Popołudniowy komentarz walutowy z 09.06.2017

09.06.2017 15:24 | Bartosz Grejner

Czynniki polityczne przeważają w notowaniach funta pomimo najgorszego od października wyniku produkcji przemysłowej. Notowania polskiej waluty stabilne po zaskakującym wyniku wyborów w Wielkiej Brytanii.

Mieszane dane z Wielkiej Brytanii

Tematem numer jeden dzisiejsza dnia pozostaje wynik wyborów w Wielkiej Brytanii. Utrata większości w Parlamencie przez Partię Konserwatystów wyraźnie osłabiło funta. Jego przecenę zatrzymały doniesienia o kolacji z Demokratyczną Partią Unionistyczną Irlandii Północnej. Inwestorzy prawdopodobnie spekulują, że wynik wyborów i wspomniana kolacja może oznaczać mniejsze ryzyko “twardego Brexitu”.

Oprócz wyniku wyborów, na rynek napłynęły dzisiaj dane o kwietniowej produkcji przemysłowej. Okazała się ona gorsza od oczekiwań - spadek produkcji o 0,8% r/r był o 0,6 pkt proc. gorszy od oczekiwań - to także najsłabszy odczyt od października 2016 r. Zawiodła również główna składowa przemysłu brytyjskiego, tj. przetwórstwo przemysłowe które pozostało na niezmienionym poziomie w porównaniu do kwietnia ubiełego roku, podczas gdy oczekiwano wzrostu o 0,7%.

Z drugiej jednak strony, kwietniowy deficyt w bilansie handlowym okazał się niższy od oczekiwań i wyniósł 10,38 mld funtów (o 1,6 mld mniej od konsensusu). Był to także najniższy poziom deficytu od października. W dużej mierze przyczynił się do tego niższy o ponad 1 mld funtów oczekiwań deficyt w handlu z krajami spoza Unii Europejskiej, który wyniósł 2,07 mld funtów i był najniższy od września 2015 r.

Reakcja kursu funta na te dane była ograniczona - inwestorzy w większej mierze dyskontowali wynik wyborów, choć należy zauważyć, że dzisiejsze słabe dane o produkcji przemysłowej mogą wskazywać na słabszy odczyt tempa wzrostu PKB w II kwartale. W tym kontekście istotne mogą okazać się również przyszłotygodniowe dane o przeciętnym wynagrodzeniu. Jeżeli i one okażą się gorsze od oczekiwań i ich tempo spadnie (poniżej 2,4% r/r), funt może tracić na wartości.

Stosunkowo spokojne notowania złotego

Poza porannym chwilowym zwiększeniem wahań, notowania złotego były w kolejnych godzinach stosunkowo spokojne. Polska waluta zyskiwała wyraźnie do funta, choć brytyjska waluta powoli odrobiła część strat i para GBP/PLN oddaliła się od najniższego kursu od początku listopada, który obserwowaliśmy z rana (4,75) i wzrasta do poziomu ok. 4,78.

Trzeba jednak mieć na uwadzę, że globalna reakcja funta, biorąc pod uwagę wyników wyborów, była stosunkowo niewielka. Jest więc prawdopodobne, że czynniki polityczne związane z formowaniem nowego rządu mogą determinować jego kurs jeszcze w kolejnych dniach w istotnym stopniu. Możemy więc oczekiwać jeszcze większych wahań na funcie. Biorąc pod uwagę bieżące wydarzenia i reakcję rynkową, bardziej prawdopodobny jest spadek kursu GBP/PLN niż dalszy jego wzrostu.

W przyszłym tygodniu na rynku

Inwestorzy w przyszłym tygodniu mogą jeszcze dyskontować wyniki wyborów w Wielkiej Brytanii oraz zeznanie Jamesa Comeya (byłego dyrektora FBI) przed specjalną komisją w Senacie. Jednakże, na kolejny tydzień zaplanowane są stosunkowo istotne wydarzenia, które mogą w znaczny sposób wpłynąć na notowania walut.

Prawdopodobnie najważniejszymi z nich będą decyzje banków centralnych USA oraz Wielkiej Brytanii, odpowiednio w środę i czwartek. Wszystko wskazuje na to (oczekiwania rynkowe jak i oczekiwania samych członków), że komitet monetarny Rezerwy Federalnej w środę podniesie główną stopę procentową o 25 pkt proc. (do poziomu 1,00-1,25%). Choć jest to oczekiwane przez rynek, w połączeniu z komunikatem i konferencją prasową, które wskazywałyby na jeszcze jedną podwyżkę stóp w tym roku, osłabiony ostatnio dolar mógłby zyskiwać na wartości.

W przypadku Bank of England, zmiany ani stóp procentowych ani comiesięcznego programu skupu obligacji nie są oczekiwane. W kontekście wyniku wyborów i stracenia przez Partię Konserwatywną większości, dodatkowy element niepewności z tym związany (oraz do procesu Brexitu) prawdopodobnie będzie wstrzymywał brytyjski komitet monetarny przed podejmowaniem jakichkolwiek zmian.

Stąd istotne mogą okazać się dane makroekonomiczne z brytyjskiej gospodarki, które poznamy jeszcze przed decyzją banku centralnego w Wielkiej Brytanii. We wtorek poznamy wartość inflacji konsumenckiej za maj – miesiąc wcześniej osiągnęła ona poziom 2,7% r/r i była najwyższa od 3,5 lat. Biorąc pod uwagę, iż globalny trend w ostatnim miesiącu wskazuje na jej spowolnienie (przez niższy poziom cen ropy), wzrost poziomu prawdopodobnie również spowolnił w brytyjskiej gospodarce.

W środę natomiast dane z brytyjskiego rynku pracy o stopie bezrobocia, zmianie liczby korzystających ze świadczeń dla bezrobotnych oraz o przeciętnym wynagrodzeniu w gospodarce. Inwestorzy szczególną uwagę mogą zwracać na ten ostatni wskaźnik. Utrzymywanie się wzrostu przeciętnego wynagrodzenia poniżej poziomu inflacji może osłabiać brytyjską walutę i negatywnie wpływać na wzrost gospodarczy (maleje siła nabywcza zarobków).

 


Zapisz się do newslettera walutowego

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Cinkciarz.pl Sp. z o.o. jest zabronione.

Zobacz również:

09.06.2017 | 12:32

Komentarz walutowy z 09.06.2017

Negatywne konsekwencje brytyjskich wyborów parlamentarnych dla szterlinga. Czy przecenę funta moż...

08.06.2017 | 16:05

Popołudniowy komentarz walutowy z 08.06.2017

EBC podwyższa projekcje PKB, ale obniża projekcje inflacji. W ocenie Mario Draghiego, sytuacja od...

08.06.2017 | 12:40

Komentarz walutowy z 08.06.2017

Niespójne plotki przed posiedzeniem EBC. Funta wspierają nieco lepsze dla konserwatystów sondaże....

07.06.2017 | 16:24

Popołudniowy komentarz walutowy z 07.06.2017

Doniesienia o obniżonych projekcjach inflacji na najbliższe lata doprowadzają EUR/USD blisko pozi...