Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 03.11.2015

3 lis 2015 17:40|Marcin Lipka

Najbliższe dni powinny potwierdzić scenariusz podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Dolar rośnie na fali jastrzębich oczekiwań Rezerwy Federalnej. Stabilizacja złotego przed istotnym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej.

Najbliższe kilka dni pozwoli odświeżyć informacje dotyczące Rezerwy Federalnej. W środę zaplanowano wystąpienia trzech kluczowych przedstawicieli amerykańskich władz monetarnych. Zasadnicze znacznie będzie miało wystąpienie prezes Fed Janet Yellen przed kongresem. Jednak niewiele mniej ważne będą przemówienia Stanleya Fischera oraz Williama Dudley'a.

W zeszłym tygodniu Federalny Komitet Otwartego Rynku zaprezentował zdecydowanie jastrzębie nastawienie, wskazując bezpośrednio na grudniowe posiedzenie, jako moment możliwej podwyżki stóp procentowych. Komunikat istotnie wzmocnił dolara. Jutrzejsze wystąpienia przedstawicieli Fed powinny wspierać scenariusz podwyżek na ostatnim posiedzeniu w tym roku. Takie rozstrzygnięcie będzie oddziaływać na korzyść dolara.

Również czwartek będzie obfitował w publiczne wystąpienia przedstawicieli Fedu (przemawiać będzie między innymi Dennis Lockhart). Następnie w piątek zostanie pokazany comiesięczny raport dotyczący sytuacji na rynku pracy.

Publikacja ma bardzo dużą wagę dla Rezerwy Federalnej, dlatego zwiększy zmienność na rynku, jeżeli będzie odbiegać od oczekiwań analityków. Sygnałem ochłodzenia na rynku pracy był indeks zatrudnienia w raporcie ISM. To zwiększa prawdopodobieństwo słabszego wyniku. Wcześniej zostanie pokazany raport ADP, który jest mocno skorelowany z piątkowymi danymi.

Podsumowując, wszystko wskazuje na zacieśnienie polityki pieniężnej w grudniu. Najbliższe dni powinny jedynie potwierdzić ten scenariusz. To stawia dolara w pozycji do powiększenia zysków. Z kolei tracić na wartości będą waluty z koszyka rynków wschodzących, w tym również złoty.

Zagadkowy EBC

Podczas konferencji po ogłoszeniu decyzji o stopach procentowych prezes Europejskiego Banku Centralnego zaprezentował zdecydowanie gołębie nastawienie. Mario Draghi zapowiedział przegląd polityki pieniężnej w grudniu, co zostało odczytane jako zapowiedź dodatkowej stymulacji. Jednak stanowisko zaprezentowane w wywiadzie dla włoskiej prasy było mniej zdecydowane. Podobnie zaprezentował się Ewald Nowotny z EBC.

Ostatnie doniesienia dotyczące strefy euro są raczej uspokajające. Lepiej od oczekiwań wypadły dane o inflacji i stopie bezrobocia. Także indeksy PMI pokazały poprawę sentymentu w przemyśle. Dzisiaj Bloomberg poinformował, że potrzeby kapitałowe greckich banków mogą być mniejsze, niż sądzono. W takich okolicznościach presja na działania ze strony EBC uległa osłabieniu. To oznacza, że frankfurcka instytucja jak na razie nie będzie czynnikiem napędzającym apetyt na ryzyko.

Stabilizacja złotego

Rada Polityki Pieniężnej w środę przedstawi decyzję o stopach procentowych. Żadna zmiana parametrów polityki pieniężnej nie jest spodziewana. Niemniej jutrzejsze posiedzenie będzie miało istotne znaczenie ze względu na publikację najnowszych prognoz Narodowego Banku Polskiego.

Można spodziewać się, że prognoza dla inflacji oraz PKB zostanie obniżona. Za takim rozwiązaniem przemawiają stosunkowo słabe dane publikowane w ostatnich tygodniach. Właściwie poza raportami dotyczącymi rynku pracy, większość danych była poniżej oczekiwań. Takie rozstrzygnięcie będzie niekorzystne dla złotego, ponieważ będzie zwiększało presję na obniżki stóp procentowych.

Wpływ ryzyka politycznego na złotego jest już mniej istotny niż przed tygodniem. Potencjał do odrabiania strat będzie jednak ograniczany przez coraz bliższe zacieśnienie polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych. Z kolei niepewność co do planów EBC sprawia, że ten czynnik jak na razie w niewielkim stopniu pomaga ryzykownym aktywom. To oznacza, że szansa na silniejszego złotego jest obecnie niewielka.


3 lis 2015 17:40|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

3 lis 2015 13:38

Komentarz walutowy z 03.11.2015

2 lis 2015 17:05

Popołudniowy komentarz walutowy z 02.11.2015

2 lis 2015 13:28

Komentarz walutowy z 02.11.2015

30 paź 2015 17:22

Popołudniowy komentarz walutowy z 30.10.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut