Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 20.10.2015

20 paź 2015 17:00|Artur Wiszniewski

Porcja solidnych danych z rynku nieruchomości nie pomogła dolarowi. Również komentarze przedstawicieli Rezerwy Federalnej nie zrobiły wrażenia na amerykańskiej walucie. Złoty spada pod presją podwyższonego ryzyka politycznego przed wyborami.

Dane z rynku nieruchomości były dość pozytywne. Liczba rozpoczętych inwestycji budowlanych wzrosła do 1.21 mln we wrześniu. Wynik był wyraźnie lepszy od oczekiwań. W takiej sytuacji mniejsze znaczenie miał, trochę słabszy od prognoz, wynik pozwoleń na budowę domów. Dane świadczą o trwającym ożywieniu na rynku nieruchomości, co wspiera scenariusz zacieśnienia polityki pieniężnej za oceanem.

Wczorajsze wystąpienie Johna Williamsa potwierdziło scenariusz zacieśnienia polityki pieniężnej w tym roku. W jego ocenie sytuacja na rynku pracy jest zadowalająca, a gospodarka będzie notować umiarkowany rozwój (więcej w poprzednim komentarzu). Dzisiaj wystąpienia mieli William Dudley i Jerome Powell. Ich wypowiedzi nie dotykały jednak zagadnienia polityki pieniężnej.

Większe znaczenie może mieć wystąpienie prezes Fed Janet Yellen. Szefowa amerykańskiego banku centralnego będzie przemawiać podczas konferencji Departamentu Pracy. To sprawia, że w jej wystąpieniu może znaleźć się ocena kondycji rynku pracy oraz jego perspektyw. Z tego powodu przemówienie Yellen może wpłynąć na zachowanie rynków.

Szeroka słabość złotego

Raport Narodowego Banku Polskiego, dotyczący sytuacji przedsiębiorstw, potwierdził przekonanie co do pogorszenia oczekiwań w trzecim kwartale. Niemniej taka sytuacja może mieć charakter przejściowy, wynikający z czynników jednorazowych (letnia susza oraz zamieszanie wokół Chin).

W czwartym kwartale firmy oczekują wzrostu sprzedaży oraz zatrudnienia. Raport NBP zwraca uwagę, że firmy z prawie wszystkich sektorów zamierzają zwiększyć liczbę pracowników. Dla części przedsiębiorstw problematyczne jest pozyskiwanie pracowników o wysokich kwalifikacjach, przez co muszą konkurować o nich wyższymi płacami. Firmy zamierzają w pewnym stopniu ograniczyć inwestycje. Mimo to tempo wzrostu inwestycji pozostaje stosunkowo wysokie. Taka sytuacja nie dotyczy przemysłu.

Raport NBP zwraca uwagę, że firmy oceniają deflację pozytywnie. Dzięki niskim cenom surowców mogą ograniczać koszty oraz utrzymywać wysokie marże. Przedsiębiorstwa nie planują jednak obniżać cen oferowanych przez siebie produktów.

Ostatnie dane pokazały dość słabe wyniki gospodarki w trzecim kwartale. Cieszy zatem fakt, że ostatni trzymiesięczny okres 2015 roku może być trochę lepszy. Niemniej dość pozytywne oczekiwania firm nie zdołały pomóc złotemu. Polska waluta ugina się pod presją nasilenia ryzyka politycznego przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi.

Najświeższe komentarze instytucji finansowych dotyczące wyborów są jednoznacznie negatywne. Credit Agricole widzi w zwycięstwie PiS (partia przewodzi w sondażach) zagrożenie wyników gospodarki. Realizacja programu osłabi dynamikę PKB o 0.5 punktu procentowego. W dodatku wzrośnie presja na RPP do obniżania stóp procentowych. W tym scenariuszu można oczekiwać osłabienia złotego. Z kolei w ocenie BNP Paribas sukces PiS to zagrożenie dla niezależności banku centralnego.

W połączeniu z niekorzystnym sentymentem na szerokim rynku, widać dzisiaj osłabienie złotego. Polska waluta traci w relacji do wszystkich najważniejszych par. Jeżeli po niedzielnym głosowaniu dojdzie do sformowania stabilnego rządu, to ryzyko polityczne szybko ustąpi. Taka sytuacja pozostawia pewien potencjał do umocnienia. Niemniej w obliczu zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed, ten ruch będzie raczej ograniczony.


20 paź 2015 17:00|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

20 paź 2015 13:35

Komentarz walutowy z 20.10.2015

19 paź 2015 17:00

Popołudniowy komentarz walutowy z 19.10.2015

19 paź 2015 13:35

Komentarz walutowy z 19.10.2015

16 paź 2015 16:59

Popołudniowy komentarz walutowy z 16.10.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut