Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 31.08.2017

31 sie 2017 15:08|Bartosz Grejner

Inflacja PCE w lipcu w USA zgodna z oczekiwaniami - dolar nieco zyskuje, ale inwestorzy czekają teraz na raport z rynku pracy. Wzrost poziomu cen w Polsce również nie zaskoczył - złoty stosunkowo stabilny, choć USD/PLN przekracza 3,60 pierwszy raz od piątku.

Dane z USA nie zaskakują

Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA) przedstawiło dzisiaj jedną z najbardziej wyczekiwanych danych z gospodarki USA w tym tygodniu - o inflacji PCE. Wyniosła ona w lipcu 1,4% w ujęciu rocznym, co było zgodne zarówno z oczekiwaniami, jak i zeszłomiesięcznym odczytem. Z kolei jej wskaźnik bazowy (z wyłączeniem cen energii i żywności) spadł z 1,5% do 1,4% - również zgodnie z konsensusem.

Od oczekiwań nieco odbiegał wzrost wydatków prywatnych (o 0,3% m/m) oraz wzrost realnej konsumpcji prywatnej (o 0,2% m/m) - w obu przypadkach oczekiwano ich zwiększenia się o 0,1 pkt proc. więcej. Z drugiej jednak strony o 0,1 pkt proc. zrewidowano w górę czerwcowe dane.

Można więc powiedzieć, że raport BEA o inflacji PCE w lipcu okazał się raczej neutralny. Minimalnie lepsze od oczekiwań z kolei okazały się dane o zasiłkach dla bezrobotnych w minionym tygodniu: liczba złożonych wniosków wyniosła 236 tys. (wobec konsensus o 1 tys. większym), a liczba korzystających już z tego zasiłku spadła do 1,942 mln, choć oczekiwano odczytu o 8 tys. wyższego.

Dolar pozostawał nadal silniejszy niż w dniu wczorajszym, ale reakcja na dane była bardzo ograniczona. Biorąc pod uwagę, że najważniejsze dzisiaj dane (o inflacji bazowej zarówno w USA, jak i strefie euro) nie zaskoczyły, wahania głównej pary walutowej prawdopodobnie nie będą duże w dalszej części dnia. Kurs EUR/USD spadał dzisiaj stopniowo do 1,182. Uwaga rynku obecnie zwrócona najprawdopodobniej jest ku jutrzejszemu raportowi z rynku pracy. Jeżeli nie zawiedzie on oczekiwań lub nieco je nawet przekroczy, EUR/USD może spadać wyraźnie poniżej poziomu 1,18.

Inflacja w sierpniu zgodnie z oczekiwaniami

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja konsumencka (CPI) wyniosła w sierpniu 1,8% w ujęciu rocznym. Jeżeli jednak popatrzymy na zmiany miesiąc-do-miesiąca, sierpień był trzecim z rzędu, w którym odnotowano jej spadek o 0,2%. Były to jednak dane zgodne z oczekiwaniami, stąd notowania polskiej waluty praktycznie nie zareagowały na publikację GUS-u. Dużo istotniejszym wskaźnikiem tendencji inflacyjnych jest wskaźnik bazowy inflacji (z wyłączeniem cen energii i żywności), który przedstawi Narodowy Bank Polski w przyszłym tygodniu.

W największym stopniu wycenę złotego mogły zmienić wspomniane wyżej dane o inflacji w USA. Nie zaskoczyły one jednak, stąd i ich wpływ na polską walutę był niewielki. Jeszcze przed ich publikacją para USD/PLN wzrosła nieco ponad 3,60 - najwyższego poziomu od piątku, choć po publikacji inflacji PCE w USA kurs spadał w kierunku 3,59. Z kolei wycena złotego w relacji do funta, franka czy euro pozostawała stabilna i bliska wczorajszych poziomów. Kalendarz zaplanowanych jeszcze dzisiaj publikacji jest ograniczony, stąd ryzyko wahań wartości złotego powinno być ograniczone.

Jutro na rynku

Około godziny 10:00 IHS Markit opublikuje indeksy PMI sektora przemysłu m.in. dla Francji, Niemiec oraz strefy euro. Biorąc pod uwagę, że będą to już drugie odczyty tych wskaźników, prawdopodobieństwo istotnych zmian, a tym samym wpływu na notowania euro, jest ograniczone. Jednakże o 10.30, poznamy dane tego indeksu dla gospodarki brytyjskiej (jedyny odczyt).

W poprzednim miesiącu aktywność sektora wzrosła powyżej oczekiwań do 55,1 pkt (z 54,2 pkt), a obecnie konsensus rynkowy zakłada mniej więcej utrzymanie tego poziomu (55,0 pkt). Jednakże, reakcja funta może być również ograniczona. Jak do tej pory w bieżącym roku PMI przemysłu wahało się w stosunkowo wąskim przedziale 54,2 - 57,3 pkt, bez wyraźnie zaznaczonego trendu wzrastającego czy spadkowego. Prawdopodobieństwo sporego zaskoczenia jest więc stosunkowo małe.

Najważniejsze jednak dane w piątek i być może również w całym tygodniu, przedstawi o 14.30 Biuro Statystyki Pracy (BLS) w USA. Sierpniowy raport z rynku pracy w USA może wyznaczyć kierunek, w jakim podążać będą notowania dolara w kolejnych tygodniach.

Środowy raport ADP, który pokazał wzrost zatrudnienie o 237 tys. (55 tys. powyżej oczekiwań), może sugerować, że oficjalne dane BLS mogą również pozytywnie zaskoczyć (szacunki wskazują na 180 tys.). Prawdopodobnie jednak najistotniejszymi danymi w raporcie będą te o wynagrodzeniach. Ich wyższe tempo wzrostu mogłoby sugerować większą presję inflacyjną, a tym samym większe prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych (i w rezultacie wzmocnienie dolara).

31 sie 2017 15:08|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

31 sie 2017 12:29

Komentarz walutowy z 31.08.2017

30 sie 2017 15:02

Popołudniowy komentarz walutowy z 30.08.2017

30 sie 2017 12:01

Komentarz walutowy z 30.08.2017

29 sie 2017 15:00

Popołudniowy komentarz walutowy z 29.08.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut