Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 02.10.2014

2 paź 2014 17:22|Artur Wiszniewski

Szczegóły skupu aktywów odsłonięte przez EBC zostały chłodno przyjęte przez inwestorów. Euro umocniło się do dolara, a na giełdach przeważa czerwony kolor. Złoty zachowuje się stabilnie.

Ujawnienie szczegółów skupu papierów zabezpieczonych aktywami i listów zastawnych zostało chłodno ocenione przez inwestorów. Na szczegóły operacji trzeba było poczekać do 15.30. Po przetrawieniu danych kurs EUR/USD przy dużej zmienności nie potrafił obrać kierunku, a na giełdach przeważały spadki.

Europejski Bank Centralny nie podał limitu zakupów oraz wbrew wcześniejszym pogłoskom będzie kupował tylko papiery o wysokim ratingu. Wcześniej spekulowano, że EBC rozwodni zasady jakości skupowanych papierów, żeby w większym stopniu wesprzeć sektor bankowy.

Podczas konferencji prasowej Mario Draghi powiedział, że nie jest powiedziane, czy EBC zdoła powiększyć swój bilans o dodatkowy bilion euro. Prezes EBC w odniesieniu do pytania o jakość kupowanych papierów powiedział, że uwaga skupi się na prostych i przejrzystych instrumentach wspierających akcję kredytową dla małych i średnich przedsiębiorstw.

W odniesieniu do kursu walutowego Mario Draghi powtórzył, że chociaż ma on znaczenie dla stabilności cenowej i wzrostu gospodarczego, to jednak pozostaje poza zakresem celów władz monetarnych.

Możliwość skupu obligacji rządowych nie została wykluczona przez prezesa EBC. W zawoalowanej odpowiedzi Mario Draghi przypomniał, że do tej pory władze monetarne zastosowały szereg niestandardowych narzędzi – negatywną stopę depozytową, operacje TLTRO oraz skup ABS-ów. Tym samym EBC jest gotowy użyć kolejnych niestandardowych narzędzi, jeżeli realizacja jego celów będzie zagrożona. To stwierdzenie zostało powtórzone dwukrotnie.

W kwestii oczekiwań inflacyjnych Draghi powiedział, że bank centralny wykorzystuje kilka mierników oczekiwać inflacyjnych, które pokazują ich obniżenie. W odpowiedzi na taką sytuację władze monetarne podjęły odpowiednie działania.

Europejski Bank Centralny nie zmienił poziomu stóp procentowych. Podstawowa stopa pozostaje rekordowo niska na poziomie 0.05 procent a stopa depozytowa na minus 0.2 procent. Większe znaczenie dla inwestorów miała natomiast informacja o rozpoczęciu skupu aktywów przez frankfurcką instytucję.

Dane zmuszają do działania

Po publikacji wstępnych danych o inflacji w strefie euro wzrosło ryzyko deflacyjnego scenariusza. Eurostat poinformował o spadku inflacji bazowej do 0.7 procent z 0.9 procent przed miesiącem. Z kolei inflacja konsumencka była zgodna z oczekiwaniami oraz pozostała blisko najniższego poziomu od pięciu lat.

Dane o inflacji zostały pokazane po tym, jak Komisja Europejska przedstawiła raport mówiący o obniżeniu oczekiwań inflacyjnych wśród gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. W dodatku ostatnie raporty pokazały, że stopa bezrobocia pozostaje blisko najwyższego poziomu w historii oraz koniunktura w przemyśle uległa pogorszeniu. W międzyczasie indeksy koniunktury PMI pokazały pogorszenie kondycji gospodarki, a spowolnienie dotknęło nawet Niemcy.

Do tej pory EBC obniżył stopy procentowe do najniższego poziomu w historii, zastosował negatywną stopę depozytową oraz przeprowadził przetarg TLTRO o wartości 82.6 mld euro. Działania zostały podjęte w celu wskrzeszenia akcji kredytowej w unii monetarnej. Skup papierów ABS jest ostatnim narzędziem użytym przez EBC od czerwca.

Teraz w arsenale frankfurckiej instytucji wśród nieużytych narzędzi pozostaje pełne QE, czyli skup rządowych obligacji. Zastosowanie tego instrumentu jest jednak jak na razie mało prawdopodobne z powodu silnego sprzeciwu Niemiec.

Znowu dobre dane zza oceanu

Dane z amerykańskiego rynku pracy potwierdziły siłę ożywienia. Liczba podań o zasiłki dla bezrobotnych zmalała do 287 tys. wobec 295 tys. (po korekcie z 293 tys.) w poprzednim tygodniu. Oczekiwania zakładały 297 tys. nowych bezrobotnych według mediany prognoz agencji Bloomberg.

To kolejne dobre informacje przez piątkowym raportem o sytuacji na rynku pracy po solidnym wyniku danych ADP, które pokazały wzrost zatrudnienia w prywatnych firmach o 213 tys. - powyżej prognozy 210 tys. W piątek Departament Pracy opublikuje comiesięczny raport o rynku pracy. Zgodnie z oczekiwaniami zatrudnienie w sektorze pozarolniczym urośnie o 215 tys. a w prywatnym o 205 tys.

Jeżeli dane sprostają oczekiwaniom, to siła jastrzębiego skrzydła w Rezerwie Federalnej wzrośnie, a szansa na podwyżki w pierwszej połowie 2015 roku wzrośnie jeszcze bardziej. Nie oznacza to jednak, że dolar będzie dalej drożał. Chociaż w długiej perspektywie umocnienie amerykańskiej waluty będzie kontynuowane, to jednak ostatnie dni pokazały, że tempo tego ruchu powoli traci dotychczasowy impet i można oczekiwać pewnej korekty.

Złoty stabilny mimo wzrosty ryzyka

Spadki na światowych giełdach odzwierciedlają wzrost awersji do ryzyka wśród inwestorów. Niechęć do ryzyka zwiększa kryzys w Hongkongu oraz obawy dotyczące trwałości zawieszenia broni na Ukrainie. Wygląda jednak na to, że zarówno w przypadku azjatyckich problemów, jak i zamieszania za naszą wschodnią granicą, sytuacja jest opanowana. To oznacza, że te źródła niepewności zostały wykorzystane raczej jako pretekst do korekty niż czynnik mogący zmienić długoterminowe trendy na rynku.

Decyzja o stopach i konferencja Mario Draghiego zwiększyły zmienność na rynkach. Czytelny kierunek nie został jednak szybko wyklarowany – złoty najpierw umocnił się do dolara i spadł do euro, aby po kilku chwilach ruszyć w przeciwnym kierunku. Niemniej scenariusz korekty silnych ruchów z ostatnich dni jest coraz bardziej prawdopodobny.


2 paź 2014 17:22|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

2 paź 2014 12:08

Komentarz walutowy z 02.10.2014

1 paź 2014 17:24

Popołudniowy komentarz walutowy z 01.10.2014

1 paź 2014 12:52

Komentarz walutowy z 01.10.2014

30 wrz 2014 17:23

Popołudniowy komentarz walutowy z 30.09.2014

Atrakcyjne kursy 27 walut