Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 18.08.2016

18 sie 2016 16:34|Marcin Lipka

Dolar na globalnym rynku nadal względnie słaby mimo niskiej ilości nowych zasiłków dla bezrobotnych w USA. Fatalne dane o produkcji przemysłowej i gorsze od oczekiwań odczyty sprzedaży detalicznej. Zloty traci na wartości, choć przecena nie jest bardzo duża.

Globalny rynek walutowy charakteryzuje się dość niewielką zmiennością po południu. EUR/USD cały czas jest powyżej granicy 1.1300, funt utrzymuje większość wzrostów osiągniętych po lepszych od oczekiwań danych o sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii, a dolar w relacji do jena waha się blisko granicy 100.

O godzinie 14.30 napłynęły dane o nowych zasiłkach dla bezrobotnych z USA. Były one nieco poniżej szacunków i wyniosły 262 tys. Są to historycznie bardzo niskie odczyty i nie wskazują na jakiekolwiek pogorszenie się sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Ogólnie więc dane wspierają scenariusz, że odczyty „payrollsów” nadal powinny być względnie dobre, czyli w przedziale 150-200 tys., jeżeli oczywiście nie zostaną zaburzone przez kwestie typowo statystyczne, jak to miało miejsce w publikacji za maj.

Zmienność po południu może być podwyższona przez wystąpienia przedstawicieli Fedu. Po 16.00 na temat lokalnej gospodarki ma zabierać głos William Dudley. Szef nowojorskiego oddziału Rezerwy Federalnej jednak może odnieść się w serii pytań i odpowiedzi do polityki monetarnej zwłaszcza, że jego ostatnie komentarze dla Fox Business wywołały dość sporo rynkowych zaburzeń. Ogólnie jednak sentyment po wczorajszych „minutes” raczej nie powinien się zmienić.

Fatalne dane

W pierwszym dzisiejszym komentarzu nieco zbagatelizowaliśmy możliwy wpływ odczytów z kraju na rynek złotego. Wynikało to z faktu, że sentyment globalny został ustawiony przynajmniej na klika najbliższych godzin i dopiero dane znacznie odbiegające od konsensusu mogłyby zauważalnie wpłynąć na PLN.

Po godzinie 14.00 okazało się, że odczyty z GUS są fatalne. Produkcja przemysłowa w lipcu spadła o 3.4% r/r przy konsensusie na poziomie +0.9% r/r. Są to najsłabsze odczyty od grudnia 2012 roku oraz trzecia najgorsza publikacja od czasu zakończenia kryzysu finansowego w 2009 roku.

Nawet jednak jeżeli wyrównamy odczyt o mniejszą liczbę dni roboczych niż w lipcu ubiegłego roku, dostajemy produkcję na poziomie jedynie +1.6% r/r. To znacznie mniej niż przedział w graniach 3-5%, w którym dane poruszały się przez ostatnie lata. Jednak w niektórych miesiącach roku 2014, czy we wcześniej wspominanym roku 2012, zdarzały się również niższe publikacje, wyrównane o liczbę dni roboczych.

Nie zachwyciła również sprzedaż detaliczna, która po uwzględnieniu deflacji wzrosła o 2.0% (konsensus +3.4% r/r). Patrząc na poszczególne składowe nie widać znacznych zmian w danych kategoriach w porównaniu do trendu z początku roku, z wyjątkiem sprzedaży samochodów. W przedziale styczeń-lipiec rosła ona niecałe 10% r/r, a w minionym miesiącu wzrost był na poziomie +0.2%.

Ogólnie w kontekście złotego dane są negatywne. Mogą one, przynajmniej chwilowo, odświeżyć dyskusję na temat cięcia stóp procentowych. Ogólnie jednak nie spodziewamy się, by doszło do faktycznego poluźnienia polityki pieniężnej. Również, biorąc pod uwagę względnie dobrą sytuację zewnętrzna produkcja przemysłowa także powinna odbić, choć oczywiście jej lipcowe załamanie nie jest sygnałem pozytywnym. Wydaje się więc, że zmiana kursu euro o około 1.5-2 grosze po danych dobrze odzwierciedla skalę ryzyk. W związku z tym mimo względnie dobrego sentymentu globalnego EUR/PLN może poruszać się w okolicach 4.30 do końca tygodnia.

 

18 sie 2016 16:34|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

18 sie 2016 13:19

Komentarz walutowy z 18.08.2016

17 sie 2016 16:48

Popołudniowy komentarz walutowy z 17.08.2016

17 sie 2016 13:41

Komentarz walutowy z 17.08.2016

16 sie 2016 15:21

Popołudniowy komentarz walutowy z 16.08.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut