Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 15.09.2015

15 wrz 2015 17:03|Artur Wiszniewski

Dane ze Stanów Zjednoczonych bez większego znaczenia przed decyzją Rezerwy Federalnej. Potknięcie niemieckiej gospodarki. Deflacja w Polsce trochę niższa od prognoz. Złoty wzmocniony w relacji do najważniejszych par.

Niemieckie dane rozczarowały. Indeks ZEW obrazujący oczekiwania inwestorów dotyczące kondycji gospodarki w najbliższym półroczu wypadł zdecydowanie poniżej oczekiwań. We wrześniu wskaźnik spadł do 12.1 punktów z 25 punktów miesiąc wcześniej. Był to już szósty spadek z rzędu. Prognozy analityków mówiły o wyniku na poziomie około 18 punktów.

Za słabym wynikiem stoją obawy dotyczące przyszłości krajów zaliczanych do zestawienia rynków wschodzących. Kryzys w Chinach może bowiem doprowadzić do szerokiego spowolnienia światowej gospodarki. W takiej sytuacji zorientowana na eksport niemiecka gospodarka zostanie dotknięta spadkiem popytu zewnętrznego. W drugim kwartale był to najważniejszy motor wzrostowy, a w kolejnym jego wpływ będzie znacznie słabszy. To może oznaczać niższe tempo wzrostu mimo niezłej sytuacji wewnętrznej.

Dane przed Fed

Sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych była gorsza od prognoz. W sierpniu sprzedaż bez uwzględniania środków transportu wzrosła o 0.1 procent, a sprzedaż ogółem o 0.2 procent. Prognozy mówiły o wynikach odpowiednio 0.2 procent i 0.3 procent. Dane zostały przyjęte jako neutralne ze względu na pozytywną rewizję raportów za poprzednie miesiące.

Zdecydowanie poniżej prognoz wypadł indeks New York Empire State. Wskaźnik osiągnął poziom minus 14.7 punktów wobec minus 14.9 punktów przed miesiącem. Oczekiwania analityków mówiły o wyniku minus 0.5 punktów.

Ostatnią istotną publikacją była produkcja przemysłowa. Ten raport wypadł podobnie jak sprzedaż detaliczna. Chociaż dane za sierpień były gorsze od prognoz, to w górę zrewidowano odczyty za poprzedni miesiąc. Produkcja spadła o 0.4 procent w relacji miesiąc do miesiąca wobec minus 0.2 oczekiwanego przez analityków.

Dane zostały neutralnie przyjęte przez inwestorów ze względu na fakt, że nie wpłyną one na decyzję Rezerwy Federalnej. Stąd wąski zakres wahań EUR/USD. Główna para walutowa krąży blisko poziomu 1.13. Obecnie najbardziej prawdopodobny jest brak podwyżki w czwartek oraz podtrzymanie planu zacieśnienia w tym roku.

Zerowa inflacja

W sierpniu inflacja w Wielkiej Brytanii spadła do zera. Za niski wynik odpowiada przecena paliw oraz spadek cen ubrań. Przed miesiącem inflacja wyniosła 0.1 procent w relacji rok do roku. Tak jak oczekiwano, inflacja bazowa (po wyłączeniu zmiennych cen energii i żywności) spadła do 1 procent z 1.2 procent ostatnim razem.

Funt zareagował spokojnie dane ze względu na wyniki zgodne z prognozami. Niski poziom inflacji nie jest zaskoczeniem także dla Banku Anglii, który oczekuje przyspieszenia dynamiki cen dopiero na przełomie roku. Wtedy też zostanie prawdopodobnie rozpoczęta dyskusja na temat możliwości podniesienia stóp procentowych.

Złoty wzmocniony

Kolejna nerwowa sesja na chińskiej giełdzie. Indeks Shanghai Composite zanotował drugą spadkową sesję z rzędu, oddając dzisiaj 3.5 procent. Impulsem do sprzedawania akcji były informacje o aktywach funduszów inwestycyjnych, które stopniały do 725 mld juanów na koniec sierpnia w porównaniu do 1.3 biliona juanów miesiąc wcześniej. Chociaż dzisiaj wpływ tego czynnika na ryzykowne waluty jest ograniczony, to w dłuższej perspektywie będzie miał wciąż istotne znaczenie.

Inflacja w Polsce była trochę niższa od oczekiwań. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych spadł o 0.6 procent w relacji do poprzedniego roku przy prognozie minus 0.7 procent. Miesiąc wcześniej deflacja wyniosła minus 0.7 procent. W głównej mierze za deflację odpowiada spadek cen paliw i żywności.

Złoty umocnił się dzisiaj w relacji do wszystkich najważniejszych par walutowych. Kluczowe dla polskiej waluty będzie czwartkowa decyzja FOMC. Do tego czasu złoty pozostanie w wąskim zakresie zmian. Brak podwyżki może wzmocnić złotego w krótkim terminie.


15 wrz 2015 17:03|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

15 wrz 2015 13:30

Komentarz walutowy z 15.09.2015

14 wrz 2015 17:32

Popołudniowy komentarz walutowy z 14.09.2015

14 wrz 2015 13:26

Komentarz walutowy z 14.09.2015

11 wrz 2015 17:23

Popołudniowy komentarz walutowy z 11.09.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut