Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 28.08.2015

28 sie 2015 17:02|Artur Wiszniewski

Amerykańskie dane pokazały wzmocnienie konsumpcji. Euro oraz dolar spokojne po nerwowym tygodniu. Złoty znowu przeceniony.

Dane ze Stanów Zjednoczonych pokazały wzmocnienie konsumpcji. W lipcu wydatki gospodarstw domowych urosły o 0.3 procent. Wynik był nieznacznie słabszy niż prognozowane 0.4 procent. Przed miesiącem wydatki urosły o 0.3 procent po rewizji z 0.2 procent. Dochody gospodarstw domowych wzrosły o 0.4 procent. Był to czwarty z rzędu miesiąc wzrostów. Wynik był zgodny z oczekiwaniami analityków.

Raport sugeruje, że konsumpcja w trzecim kwartale może być silna. Pokazane w czwartek zrewidowane dane na temat PKB w Stanach Zjednoczonych, były zdecydowanie lepsze od prognoz. Wzrost wyniósł 3.7 procent (w ujęciu annualizowanym) wobec 2.3 procent raportowanego wcześniej. Lepszy wynik był spowodowany między innymi silniejszym wzrostem konsumpcji, niż wcześniej szacowano. Konsumpcja odpowiada za około 70 procent amerykańskiej gospodarki.

Z kolei inflacja pozostaje przytłumiona. Inflacja PCE wzrosła o 0.1 procent w relacji do poprzedniego miesiąca oraz 0.3 procent rok do roku. Natomiast inflacja bazowa PCE, była wyższa o 0.1 procent miesiąc do miesiąca oraz 1.2 procent rok do roku. Był to najwolniejszy wzrost rok do roku w ciągu ostatnich czterech lat. Ten raport to najważniejsza miara inflacji dla Rezerwy Federalnej.

Obrazu rynku nie zdołały zmienić komentarze przedstawicieli Fed podczas sympozjum w Jackson Hole. Z jednej strony Narayana Kocherlakota, prezes Fed z Minneapolis, nie widzi potrzeby zacieśniania polityki pieniężnej oraz proponuje poluzowanie. Bardziej wyważone spojrzenie przedstawił bliski konsensusowi William Dudley z nowojorskiego Fed. Z kolei Loretta Mester, prezes Fed z Cleveland, skłania się do wrześniowej podwyżki.

Ograniczona zmienność

Zmienność podczas piątkowej sesji była zdecydowanie mniejsza niż w trakcie całego tygodnia. Przed weekendem chęć do zajmowania pozycji jest ograniczana, przez obawy co do Chin. Giełda w Szanghaju po załamaniu na początku tygodnia zanotowała dwie silnie wzrostowe sesje w czwartek i piątek. Spekulacje mówią o interwencjach chińskich władz, które chcą wesprzeć rynek z powodów wizerunkowych.

W takich okolicznościach nie jest jasne, jak zareaguje rynek, jeżeli Pekin przestanie interweniować. W dodatku pewne ryzyko niesie ze sobą sympozjum w Jackson Hole, podczas którego mogą paść deklaracje podnoszące zmienność na rynkach.

Ropa nie utrzymała zysków

W czwartek doszło do silnego odbicia ropy naftowej. Cena surowca na nowojorskiej giełdzie wzrosła powyżej 42 dolarów, z niespełna 39 dolarów. Ten czynnik wsparł notowania walut surowcowych. Na wartości zyskał rubel.

Rosyjska waluta powróciła jednak do spadków już na piątkowej sesji, wraz z przeceną ropy naftowej. Według ankiety przeprowadzonej przez Bloomberg, Rosyjski Bank Centralny zgodzi się na dalsze osłabienie rubla. Kurs USD/RUB może wzrosnąć nawet do 80 rubli, zanim władze monetarne zdecydują się na interwencje.

Złoty w piątek został przeceniony w relacji do wszystkich najważniejszych par. Polska waluta od początku tygodnia stopniowo traciła pod presją niepewności, dotyczącej przyszłości Chin oraz planów Fed co do podwyżki stóp procentowych. W dodatku ostatnie dane z polskiej gospodarki budzą mieszane odczucia. GUS pokazał dane o PKB, które były zgodne z wcześniejszą publikacją. Gospodarka zwolniła do 3.3 procent z 3.6 procent w poprzednim kwartale. W tej sytuacji szansa na silniejszego złotego jest ograniczona.


28 sie 2015 17:02|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

28 sie 2015 13:24

Komentarz walutowy z 28.08.2015

27 sie 2015 17:13

Popołudniowy komentarz walutowy z 27.08.2015

27 sie 2015 13:29

Komentarz walutowy z 27.08.2015.

26 sie 2015 17:30

Popołudniowy komentarz walutowy z 26.08.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut