Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 18.03.2015

18 mar 2015 17:17|Artur Wiszniewski

Atmosfera oczekiwania przed kluczowymi decyzjami Rezerwy Federalnej. Złoty przeceniony mimo porcji solidnych danych dotyczących przemysłu. Szwecja znowu tnie stopy procentowe.

Dzisiejsza decyzja Federalnego Komitetu Otwartego Rynku zdeterminuje zachowanie rynków finansowych w najbliższej perspektywie. Scenariusz bazowy zakłada usunięcie „cierpliwości” z komunikatu amerykańskiego banku centralnego. Takie rozwiązanie otworzy drogę do podwyżek stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu FOMC.

Dolar powinien zyskać silny impuls do aprecjacji – w rezultacie amerykańska waluta może poprawić wieloletnie szczyty osiągnięte ostatnio w relacji do większości głównych par.

Niemniej, przed publikacją narosło wiele spekulacji podających w wątpliwość gotowość Fedu do dokonania ostatniego kroku poprzedzającego podwyżki stóp procentowych. Część komentatorów uważa serię słabszych danych opublikowanych w ostatnich tygodniach za przesłankę przemawiającą przeciwko zacieśnianiu polityki pieniężnej (więcej o pogorszeniu amerykańskich raportów w poprzednich komentarzach).

W dodatku sporo zamieszania wprowadziły prognozy przedstawione przez oddział Rezerwy Federalnej z Atlanty. Raport sugeruje ostre hamowanie gospodarki do zaledwie 0.3 procent w pierwszym kwartale wobec wzrostu 2.2 procent w poprzednim kwartale (więcej o tej publikacji w porannym komentarzu). To głos przeciwko podnoszeniu stóp procentowych.

W środowe popołudnie zmienność na najważniejszych parach jest ograniczona. Niechęć do zajmowania pozycji jest uzasadniona – komunikat FOMC zapewne wygeneruje skokowy wzrost zmienności na parze EUR/USD oraz innych najważniejszych walutach, niezależnie od jego treści.

FOMC opublikuje ponadto prognozy makroekonomiczne (dla inflacji, stopy bezrobocia oraz PKB). Dopiero analiza tych publikacji w kontekście konferencji prezes Janet Yellen pół godziny po pokazaniu komunikatu pozwoli wykreować oczekiwania dotyczące kolejnych ruchów Fedu.

Szwecja tnie stopy

Riksbank zaskoczył decyzją o obniżeniu stóp procentowych do minus 0.25 procent z minus 0.10 procent do tej pory. W dodatku szwedzki bank centralny zwiększył skalę łagodzenia polityki pieniężnej poprzez decyzję o powiększeniu skupu obligacji o 30 mld koron wobec 10 mld koron do tej pory. Wyjątkowość decyzji zwiększa fakt, że została ona podjęta poza oficjalnym kalendarzem posiedzeń Riksbanku. Taka polityka ma być utrzymana przynajmniej do drugiej połowy 2016 roku.

Posunięcie szwedzkich władz monetarnych popchnęło koronę na nowe minima. Kurs dolara zagościł najwyższym pułapie od sześciu lat. Euro ostatnio taniało wobec szwedzkiej korony, lecz jest mimo to blisko poziomów widzianych ostatnio w 2011 roku.

Niezłe dane z przemysłu

Dzisiejsze dane z polskiej gospodarki – inaczej niż wczorajsze neutralne raporty z rynku pracy – wypadły dość zadowalająco. Zwłaszcza silny wzrost produkcji przemysłowej (plus 4.9 procent wobec 4 procent oczekiwanego oraz 1.7 procent przed miesiącem) to pozytywny prognostyk na początku roku. Produkcja urosła w 24 z 34 działów badanych przed GUS. Mniej optymizmu budzi jednak produkcja budowlano-montażowa, która zanotowała spadek o 0.3 procent.

Natomiast kolejny raz poniżej oczekiwań zaprezentowała się sprzedaż detaliczna. GUS poinformował o spadku sprzedaży o 1.3 procent – co było wynikiem gorszym niż prognozy. Przed miesiącem sprzedaż wzrosła jedynie o 0.1 procent. Spadek sprzedaży wynika w dużej mierze z ograniczenia wydatków na paliwa (spadek o 12 procent), co z kolei spowodowane było przeceną ropy naftowej. W tym kontekście negatywny wydźwięk raportu jest ograniczony.

Szersze spojrzenie na ostatnie dane dotyczące polskiej gospodarki sugeruje utrzymanie umiarkowanego tempa wzrostu, co w dłuższym terminie powinno działać na korzyść złotego. Natomiast bezpośrednio po publikacji dane nie miały większego znaczenia dla złotego, który pozostaje pod wpływem sentymentu na szerokim rynku.

Stąd ograniczona zmienność na dzisiejszej sesji na rynku złotego, podobnie jak na głównych parach. Jeżeli Fed zdecyduje o usunięciu „cierpliwości” z komunikatu oraz zasugeruje zacieśnienie polityki pieniężnej w połowie roku, to w krótkim terminie dolar znacząco zyska. W dłuższej perspektywie polska waluta ma szansę na umocnienie wobec euro i franka, pod warunkiem sprzyjającego sentymentu wobec ryzykownych aktywów.


18 mar 2015 17:17|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

18 mar 2015 12:50

Komentarz walutowy z 18.03.2015

17 mar 2015 17:25

Popołudniowy komentarz walutowy z 17.03.2015

17 mar 2015 13:17

Komentarz walutowy z 17.03.2015

16 mar 2015 17:18

Popołudniowy komentarz walutowy z 16.03.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut