Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 23.05.2017

23 maj 2017 15:17|Bartosz Grejner

Spokojna sesja rynku walutowym - lepsze od oczekiwań dane ze strefy euro w niewielkim stopniu wpływają na umocnienie euro. Pozytywne dane z Europy utrzymują dobry sentyment na złotym - notowania polskiej waluty w dniu dzisiejszym z ograniczonym przedziałem wahań.

EUR/USD nadal powyżej 1,12

Dzisiejsze notowania na rynku walutowym były stosunkowo spokojne do godziny 15. Dolar był kolejny dzień z rzędu słabszy: indeks dolara (DXY) dalej oscylował nieco poniżej granicy 97 pkt. Dzisiaj poznaliśmy bardzo dobre dane PMI ze strefy euro oraz Niemiec - w największej gospodarce Europy nastroje przedsiębiorców wzrosły także w maju do najwyższego poziomu notowanego w historii (od 1991 r.). Choć początkowo spowodowało to wzmocnienie euro i wzrost kursu EUR/USD, w kolejnych godzinach handlu kurs tej pary obniżał się do granicy 1,12.

Z kolei nieco mniej optymistyczny raport dotyczący sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii przedstawił dzisiaj CBI. Ankieta wśród 117 brytyjskich detalistów wskazała, że liczba złożonych zamówień w tym roku do maja spadła w ujęciu rocznym. W samym maju również sprzedaż nie zaskoczyła pozytywnie - 27% respondentów zanotowały spadki sprzedaży, podczas gdy tylko 29% jej wzrost. Dało to bilans +2%, podczas gdy mediana oczekiwania rynkowe wskazywały na +10. Majowy odczyt był zarazem najniższy od stycznia. W reakcje na wyniki ankiety CBI funt nieco się osłabił, choć przedział wahań nadal był bardzo ograniczony: kurs GBP/USD obniżył się z 1,30 do ok. 1,297.

Dzisiejszego dnia poznamy jeszcze wstępne dane PMI sektora przemysłowego i usług dla USA o 15.45. Choć w przypadku gospodarki amerykańskiej odczyty ISM są istotniejsze, to w kontekście braku ważniejszych publikacji makroekonomicznych z USA, dane te mogą spowodować wzrost zmienności dolara. Mediana oczekiwań rynkowych obecnie wskazuje na nieco wyższe odczyty niż przed miesiące. Gdyby PMI okazały się lepsze niż przed miesiącem, w szczególności od konsensusu, mogłoby to nieco wzmocnić dolara i sprowadzić parę EUR/USD poniżej granicy 1,12.

Stabilne notowania złotego

Notowania polskiej waluty przebiegały w dniu dzisiejszym spokojnie - przedział wahań w stosunku do głównych walut był ograniczony. EUR/PLN nadal oscylowało wokół poziomu 4,20, a USD/PLN pomiędzy 3,73 a 3,74. Teoretycznie wysokiej wycenie złotego zaszkodzić mogą dzisiejsze dane PMI z USA. Jeżeli okazałby się one znacznie powyżej oczekiwań, mogłoby to spowodować lekką korektę na złotym, biorąc pod uwagę jego ostatnią aprecjację.

Trzeba jednak pamiętać, iż dane PMI w przypadku USA będą najprawdopodobniej miały ograniczony wpływ, nawet jeżeli będą pozytywne. Stąd nie należy spodziewać się znacznych wahań kursów. Potencjalnie większy wpływ mogą mieć doniesienia polityczne z USA odnośnie budżetu i jaka będzie reakcja Kongresu na przedstawiony dzisiaj przez prezydenta Trumpa plan. W piątek również poznamy drugi odczyt tempa wzrostu PKB za I kwartał, co również może w większym stopniu wpłynąć na wahania - szczególnie w przypadku znacznego (powyżej 0,2 pkt. proc.) przekroczenia wstępnego odczytu (+0,7% k/k w ujęciu zanualizowanym).

Jutro na rynku

O 8.00 GfK opublikuje wskaźnik nastroju niemieckich konsumentów. Począwszy września 2008 r. utrzymuje od tendencje wzrostowe - w zeszłym miesiącu osiągnął poziom 10,2 pkt, wyrównując blisko 16-letnie rekordy. Konsensus rynkowy wskazuje na odczyt w wysokości 10,2 pkt., choć istnieje prawdopodobieństwo, iż zostaną wyznaczone nowe rekordy. W dniu dzisiejszym Ifo opublikował wskaźnik nastroju niemieckich przedsiębiorców, który zrósł najwyższego poziomu w historii (wskaźnik publikowany od 1991 r.); również odczyty PMI przekroczyły oczekiwania (za wyjątkiem sektora usług, w którego przypadku okazały się one minimalne słabsze). Zwiększa to szanse, iż również nastroje konsumentów uległy polepszeniu.

O 20.00 Rezerwa Federalna w USA opublikuje zapis rozmów, tzw. “minutes”, z ostatniego posiedzenia FOMC (komitetu monetarnego). Biorąc pod uwagę ostatnie osłabienie dolara, publikacja ta może wywołać większe wahania w jego notowaniach. Część inwestorów może spekulować na nieco bardziej jastrzębi przekaz płynący z “minutes”, który mógłby wzmocnić dolara. Stąd będą one najprawdopodobniej skrupulatnie analizowane w poszukiwaniu najmniejszych sugestii wskazujących na możliwość szybszego zacieśniania monetarnego. Najprawdopodobniej jednak, publikacja “minutes” w ostatecznym rozrachunku będzie miała ograniczony wpływ na notowania. Sentyment rynkowy obecnie wydaje się podążać w większej mierze za wydarzeniami politycznymi w USA.

 

23 maj 2017 15:17|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

23 maj 2017 12:24

Komentarz walutowy z 23.05.2017

22 maj 2017 14:57

Popołudniowy komentarz walutowy z 22.05.2017

22 maj 2017 12:21

Komentarz walutowy z 22.05.2017

19 maj 2017 15:01

Popołudniowy komentarz walutowy z 19.05.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut