Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 02.12.2015

2 gru 2015 18:17|Marcin Lipka

Dane ADP pokazały silny rynek pracy, co wspiera dolara. Euro słabnie po raporcie dotyczącym inflacji. Bez zaskoczenia ze strony Rady Polityki Pieniężnej. Złoty odrabia straty wobec wszystkich najważniejszych walut.

Dwa tygodnie przed posiedzeniem Federalnego Komitetu Otwartego Rynku dane dotyczące rynku pracy wypadły bardzo dobrze. Raport ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym pokazał wzrost zatrudnienia o 217 tys. wobec prognozy na poziomie około 190 tys. Miesiąc wcześniej zatrudnienie urosło o 196 tys. (po korekcie z 182 tys.).

Wzrost zatrudnienia został zanotowany we wszystkich badanych sektorach. Zasadnicze znaczenie ma sektor usługowy, lecz poprawa wyników w sektorze wytwórczym to pozytywny sygnał w kontekście ostatnich stosunkowo słabych danych z przemysłu. Dzisiejsze dane pozwalają oczekiwać, że piątkowy raport z rynku pracy będzie równie dobry. Oczekiwany jest wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 200 tys.

Dane ADP zwiększają prawdopodobieństwo, że na grudniowym posiedzeniu FOMC zdecyduje się na podwyżki stóp procentowych. Będzie to pierwsza podwyżka od 2006 roku. W długim terminie ten czynnik będzie działać na korzyść dolara.

Prezes oddziału Fed w Atlancie, Dennis Lockhart ocenił, że podwyżka stóp na kolejnym posiedzeniu jest „przekonująca”. Po zakończeniu europejskiej sesji zaplanowano wystąpienie prezes Fed Janet Yellen, które również powinno potwierdzać scenariusz podwyżek stóp procentowych.

Europejska inflacja

Przed kluczowym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego w czwartek Eurostat opublikował dane, które wspierają scenariusz łagodzenia polityki pieniężnej. Urząd statystyczny poinformował o inflacji konsumenckiej na poziomie 0.1 proc. w relacji rok do roku. To wynik niższy niż rynkowe oczekiwania, które mówiły o wzroście tempa wzrostu cen do 0.2 proc.

Jeszcze mocniej rozczarowały dane dotyczące inflacji bazowej, która nie uwzględnia zmiennych cen energii i żywności. Ten wskaźnik spadł do 0.9 proc. w relacji rocznej z 1.1 proc. miesiąc wcześniej. Prognozy wskazywały na inflację na poziomie 1.1 proc. Spowolnienie inflacji bazowej zostało zasugerowane przez prezesa EBC Mario Draghiego, który na początku listopada powiedział, że ten wskaźnik przestał pokazywać korzystne tendencje.

Cel inflacyjny EBC to blisko 2 proc. w ujęciu rok do roku. Tymczasem w ostatnich kwartałach inflacja krąży w okolicach zerowego poziomu. W rezultacie dzisiejsze dane stanowią kolejny silny argument dla europejskich władz monetarnych, aby zwiększyć skalę stymulacji monetarnej.

Zgodnie z oczekiwaniami, na czwartkowym posiedzeniu EBC ogłosi zwiększenie lub wydłużenie skupu aktywów oraz obniży stopę depozytową. Od szczegółowych parametrów tych działań będzie zależeć siła reakcji rynku walutowego. Niemniej szansa, że frankfurcka instytucji nie spełni oczekiwań, jest raczej niewielka, gdyż osłabienie euro to czynnik zwiększający szansę na powrót inflacji.

Po publikacji danych ze strefy euro oraz ze Stanów Zjednoczonych para EUR/USD powróciła do spadków. Kurs wspólnej waluty zniwelował większość wtorkowych zysków spowodowanych słabym odczytem indeksu ISM.

Silniejszy złoty

Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Główna stopa procentowa pozostała na poziomie 1.50 proc. To najniższy poziom w historii naszego kraju. Było to ostatnie posiedzenie Andrzeja Bratkowskiego oraz Elżbiety Chojny-Duch. W styczniu ich miejsce zajmą członkowie RPP powołani przez obecny sejm.

Polska waluta zanotowała dwa bardzo słabe miesiące. W okresie październik-listopad straciła około 6 proc. w relacji do dolara. W kontekście spodziewanego zacieśnienia polityki pieniężnej przez Fed jest mało prawdopodobne, że dolar stanieje w najbliższej perspektywie. W środę złoty zyskał na wartości. Jednak szansa na kontynuowanie tego ruchu w średnim terminie jest raczej niewielka.


2 gru 2015 18:17|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

2 gru 2015 13:45

Komentarz walutowy z 02.12.2015

1 gru 2015 17:29

Popołudniowy komentarz walutowy z 01.12.2015

1 gru 2015 13:25

Komentarz walutowy 01.12.2015

30 lis 2015 17:24

Popołudniowy komentarz walutowy z 30.11.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut