcze interweniować, zwłaszcza że tego nie zrobił w ostatnich kwartałach. Stąd z dużym prawdopodobieństwem żadne konkretne decyzje nie zostaną podjęte i rynek powróci do głównych determinantów, czyli perspektyw zmian popytu, sytuacji związanej z podażą oraz projekcji zapasów.

OECD na temat Brexitu

W dzisiejszym pierwszym komentarzu sporo miejsca poświeciliśmy sondażom dotyczącym Brexitu. W swoich najnowszych prognozach dla Wielkiej Brytanii, również OECD odniosła się do ryzyk związanych z opuszczeniem struktur UE przez UK.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju pisze, że „wynik referendum jest głównym ryzykiem dla gospodarki”, dodając przy tym, że „Brexit zwiększyłby niepewność, podniósł koszty finansowania oraz zahamował inwestycje”.

OECD zauważalnie zredukowała również projekcje PKB dla Wysp Brytyjskich. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku oczekiwano wzrostu gospodarczego w 2016 i 2017 roku, na poziomie odpowiednio 2.3% oraz 2.2% r/r. Bieżące szacunki natomiast zakładają, że rozwój będzie w okolicach 1.6% w tym roku i 1.9% w przyszłym.

Warto również zauważyć, że popołudniu kondycja funta uległa dalszemu pogorszeniu w porównaniu do notowań z rana. Obecnie para GBP/USD dochodzi do okolic 1.4400, a jeszcze pod koniec zeszłego tygodnia za jednego funta trzeba było płacić ponad 1.47 dolara. Większość tego spadku jest związana ze zwiększonymi obawami dotyczącymi Brexitu i ich oczekiwanym negatywnym wpływem na brytyjską walutę.

Złoty słabszy. Wypowiedzi Belki

EUR/PLN wraca w okolice 4.40, a frank jest coraz bliżej granicy 4.00. Prawdopodobnie jest to głównie efekt sytuacji na rynku długu i wzrostu rentowności polskich obligacji skarbowych. Częściowo jest to również pochodna sytuacji globalnej i spadku wartości innych walut rynków wschodzących, a częściowo także rezultat nowych prognoz OECD, gdzie wyraźnie została zrewidowany wzrost PKB oraz inwestycje w bieżącym roku.

W kontekście polityki monetarnej, prezes NBP Marek Belka w wywiadzie dla Bloomberga zasugerował, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie, twierdząc, że „dalsza redukcja stóp procentowych nie spowodowałaby niższych kosztów dla przedsiębiorstw, czy nawet dla długoterminowych obligacji skarbowych”. Ogólnie ten pogląd jest znany rynkowi, gdyż jest potwierdzany praktycznie przez wszystkich członków RPP.

Złoty w najbliższych godzinach prawdopodobnie pozostanie pod presją, choć ryzyko wyraźnego przekroczenia poziomu 4.40 za euro, czy 4.00 za franka jest ograniczone, nawet biorąc pod uwagę pogorszenie się sytuacji globalnej.


1 cze 2016 16:06|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

1 cze 2016 13:22

Komentarz walutowy z 01.06.2016

31 maj 2016 16:26

Popołudniowy komentarz walutowy z 31.05.2016

31 maj 2016 13:38

Komentarz walutowy z 31.05.2016

30 maj 2016 16:22

Popołudniowy komentarz walutowy z 30.05.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut