Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 20.12.2017

20 gru 2017 15:46|Bartosz Grejner

Notowania dolara bez większych zmian. Złoty nieco słabszy po informacji o uruchomieniu Art. 7 przez UE wobec Polski.

Ograniczone wahania dolara

Podczas dzisiejszego dnia nie mieliśmy istotnych publikacji, które mogłyby w znaczący sposób wpłynąć na notowania dolara czy euro. W rezultacie indeks dolara (DXY), mierzący jego siłę w relacji do sześciu głównych walut, oscylował w okolicy 93 pkt, podobnie jak podczas wczorajszego zamknięcia. Notowania EUR/USD przez większą część dnia znajdowały się w wąskim przedziale 1,184 - 1,185.

Wzrastały natomiast rentowności obligacji skarbowych USA. Obligacje o 10-letnim terminie zapadalności wzrosły do ok. 2,493% ok. godziny 15.00, najwyższego poziomu od połowy marca. Choć dolar na razie jest niewrażliwy na te zmiany, oznaczać one mogą, że uczestnicy rynku spodziewają się wyższej inflacji oraz wyższych stóp procentowych w związku z planowaną obniżką podatków.

Złoty nieco słabszy

Polska Agencja Prasowa poinformowała około południa, że Unia Europejska uruchomiła Artykuł 7 wobec Polski, który, co prawda nie oznacza jeszcze sankcji, ale otwiera do nich drogę. W reakcji na te informacje, złoty nieco się osłabił. Notowania EUR/PLN przed podaniem tej informacji znajdowały się poniżej poziomu 4,20, po jej publikacji jednak wzrosły nawet do blisko 4,21. Do godziny 15.00 jednak kurs EUR/PLN powrócił do poziomu 4,20.

W relacji do dolara, złoty natomiast w dalszym ciągu utrzymuje stosunkowo dobrą wycenę. Notowania USD/PLN spadły podczas dzisiejszego dnia do granicy 3,54, wyznaczając najniższy kurs od 5 grudnia. To jednak w największej mierze wynik globalnej słabości dolara. Wydaje się ona jednak krótkoterminowa i spowodowana głównie ostatnim posiedzeniem FOMC oraz brakiem sygnałów o wzrastającej inflacji.

W dłuższym terminie jednak, niższe podatki prawdopodobnie będą stymulowały wzrost cen w USA, co prawdopodobnie przełoży się na silniejszego dolara. Rentowności obligacji skarbowych USA w ostatnich dniach stopniowo wzrastały. Może to zwiększać prawdopodobieństwo umacniania się dolara w krótkim okresie.

Kalendarz zaplanowanych publikacji makroekonomicznych jest praktycznie pusty. W kontekście złotego dużo będzie zależeć od sentymentu panującego na rynku w USA. Obecnie kontrakty terminowe na główne indeksy wskazują na dodatnie otwarcie, pomimo że większość europejskich indeksów traci na wartości. Osłabianie się amerykańskich indeksów w godzinach wieczornych, w połączeniu z dzisiejszymi doniesieniami o uruchomieniu Art. 7 wobec Polski, może wywołać lekką presję podażową na złotym.

Jutro na rynku

W ostatnich dniach obserwujemy wyraźnie słabszego dolara - jego gorsza kondycja jest widoczna po ostatnim posiedzeniu komitetu monetarnego Rezerwy Federalnej (FOMC), kiedy dwóch członków zagłosowało przeciw podwyżce stóp procentowych.

W dniu jutrzejszym jednak możemy poznać dane, które mogą nieco wzmocnić amerykańską walutę. O godz. 14:30 Departament Pracy w USA opublikuje cotygodniowy raport o zasiłkach dla bezrobotnych. W ubiegłym tygodniu liczba złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych pozytywnie zaskoczyła - wyniosła 225 tys. (oczekiwano 235 tys.) zbliżając się do 44-letnich rekordów z połowy października (223 tys.). Mediana oczekiwań wskazuje na wzrost do 231 tys.

O tej samej godzinie Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA) przedstawi finalne dane tempa rozwoju gospodarki USA w III kwartale. Choć początkowo oczekiwano wzrostu na poziomie 2,5 - 2,6% w skali roku, już wstępne szacunki wskazały, że PKB zwiększyło się w tempie 3%. Drugi odczyt również pozytywnie zaskoczył tempem wzrostu na poziomie 3,3% - takie też są oczekiwania rynkowe co do finalnych danych.

Jeżeli z obu tych publikacji wyłaniał się będzie pozytywny obraz (szczególnie w przypadku lepszego od oczekiwań tempa wzrostu PKB w III kw.), możemy obserwować umacnianie się dolara, biorąc pod uwagę stosunkowo wysokie poziomy rentowności obligacji skarbowych w USA.

 

20 gru 2017 15:46|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

20 gru 2017 13:41

Komentarz walutowy z 20.12.2017

19 gru 2017 15:54

Popołudniowy komentarz walutowy z 19.12.2017

19 gru 2017 12:33

Komentarz walutowy z 19.12.2017

18 gru 2017 15:45

Popołudniowy komentarz walutowy z 18.12.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut