Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 20.11.2017

20 lis 2017 15:05|Bartosz Grejner

Dobre dane makroekonomiczne z polskiej gospodarki na razie z ograniczonym wpływem na złotego. Problemy z uformowaniem koalicji w Niemczech nie pogarszają sentymentu na rynku - euro stosunkowo stabilne.

Produkcja przemysłowa zaskakuje

Dobre dane makroekonomiczne z Polski przedstawił dzisiaj Główny Urząd Statystyczny (GUS). Inflacja producentów wyniosła w październiku 3% w skali roku (konsensus: 2,9%), produkcja przemysłowa wzrosła o 12,3% (konsensus: 10,4%), a sprzedaż detaliczna o 8% (konsensus: 8,2%). W kontekście tempa wzrostu PKB w IV kwartale, te dwie ostatnie publikacje były szczególnie istotne.

Wzrost produkcji o 12,3% rok-do-roku okazał się najwyższym od nieco ponad 7 lat. W stosunku do września, nastąpiło jej zwiększenie aż o 5,3%. Wśród przedsiębiorstw przemysłowych najsilniej wzrosła produkcja w przetwórstwie - o 14%. Również firmy budowlane zanotowały istotny wzrost produkcji w październiku - o 20,3%, podczas gdy przed rokiem nastąpił jej spadek o 20,1%.

Wzrost produkcji w październiku może wynikać m.in. z niskiej bazy w zeszłym roku (kiedy nastąpił spadek sprzedaży o 1,3%), czy o 1 dzień więcej dnia roboczego w tym miesiącu w porównaniu do tego z 2016 r. Czynniki te jednak nie tłumaczą w pełni tak istotnego zwiększenia produkcji - przypisać ją należy także do bardzo dobrej kondycji polskiej gospodarki. W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy też stosunkowo większy niż na początku roku napływ środków unijnych, co również mogło przyczynić się do tak dobrego wyniku w październiku. Zwiększa on także prawdopodobieństwo pozytywnego zaskoczenia, jeżeli chodzi o tempo wzrostu PKB Polski w IV kwartale.

Złoty na dane zareagował pozytywnie, choć reakcja była ograniczona w pierwszej godzinie od publikacji GUS. EUR/PLN co prawda spadł minimalnie poniżej 4,23, ale znajdował się już w trendzie spadkowym jeszcze przed wspomnianymi danymi makroekonomicznymi. W relacji do dolara nadal oscylował w okolicy piątkowego poziomu (3,594); istotnej zmiany nie odnotowaliśmy także w relacji do regionalnego węgierskiego forinta.

Dane powinny teoretycznie wzmacniać polską walutę. Czynnikiem, który może jednak ograniczać chęć uczestników rynku do jej zakupu może być niepewność związana z formowaniem nowego rządu w Niemczech. Jeżeli jednak nie nastąpi pogorszenie sentymentu na rynku, a euro nie będzie istotnie tracić na rzecz dolara, polska waluta może umacniać się w kolejnych godzinach.

Notowania głównej pary walutowej, tj. EUR/USD, pozostawały stosunkowo stabilne. Po osiągnięciu poziomu 1,18 jeszcze na początku sesji europejskiej, notowania stopniowo się obniżały do ok. 1,1770 o godz.15:00. Na rynku panował jednak cały czas dobry sentyment (główne indeksy giełdowe były ok. 0,3% na plusie), a wahania w okolicy 1,18 były w ostatnich dniach normą. Aprecjację dolarowi cały czas utrudniają problemy w związku z wprowadzeniem reformy podatkowej w USA. Głosowanie w Senacie nad ustawą zaplanowane jest po Święcie Dziękczynienia.

Jutro na rynku

Kalendarz zaplanowanych istotnych wydarzeń jest praktycznie pusty, jeżeli chodzi o jutrzejszy dzień. O godz. 12:00 CBI opublikuje wyniki ankiety oczekiwań brytyjskich firm z branży przemysłowej. W zeszłym miesiącu bilans oczekiwań co do produkcji niespodziewanie znalazł się poniżej zera i wyniósł -2 (co oznaczało, że więcej firm oczekiwało spadku produkcji niż wzrostu), choć oczekiwano bilansu na poziomie +9.

Był to zarazem pierwszy ujemny bilans oczekiwań od listopada 2016 r. Konsensus rynkowy obecnie wskazuje na odczyt w wysokości +3. Kolejny ujemny odczyt mógłby osłabić funta, jednak potencjalna reakcja funta na publikację CBI będzie prawdopodobnie ograniczone. Funt w większej mierze może reagować na doniesienia związane z negocjacjami z UE ws. rachunku za Brexit. Postęp w tej kwestii, również, jeżeli chodzi o zwiększenie kwoty proponowanej przez stronę brytyjską, mogłoby pomagać funtowi utrzymać ścieżkę aprecjacyjną.

 

20 lis 2017 15:05|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

20 lis 2017 12:06

Komentarz walutowy z 20.11.2017

17 lis 2017 15:22

Popołudniowy komentarz walutowy z 17.11.2017

17 lis 2017 12:14

Komentarz walutowy z 17.11.2017

16 lis 2017 15:19

Popołudniowy komentarz walutowy z 16.11.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut