Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 27.10.2015

27 paź 2015 17:37|Marcin Lipka

Dolar pozostaje silny przed decyzją Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych. Złoty ciągle pod presją ryzyka politycznego mimo rozwadniania przedwyborczych obietnic przez polityków zwycięskiej partii.

Porcja danych przed jutrzejszym komunikatem Federalnego Komitetu Otwartego Rynku rozczarowała. Poniżej prognoz wypadły raporty dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku (spadek o 1.2 procent oraz negatywna rewizja). Również dane nieuwzględniające środków transportu były gorsze od oczekiwań. Niższy od prognoz był także indeks nastrojów konsumentów Conference Board. Zgodnie z oczekiwaniami wypadły natomiast dane o cenach nieruchomości. Indeks S&P/Case-Shiller wzrósł o 5.1 procent w relacji rocznej. To potwierdza stabilny rozwój rynku mieszkaniowego.

Raporty nie powinny jednak wpłynąć istotnie na decyzję FOMC. Amerykański bank centralny pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Komunikat powinien jednak zostawić otwartą drogę do rozpoczęcia normalizacji polityki pieniężnej w grudniu. Przedstawiciele Fed na czele z prezes Janet Yellen zasadniczo popierają taki scenariusz. Wspierają go również dane z amerykańskiego gospodarki, uspokojenie nerwowości wokół Chin oraz zapowiedź stymulacji przez Europejski Bank Centralny.

Jeżeli komunikat FOMC będzie dość restrykcyjny to można oczekiwać szerokiego umocnienia dolara. Drugą konsekwencją będzie nasilenie presji na waluty z koszyka rynków wschodzących. W obecnych okolicznościach takie rozstrzygnięcie byłoby niekorzystne dla złotego, który wciąż pozostaje pod wpływem ryzyka politycznego.

Złoty ciągle słaby

Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka tonował powyborcze nastroje. Szef NBP uważa, że realizacja obietnic złożonych w trakcie kampanii wyborczej jest mało prawdopodobna. W jego opinii zmuszenie NBP do finansowania wydatków budżetowych jest niemożliwe, ponieważ zabrania tego konstytucja.

Marek Belka nieprzychylnie ocenił pomysł finansowania kredytów dla małych przedsiębiorstw za pośrednictwem banku centralnego. W jego ocenie w Polsce problemem jest popyt na kredy, a nie ograniczenia po stronie podaży. Szef NBP negatywnie odniósł się do propozycji zwiększenia obciążeń podatkowych dla banków oraz pomysłu przewalutowania kredytów walutowych. Podobne rozwiązania będą osłabiać system bankowy, co może zaszkodzić wzrostowi gospodarczemu.

Henryk Kowalczyk, odpowiadający za program gospodarczy w PiS, nie widzi na razie konieczności stymulacji monetarnej przez bank centralny. Wcześniej zapowiadano uruchomienie programu pożyczek finansowanych przez NBP o docelowej wartości 350 mld zł. Kowalczyk uważa jednak, że dobrym rozwiązaniem będzie przewalutowanie kredytów frankowych po historycznym kursie. Podtrzymuje także realizację programu wsparcia dla rodzin posiadających dzieci, którego koszt jest szacowany na blisko 20 mld zł.

Moody's Investors Service ocenił, że wynik wyborów w Polsce stanowi zagrożenie dla ratingu, ponieważ zwiększa nieprzewidywalność polityki. Agencja wskazała szereg niekorzystnych propozycji, które będą osłabiać stabilność finansów publicznych (zasiłek na dzieci, wzrost kwoty wolnej od podatku oraz obniżenie wieku emerytalnego). Skrytykowany został również pomysł wykorzystania banku centralnego do stymulowania gospodarki. Moody's nie spodziewa się jednak, że deficyt budżetowy przekroczy 3 procent, co skutkowałoby nałożeniem procedury nadmiernego deficytu.

Zamieszanie powyborcze wywiera presję na złotego. Polska waluta nie potrafi zahamować spadków, chociaż skala przeceny maleje ostatnio. Potencjał do odreagowania będzie jednak ograniczany przez coraz bliższe zacieśnienie polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych.


27 paź 2015 17:37|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

27 paź 2015 13:35

Komentarz walutowy z 27.10.2015

26 paź 2015 17:13

Popołudniowy komentarz walutowy z 26.10.2015

26 paź 2015 13:03

Komentarz walutowy z 26.10.2015

23 paź 2015 17:04

Popołudniowy komentarz walutowy z 23.10.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut