Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 20.05.2015

20 maj 2015 17:09|Artur Wiszniewski

Stabilizacja euro przed unijnym szczytem w Rydze. Dolar czeka na wskazówki od FOMC. Złoty przeceniony po publikacji zaskakująco słabych danych dotyczących produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej.

Euro podczas środowej sesji podjęło próbę odrobienia części strat poniesionych podczas ostatnich dwóch dni. Jednak w obliczu niepewności związanej z przyszłością Grecji oraz wydźwiękiem dzisiejszego komunikatu po posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku ruch miał dość przytłumiony charakter.

Podczas unijnego szczytu w Rydze, który rozpocznie się w czwartek, politycy będą rozmawiać na temat greckiego kryzysu. Początkowo ten temat miał nie być dyskutowany, lecz premier Grecji Alexis Tsipras zdołał przekonać unijnych oficjeli do zajęcia się tym problemem.

Grecka gazeta 'Ta Nea' poinformowała, że podczas spotkania w stolicy Łotwy premier Alexis Tsipras przedstawi plan restrukturyzacji zadłużenia. Informacja nie zrobiła jednak większego wrażenia na inwestorach.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel oraz francuski prezydent Francois Hollande oczekują, że Grecja osiągnie porozumienie w wierzycielami do końca miesiąca. Z kolei komentarze pochodzące z ateńskiego rządu wskazywały, że ten termin jest możliwy do osiągnięcia.

Wyliczenia przedstawione przez agencję Bloomberg mówią, że Grecja posiada wystarczająco środków, aby pozostać wypłacalna przez osiem tygodni. Warunkiem jest jednak utrzymanie przez Europejski Bank Centralny obecnych zasad dostarczania awaryjnej płynności. EBC nie zdecyduje się raczej na ograniczenie dostępu do finansowania dla greckich banków w sytuacji, kiedy wszystkie strony przy negocjacyjnym stole mówią o postępach w rozmowach.

Czekanie na FOMC

Dzisiaj zostanie opublikowany protokół po marcowym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Publikacja może w pewnym stopniu naświetlić plany amerykańskich władz monetarnych dotyczące zacieśnienia polityki pieniężnej.

Ostatnie dane pokazały, że amerykańska gospodarka zwolniła. To pozwala oczekiwać, że FOMC przedstawi raczej gołębią postawę. Obecnie podniesienie stóp procentowych w czerwcu jest bardzo mało prawdopodobne. Tym samym, jeżeli publikacja zasugeruje odsunięcie podwyżek stóp procentowych na bardziej odległe terminy, to dolar może się mocniej osłabić w relacji do euro i innych najważniejszych par.

Przecena złotego

Złoty znalazł się pod presją po publikacji bardzo słabych danych dotyczących produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Polska waluta wypada dzisiaj bardzo źle na tle pozostałych waluty z regionu Europy Środkowowschodniej. Waluty takiej jak czeska korona, węgierski forint i rosyjski rubel prezentują się dzisiaj znacznie lepiej na tle euro oraz dolara.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że produkcja przemysłowa wzrosła tylko o 2.3 procent. Wynik był zdecydowanie niższy niż mediana prognoz agencji Bloomberg, która mówiła o dynamice 5.5 procent. Jeszcze większym rozczarowaniem były dane o sprzedaży detalicznej. Raport pokazał spadek sprzedaży o 1.5 procent w relacji rok do roku. Natomiast oczekiwania mówiły o wyniku na poziomie plus 1 procent.

Dzisiejsze dane są bardzo dużym zaskoczeniem, które może sugerować, że polska gospodarka po zaliczeniu bardzo udanego pierwszego kwartału może trochę zwolnić. Zwłaszcza dane dotyczące sprzedaży detalicznej mocno niepokoją, oznaczają bowiem, że silne ożywienie na rynku pracy (zatrudnienie urosło o 1.1 procent a wynagrodzenia o 3.7 procent) nie wspiera konsumpcji.

Zachowanie złotego podczas dzisiejszej sesji pokazuje, że inwestorzy są rozczarowani dzisiejszymi danymi. Taka sytuacja w pewnym stopniu osłabia potencjał aprecjacyjny złotego. Jeżeli atmosfera na szerokim rynku nie będzie wyraźnie wspierać ryzykownych aktywów, to złotego czeka okres stabilizacji z bardziej ograniczoną skłonnością do aprecjacji.


20 maj 2015 17:09|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

20 maj 2015 13:29

Komentarz walutowy z 20.05.2015

19 maj 2015 17:32

Popołudniowy komentarz walutowy z 19.05.2015

19 maj 2015 13:29

Komentarz walutowy z 19.05.2015

18 maj 2015 17:14

Popołudniowy komentarz walutowy z 18.05.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut