Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 01.12.2015

1 gru 2015 17:29|Marcin Lipka

Euro zawraca z najniższego poziomu od kwietnia. Wspólna waluta czeka na posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Złoty wzmocniony w drugiej części sesji mimo słabszego od prognoz indeksu PMI.

Euro powróciło z najniższego poziomu od kwietnia. Wspólna waluta skorzystała ze wsparcia porcji dobrych danych dotyczących unii monetarnej. Bezrobocie w Niemczech spadło mocniej od oczekiwań (o 13 tys. wobec 6 tys. prognozowanego) oraz indeks PMI dla najważniejszej gospodarki regionu przekroczył oczekiwania. W podobnym tonie wypadły inne raporty dotyczące europejskich gospodarek.

Również dane dotyczące rynku pracy w całej strefie euro były lepsze od oczekiwań. Stopa bezrobocia spadła do 10.7 proc. wobec 10.8 proc. miesiąc wcześniej. Prognozy mówiły o stabilizacji wskaźnika. Ten raport pokazuje, że chociaż sytuacja na europejskim rynku pracy jest ciągle zła, to jednak ostatnio uległa ona pewnej poprawie.

Silniejszy rynek pracy w pewnym stopniu zwiększa prawdopodobieństwo odbicia inflacji ze względu na wzrost konsumpcji. W środę zostanie opublikowany wstępny odczyt inflacji w strefie euro. Zgodnie z oczekiwaniami, inflacja konsumencka wzrosła do 0.2 proc. z 0.1 proc. Natomiast inflacja bazowa (po wykluczeniu zmiennych cen energii i żywności) będzie stabilizować się na poziomie 1.1 proc.

Środowe dane o inflacji będą interesujące w kontekście wypowiedzi Mario Draghiego. Szef EBC powiedział na początku listopada, że inflacja bazowa pokazała osłabienie korzystnych tendencji cenowych. Wypowiedź sugeruje, że tempo wzrostu inflacji może zostać osłabione w październiku. Można także oczekiwać, że EBC obniży prognozę inflacji.

Szansa na kontynuowanie wzrostowego odbicia euro jest raczej ograniczona. W czwartek Europejski Bank Centralny przedstawi decyzję dotyczącą stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami frankfurcka instytucja zwiększy stymulację monetarną poprzez wzmocnienie skupu aktywów oraz obniżenie stopy depozytowej. Ten czynnik będzie nasilał presję na spadek EUR/USD.

Wystąpienie Janet Yellen

Środowe wystąpienie prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen powinno potwierdzić scenariusz zacieśniania polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych. Do grudniowego posiedzenia pozostały już tylko dwa tygodnie. Trudno oczekiwać, że oczekiwania dotyczące zaostrzania polityki monetarnej ulegną zmianie w tak krótkim czasie.

Istotne znaczenie dla oczekiwań może mieć raport dotyczący sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Zgodnie z oczekiwaniami piątkowa publikacja pokaże wzrost zatrudnienia o 200 tys. w sektorze pozarolniczym. Niemniej wcześniej przedstawiciele Fedu uspokajali, że nawet wynik poniżej oczekiwanego poziomu będzie wystarczający, aby stopa bezrobocia malała. Jutro zostanie pokazany raport ADP, który jest mocno skorelowany z danymi Departamentu Pracy.

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych na grudniowym posiedzeniu przekracza 70 proc. (dane Bloomberg).

Złoty trochę silniejszy

Indeks PMI dla polskiego przemysłu nie sprostał oczekiwaniom analityków. W listopadzie wskaźnik spadł nieznacznie do 52.1 z 52.2 miesiąc wcześniej. Oczekiwania analityków mówiły natomiast o wzroście do 52.8. Mimo rezultatu poniżej prognozy raport zawierał dość pozytywną ocenę sektora przemysłowego. Uwagę zwraca stabilny wzrost produkcji oraz zamówień. W dodatku zatrudnienie zanotowało dwudziesty ósmy wzrostowy miesiąc w rzędu.

Chociaż nagłówkowy odczyt indeksu PMI był gorszy od prognoz, to jednak raport pokazuje kontynuowanie korzystnych tendencji (zwłaszcza na rynku pracy). W połączeniu ze wczorajszym raportem dotyczącym PKB najświeższe raporty były dość pozytywne. Ten czynnik może wspierać złotego.

We wtorek złoty zyskał na wartości. Polska waluta wyraźnie umocniła się do dolara i funta, pozostając jednak blisko rekordowo niskich poziomów. Złoty stracił jednak do euro.


1 gru 2015 17:29|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

1 gru 2015 13:25

Komentarz walutowy 01.12.2015

30 lis 2015 17:24

Popołudniowy komentarz walutowy z 30.11.2015

30 lis 2015 14:47

Komentarz walutowy z 30.11.2015

27 lis 2015 16:57

Popołudniowy komentarz walutowy z 27.11.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut