Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 29.12.2017

29 gru 2017 15:29|Bartosz Grejner

Kolejny dzień słabości dolara - EUR/USD tuż przy 1,20. Inflacja w Niemczech w grudniu wzrosła 0,2 pkt proc. powyżej oczekiwań do 1,7% w skali roku. Złoty prawdopodobnie zakończy 2017 r. silnymi wzrostami w relacji do głównych walut.

Inflacja w Niemczech zaskakuje

Podczas dzisiejszej sesji obserwowaliśmy dalsze osłabienie się dolara. Notowania głównej pary walutowej, tj. EUR/USD, wzrosły w okolice 1,20 - najwyższego poziomu od trzech miesięcy. Dolarowi nie pomogły także dane z największej gospodarki strefy euro, które mogą w kolejnych godzinach wywierać na niego dodatkową presję poprzez lepszą kondycję euro.

Według wstępnych szacunków Destatis, inflacja konsumencka (CPI) w Niemczech w grudniu osiągnęła poziom 1,7% w skali rocznej, co okazało się 0,2 pkt proc. powyżej oczekiwań rynkowych. W skali miesiąca inflacja wzrosła o 0,6%, notując najszybszy jej wzrost od lutego br.

Dobrze przedstawiały się także składowe inflacji. Ceny usług zwiększyły się o 1,6% w porównaniu do grudnia ubiegłego roku, co było najszybszym ich wzrostem od września. Nastąpiło z kolei osłabienie składowej cen dóbr z 2,1% w listopadzie do 1,8% w grudniu.

Dzisiejsze dane z niemieckiej gospodarki mogą również zwiększać prawdopodobieństwo wyższej od oczekiwań inflacji w strefie euro, co powinno przełożyć się na nieco silniejsze euro. W kolejnych godzinach kalendarz istotnych wydarzeń jest praktycznie pusty. Jednakże, biorąc pod uwagę szybką aprecjację kursu EUR/USD w okolice 1,20 i słabość dolara, możemy jeszcze oczekiwać w kolejnych godzinach stosunkowo istotnych wahań w notowaniach tej pary.

Słabszy dolar sprzyja złotemu

Znacznie gorsza kondycja dolara w ostatnich dniach przekłada się na zdecydowanie lepszą kondycję walut krajów wschodzących. Korzysta na tym również złoty, który w relacji do dolara wyznaczył dzisiaj nowe minima - kurs USD/PLN spadł dzisiaj w okolice 3,48, czyli najniższego poziomu od trzech lat. Na tym lepszym sentymencie skorzystała również poddająca się stosunkowo mniejszej zmienności para EUR/PLN, której notowania testując poziom 4,17, osiągnęły najniższą wartość od czerwca br., choć później powróciła w okolice 4,177 - poziomu, który obserwowaliśmy wczoraj przy zamknięciu.

Wspomniany pusty kalendarz publikacji w kolejnych godzinach raczej powinien sprzyjać stabilizacji wartości złotego. Niewykluczone jednak, że kolejna fala osłabienia dolara w godzinach popołudniowych (gdyż bardziej aktywni będą inwestorzy z USA) może spowodować przetestowanie dzisiejszych minimów na USD/PLN.

W przyszłym tygodniu na rynku

W ostatnich dniach 2017 r. obserwowaliśmy istotną przecenę dolara. Jednakże już pierwszy tydzień po nowym roku może okazać się dla niego istotny i przynieść jego aprecjację. W środę poznamy grudniowe dane wskaźnika ISM dla sektora przemysłowego. Po osiągnięciu ponad 6-letnich szczytów we wrześniu (60,8 pkt), indeks ten nieco osłabł w dwóch kolejnych miesiącach.

Konsensus rynkowy zakłada dalszy, minimalny spadek (o 0,1 pkt) również w grudniu do 58,1 pkt. Biorąc pod uwagę szybkie osłabienie dolara w ostatnim czasie, odczyt zbliżony do wrześniowego mógłby istotnie go wzmocnić, pomimo, że nie jest to najważniejsza publikacja makroekonomiczna w tym tygodniu.

Najistotniejszym wydarzeniem pierwszego tygodnia nowego roku będzie najprawdopodobniej grudniowy raport z rynku pracy w USA, który Departament Pracy opublikuje w piątek. Oprócz danych o zmianie zatrudnienia, największa uwaga będzie skupiona na danych o wynagrodzeniach. Ich szybki wzrost może wywierać presję na inflację, co z kolei może przełożyć się pozytywnie na dolara.

Wydaje się, że już niewielki wzrost przeciętnego godzinowego wynagrodzenia powyżej 0,3% w skali miesiąca czy 2,5% w skali roku może wywołać zauważalny wzrost wartości amerykańskiej waluty (zakładając równoczesny wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w okolicy 190-200 tys.).

29 gru 2017 15:29|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

29 gru 2017 12:54

Komentarz walutowy z 29.12.2017

28 gru 2017 15:29

Popołudniowy komentarz walutowy z 28.12.2017

28 gru 2017 13:00

Komentarz walutowy z 28.12.2017

27 gru 2017 15:17

Popołudniowy komentarz walutowy z 27.12.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut