Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 28.04.2016

28 kwi 2016 16:32|Artur Wiszniewski

Niemieckie bezrobocie rekordowo niskie. Pogłębienie deflacji w strefie euro. Amerykańska gospodarka najsłabsza od dwóch lat. Złoty ciągle słaby, mimo ograniczenia skali spadków w drugiej części sesji.

Niemiecka gospodarka nie przestaje pozytywnie zaskakiwać. Ostatnio lepiej od oczekiwań wypadały dane dotyczące sektora przemysłowego. Były to raporty o poziomie produkcji oraz zamówień. Także indeksy koniunktury sugerowały, że kondycja gospodarki uległa poprawie. Taka tendencja została wskazana przez indeksy PMI, Ifo i ZEW.

Natomiast dzisiaj pozytywne zaskoczenie przyszło z rynku pracy. Nieoczekiwanie liczba bezrobotnych spadła w kwietniu o 16 tys., wobec prognozowanej stagnacji liczby bezrobotnych. W dodatku dane za poprzedni miesiąc zrewidowano w dół do minus 2 tys. W rezultacie stopa bezrobocia pozostała na wysokości 6.2 proc. To rekordowo niski poziom. Ostatnim razem stopa bezrobocia była na podobnym poziomie ponad 25 lat temu, zaraz po zjednoczeniu kraju.

Najświeższe raporty z niemieckiej gospodarki sugerują, że spowolnienie obserwowane pod koniec poprzedniego roku oraz na początku obecnego roku, miało charakter jedynie przejściowy. Silny rynek pracy odzwierciedla dobre nastroje przedsiębiorstw, które kontynuują zwiększanie zatrudnienia w oczekiwaniu na wzrost popytu.

W marcu zatrudnienie urosło o 44 tys. do rekordowego poziomu 43.4 mln. Zgodnie z prognozą niemieckiego rządu zatrudnienie urośnie w tym roku do 43.5 mln. W przyszłym roku zatrudnienie ma osiągnąć poziom 44 mln. Biorąc pod uwagę silny rynek pracy, można oczekiwać, że konsumpcja będzie czynnikiem napędzającym niemiecką gospodarkę w kolejnych latach. Taka sytuacja ogranicza wrażliwość niemieckiej gospodarki na spowolnienie w Chinach oraz w innych gospodarkach wschodzących. To pozytywna informacja także dla Polski, która wysyła do Niemiec 28.8 proc. swojego eksportu.

Deflacja nie odpuszcza

Zamiast ustępować, deflacja w strefie euro nabiera rozpędu. W kwietniu skala spadku cen wyniosła w Hiszpanii 1.2 proc., wobec prognozowanego 0.9 proc. W marcu deflacja wyniosła 1 proc. Dane były gorsze od oczekiwań. Mimo poprawienia części wskaźników gospodarczych kondycja Hiszpanii pozostaje słaba. Stopa bezrobocia wynosi 21 proc., mimo stosunkowo wysokiego tempa wzrostu PKB.

Dane dotyczące Hiszpanii nie miały istotnego znaczenia dla zachowania szerokiego rynku. Niemniej raport może sugerować kolejną fazę spadku dynamiki cen w innych krajach. Taka sytuacja, jeżeli zostanie potwierdzona przez kolejne raporty, może skłonić Europejski Bank Centralny do zmodyfikowania swojego nastawienia. Na ostatnim posiedzeniu frankfurcka instytucja nie zmieniła polityki pieniężnej, a prezes Mario Draghi nie był skłonny do zasugerowania dodatkowych działań.

Najsłabiej od dwóch lat

Dane z amerykańskiego rynku pracy potwierdziły silne ożywienie. Liczba nowych bezrobotnych wyniosła 257 tys. Wynik był zatem nieznacznie niższy niż prognoza. Dane za poprzedni tydzień zrewidowano w górę o 1 tys., do 248 tys. Był to najniższy rezultat od blisko czterdziestu lat.

Większe znaczenie miał natomiast raport o wzroście gospodarczym. Dynamika PKB w pierwszym kwartale wyniosła 0.5 proc. w ujęciu annualizowanym. Był to najsłabszy rezultat od dwóch lat. Prognozy mówiły natomiast o wzroście w tempie 0.7 proc. Za niski wynik odpowiada słaby wzrost konsumpcji gospodarstw domowych (1.9 proc. wobec 2.4 proc. w poprzednim kwartale) oraz najsilniejszy spadek inwestycji od siedmiu lat (minus 5.9 proc.).

Dane nie zwiększyły zmienności na szerokim rynku, ponieważ tendencje pokazane przez raporty były zgodne z perspektywą zarysowaną przez Fed we wczorajszym komunikacie. Raport ogranicza w większym stopniu prawdopodobieństwo zacieśniania polityki pieniężnej przez amerykański bank centralny. Taka sytuacji może być korzystna dla walut z koszyka rynków wschodzących, w tym także złotego. Polska waluta nie zdołała jednak wykorzystać tego impulsu do odrobienia strat.


28 kwi 2016 16:32|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

28 kwi 2016 13:25

Komentarz walutowy z 28.04.2016

27 kwi 2016 16:40

Popołudniowy komentarz walutowy z 27.04.2016

27 kwi 2016 13:43

Komentarz walutowy z 27.04.2016

26 kwi 2016 16:47

Popołudniowy komentarz walutowy z 26.04.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut